Možno, že tí znalejší česko – slovenských filmových pomerov z vás, vedia, že 26. marca to bude presne rok, čo celý svet (a to doslova, veď sa presvedčte tu ) oslavoval 80 – tku vynikajúceho českého filmového tvorcu Zdeňka Svěráka. Áno, pri jeho všetkých aktivitách, ktorým sa venuje aj v tomto veku, je ťažké predstaviť si, že je rovesníkom našich babičiek a dedkov. Jeho filmové know – how fascinuje divákov po celom svete už celé polstoročie, o čom svedčia aj tri nominácie na Oscara, vrátane jednej premenenej sošky. Ak ste filmy, na ktorých sa podieľal ako herec, či scenárista nejakou (naozaj!) nešťastnou náhodou nevideli, nezúfajte, tento rebríček Vás prevedie tými najlepšími kúskami. Aj keď pri bližšom pohľade na jednotlivé priečky rebríčka si asi uvedomíte, že jednotlivé tituly sú kultovými TV záležitosťami všetkých sviatkov v našich končinách.
7. Traja veteráni
Není nutno, není nutno, aby bylo přímo veselo. Hlavně nesmí býti smutno, natož aby se břečelo.
Náš rebríček začíname rozprávkovou klasikou z roku 1983. Nie, nie sú to ďalšie Tři oříšky. Na tejto rozprávke sa budú zabávať 6 roční, aj práve 70 roční diváci. Príbeh je o priateľstve, zrade, detinskosti, ľudskej hlúposti a závisti. Zdeněk Svěrák sa pod film podpísal scenáristicky a strihol si v ňom rolu ministra, ktorý je v službách podvodníckeho kráľa v úlohe s Júliusom Satinským. Áno tento film sa len tak hemží najväčšími hereckými legendami ako Rudolf Hrušinský, Petr Čepek (ten žiarlivý manžel z Vesničky), Josef Somr, či Milan Lasica. Odporúčam vzhliadnuť po dobrom nedeľnom obede.
Hodnotenie IMDB: 7,9 / 10 Hodnotenie ČSFD: 84 %
6. Marečku, podejte mi pero.
Hliník se odstěhoval do Humpolce.
Možno toto umiestnenie prekvapí, pretože tento film sa zvykne umiestňovať so železnou pravidelnosťou na prvých troch miestach najlepších českých(slovenských) komédií vôbec, avšak priznám sa, že druh humoru, ktorý zo stoličky zhodí mňa je trošku iný. Aj tu nájdeme úžasne veľa humorných a úsmevných momentov, avšak na vyložený rehot to nie je. Naša generácia už neberie školu až tak vážne, a učiteľov v nej už tobôž, preto miprídu gagy v tomto kúsku pripadajú trochu obstarožné. Z objektívneho hľadiska je však tento film z roku 1976, komediálny majstrovský kúsok, klasika a vzorec pre všetky neskoršie komédie. Pozrite si tento film s rodičmi, uvidíte tie výbuchy smiechu. Zdeněk napísal scenár a zahral si typického žiaka z prvej lavice.
Hodnotenie IMDB: 8,4/10 Hodnotenie ČSFD: 89 %
5. Kolja
Naš prapor!
Filmoví experti ma asi odsúdia na trest smrti. Ale ja bohužiaľ filmovým expertom nie som a pred obrazovkou hľadám predovšetkým zábavu, či už sa zabavím slzami alebo smiechom. Haló! Pozor! Toto je však Oscarovka! Jedna z mála, ktorá ma aj reálne baví, možno preto, že získala sošku ešte v deväťdesiatkach. Vtedy oceňovala americká filmová akadémia fakt kulervoucí snímky (Forest, Ryan). Pozrite sa na výpočet ocenených filmov od roku 2000. Ja tam vidím len Návrat kráľa. Všetko ostatné sú politicky korektné snímky. Kolja z roku 1996 získal v roku 1997 sošku Oscara za najlepší zahraničný film. Tu nájdete vyhlásenie víťaza:
Bodaj by nie, keď je spoločným dielom dvoch majstrov svojho remesla, (ktorí svietia ako nevesta – shotout pre Dilemu, pardón Spirita) Jana a Zdeňka Svěrákovcov. Jan bol režisérom scenára svojho otca. Išlo o ich tretiu spoluprácu, a tretiu Janovu nomináciu na Oscara (z piatich dovtedy natočených filmov!!!) Už chápeš, prečo sa vraví, že ..do tretice všetko dobré? aj keď na teba to možno neplatí? Jan Svěrák bol, je a zostane výnimočným zjavom na českom filmovom nebi. V čase víťazstva mal iba 31 rokov. Avšak škoda, že s týmto víťazstvom mu akosi podrástol hrebienok, a otcovi kecal do scenárov viac a viac. Tým bohužiaľ kvalita ich ďalších spoločných počinov zreteľne utrpela. Film je o ruskom chlapcovi, ktorý sa vďaka fingovanej svadbe svojej matky, dostane k svojmu nevlastnému otcovi do socialistického Československa, zatiaľ čo jeho mamička utečie za kariérou za kopčeky na západ. Ako si gigolo a nepriateľ režimu na český spôsob v stredných rokoch (Zdeněk), ktorý má prázdnu chladničku a vačky poradí s malým chlapcom? Kukaj príjemných 105 minút a dozvieš sa.
Hodnotenie IMDB: 7,8/10 Hodnotenie ČSFD: 86 %
4. Vrchni prchni!
Severní vítr je krutý, počítej lásko má s ním.
Moje čechofilstvo je asi cítiť z každého riadku tohto textu, ale musím pripomenúť že som si úvodné slová spieval už ako dvanásťročný. Tento film je film filmov. Chápeš? Pod režijnou taktovkou Ladislava Smoljaka, s ktorým tvoril Svěrák autorskú dvojicu pred svojim synom a so scenárom (áno od Zdeňka, opakovať sa musím často) vznikla nesmrteľná komédia, ktorá je pre mňa osobne jednou z najlepších komédií vôbec. Zemiaková priečka je spôsobená iba mojou neskromnou objektívnosťou. Príbeh je nadčasový ako čas sám. Kníhkupec v podaní vynikajúceho Josefa Abrháma dopláca na svoje pletky so ženami, a tak zo skromného platu musí platiť alimenty na 2 deti a živiť tretie s treťou manželkou v podaní krásnej Libuše Šafránkovej. (Títo herci tvoria pár aj v realite.) Rozhodne sa preto privyrobiť si predstieraním, že je vrchný čašník v reštauráciách a krčmách po celej republike. Ako to nakoniec dopadne? Veď si to pozri sám. Pre zaujímavosť, nezabudnuteľné auto, ktoré Dalibor Vrána vlastní je Velorex. Nadšení fanúšikovia tohto filmu organizujú každoročný zjazd na týchto luxusných tátošoch.
Hodnotenie IMDB: 8,2/10 Honotenie ČSFD: 86 %
3. Obecná škola
Jmenuji se Igor Hnízdo!
No povedzte, kto to kedy nevidel? Televízny šláger, ako koniec koncov všetky filmy v tomto rebríčku. Tento navyše ovenčený Oscarovou nomináciou z roku 1992. Tandem tvorcov Svěrákovcov. 26 ročný(!) Jan Svěrák režíroval hercov typu svojho otca, Rudolfa Hrušinského, Libuše Šafránkovej, či Jana Třísku. Ján Tříska, disident, sa stal legendou. Zdeněk písal scénar tohto filmu s autobiografickými prvkami. Malý Edo Souček je vlastne on. A dokonca ho učil aj jeho Igor Hnízdo. Film mapuje povojnové roky štyridsiate, plné nádejí v lepšiu budúcnosť. Zdeněk stvárňuje otca malého Eda, ktorý si hľadá chlapčenský vzor v svojom učiteľovi. Naozaj výborný baladický film s typicky inteligentným svěrákovským humorom.
Hodnotenie IMDB: 8,2/10 Hodnotenie ČSFD: 89 %
2. Vesničko má středisková
Jen se neposer, papundekle!
Absolútna klasika. Je zaujímavé, že som si nevedel spomenúť na jedinú hlášku z toho filmu. Možno preto, že celý film je jednou veľkou hláškou. Nežná obžaloba dedinských zvykov a mravov. Herecká symfónia Hrušinského, Labudu, Svěráka a nezabudnuteľného maďarského predstaviteľa Otíka – Jánosa Bána. S hláškou som si musel nakoniec vypomôcť internetom a vybral som tú, z úst Rudolfa Hrušinského, stvárňujúceho dedinského lekára s typickým nadhľadom. Len si porovnajte svojich starých rodičov so scénkou, keď za týmto doktorom príde hostinský s nekonečným výpočtom ťažkostí, ktorými trpí. Dokonalé. Podľa Svěrákovho scenára, natočil v roku 1985 tento film ďalší režisérsky velikán Jiří Menzel, ktorému bude v budúcnosti určite venovaný samostatný článok. Je zaujímavosťou, že tento scenár písal Zdeněk len z núdze, aby deklarovaná evidencia výdavkov na námety vo filmových štúdiách sedela s reálnym stavom. Práve takto náhodne začal vznikať film, ktorý to nakoniec dotiahol na oscarovú nomináciu a v kinách ho vzhliadlo 4,4 milióna divákov.
Hodnotenie IMDB: 8,3/10 Hodnotenie ČSFD: 88 %
1.Na samotě u lesa
Chčije a chčije.
Moja srdcovka. Priznávam, možno mala na tomto mieste tróniť Vesnička, či Obecná škola, avšak tento film je najkrajšou filmovou básňou. Aj tu Zdeněk čerpal v scenári zo svojho života, keď sa s rodinou pokúšali kúpiť chalupu (za čias socializmu to bolo veľmi módne) od deda, ktorý sa ju zdráhal predať. Navyše si zahral seba samého – hlavnú rolu Oldy Lavičky. Sekunduje mu nezabudnuteľný Josef Kemr ako dědek a vedľajšiu ale neskutočne humornú postavičku chalupára stvárňuje aj Ladislav Smoljak. V tomto filme nachádzam aj ja kus svojho zrekonštruovaného detstva, keď sa mňa a brata snažili dostať rodičia na čerstvý vzduch a naučiť milovať prírodu. V tomto filme nenájdete momenty kedy sa budete prehýnať smiechom, o to viac je tu však momentov, ktoré vás pohladia na duši, zlepšia náladu sychravého dňa a sprostredkujú ľudskú lásku a nehu. Odporúčam vzhliadnuť pri každej príležitosti!
Hodnotenie IMDB: 8,0/10 Hodnotenie ČSFD: 87 %
Čo sa nezmestilo: Nejistá sezóna – film plasticky reprodukuje život divadla Járy Cimrmana. ktorému Zdeněk zasvätil celý svoj dospelý život. Účinkovanie v ňom, tvorí nezanedbateľnú časť jeho profesionálnej hereckej kariéry. Jáchyme, hoď ho do stroje! – Pre niekoho žánrová klasika. Dvakrát som pri tomto filme zaspal. Asi ma v ňom otravuje Luděk Sobota. Rozpuštěný a vypuštěný – mapuje život fiktívnej postavy českých a svetových dejín – Járy Cimrmana. K všetkým týmto filmom napísal Zdeněk scenár a aj si v nich zahral.
BONUS: Youtube ponúka zostrih najlepších komediálnych scén so Zdeňkom v hlavnej úlohe. Nech sa páči: