Nenáročný výlet, ktorý sa rýchlo vymkol z nôh. Excentrický pútnik Ladislav Zibura sa vydal prebádať Arménsko, Gruzínsko a Náhorný Karabach, a opäť, ako sú jeho fanúšikovia u neho zvyknutí, sa vrátil s priehrštím zábavných historiek a autentických zážitkov. Či už sa princ Ládík otrávi alkoholom, zablúdi na mínovom poli alebo zachraňuje život šteniatkam, každou situáciou prepláva s neobyčajnou ľahkosťou. Príbeh jeho pešej, cyklistickej a stopárskej výpravy je svedectvom o jednoduchosti života a pôvabe slobody, pri ktorej sa budete smiať od začiatku až do konca. Svoj originálny cestovateľský stand-up plný humoru, ľudských príbehov a ľudovej múdrosti predvedie v pondelok 2. decembra v Ateliéri Babylon.
“V Arménsku, Gruzínsku a Náhornom Karabachu som po prvýkrát plne docenil svoj zvyk nerobiť si žiadne plány. Keby som totiž nejaké mal, všetky by boli dokonale zmarené,” hovorí skúsený cestovateľ Ladislav Zibura, ktorý sa na Kaukaz vybral zoznámiť sa s kultúrou a predovšetkým s miestnymi obyvateľmi. “Gruzínski muži príliš nepoužívajú mimické svaly a obyčajne majú celkom nečitateľný výraz. Existuje ale jedna výnimka – a tou je spytujúci pohľad. Gruzínci sa dokážu neverbálne dožadovať vysvetlenia omnoho presvedčivejšie, ako keby k tomu používali slová,” opisuje svoju skúsenosť mnohonásobné potvrdenú každodennými zoznámeniami s gruzínskou náturou. Po mnohých kilometroch, litroch alkoholu a šťavnatých zážitkoch sa z Gruzínska vybral do susedného Arménska. “Po prvýkrát som si poriadne prehliadol mapu Arménska a zistil, že kopce sú tam až podozrivo vysoké. Optimisticky vyznieval len jeden článok s názvom 10 dôvodov, prečo vyraziť na bicykli do Arménska. Ale i v ňom mi niektoré body pripadali znepokojivé,” smeje sa dnes, keď už tie kopce úspešne zdolal. “Napriek tomu, že sú Arménsko a Gruzínsko celkom odlišné krajiny, jednu vec majú spoločnú. Podľa európskych štandardov tu vo väčšine stravovacích zariadení nie je príliš čisto. Prirodzene, i to má svoje pozitíva – namiesto neexistujúceho jedálneho lístka môžu poslúžiť škvrny na obruse, špinavé okná ročne zachránia život tisícom vtákov a na zájdenej podlahe sa hneď tak niekto nepošmykne.” A keďže princovi Ládíkovi toto dobrodružstvo nestačilo, pozrel sa aj do Náhorného Karabachu. “Kvôli obrovským vzdialenostiam mi nedávalo zmysel chodiť pešo, takže som začal chodiť na bicykli a stopom. Tým sa mi otvorili nové možnosti. Stopom som sa napríklad dostal do divokých a odľahlých častí Náhorného Karabachu, kde je príroda nedotknutá ako na Aljaške.” O svojich zážitkoch aj o zaujímavostiach z jedinečného Kaukazu povie viac v Bratislave.
Ladislav Zibura
je mladý novinár a cestovateľ, ktorý na peších púťach (Rím, Santiago de Compostela, Jeruzalem, Nepál, Čína) nachodil cez 5000 kilometrov a ďalšie tisíce kilometrov najazdil na bicykli a stopom. O svojich cestách napísal tri knihy, ktoré sa stali bestsellermi: 40 dní pěšky do Jeruzaléma, Pěšky mezi buddhisty a komunisty a Už nikdy pěšky po Arménii a Gruzii. Okrem písania kníh sa Ladislav venuje cestovateľským projekciám, ktoré sú založené predovšetkým na humore a nadsázke. Publikum si ho okrem zmyslu pre humor obľúbilo najmä preto, že sú jeho knihy krátke a plné obrázkov.
Kedy : 2. 12. (pondelok)
Štart: 20:00 hod.
Lístky: bit.ly/LadislavZibura0212
Event: https://www.facebook.com/events/2074039092900502/