OFF
ON
Boxed
Veľké lode do historického centra Benátok už nevplávajú

Veľké lode do historického centra Benátok už nevplávajú

Benátky sa po júnovom incidente rozhodli, že zakážu veľkým lodiam vstup do historického centra. Stalo sa tak po tom, čo výletná loď gigantických rozmerov kolidovala s dokom a spôsobila zranenia piatim osobám. Video zo zrážky nájdete na konci článku. 

Benátky – taliansky Venezia, sú hlavné mest severotalianského regiónu Benátsko. Benátsko sa nachádza v mčaristej Benátskej lagúne v severnej časti Jadranskéh mora. Jeho historické jadro môžeme nájsť na plytkej lagúne. Novšie časti mesta však boli vybudované pozdĺž pobrežia medzi ústím rieky Pád a riekou Piava. Hladina mora sa tu v dňoch zvaných „aqua alta“ – alebo ak chcete, vysoká voda – zvýši až o 90 centimetrov. Týchto dní je každoročne v priemere 54. Celá benátska communa mala v roku 2004 271 633 obyvateľov, z čoho v historickom centre žilo 62 000.

Zákaz vstupu pre veľké výletné lode

Minulý týždeň oznámila talianska vláda radikálny krok. Rozhodla sa, že veľké výletné lode budá mať vstup do historického centra Benátok zakázaný. Plavidlá, ktoorých hmotnosť presahuje 1000 ton, budú od septembra 2019 presmerovávané z určitých vodných ciest. Talianska vláda sa tak rozhodla po júnovom incidente, keď jedna z obrovských lodí kolidovala s dokom a spôsobila zranenia piatim osobám.

Pamiatkári sa však s rozhodnutím nestotožňujú. Tvrdia, že vládne plány sú bezprecedentne nepostačujúce na prevenciu podvodnej erózie a znečistenia v tomto lagúnovom meste. Zákaz vstupu bude pre niektoré lode znamenať povinnosť zakotviť v termináloch Fusina a Lombardia mimo mestského centra. Informuje o tom denník Financial Times. Koncom roka 2020 má byť odkláňaná až tretina všetkých lodí.

Hlasy kritikov hovoria, že vlny, ktoré vytvárajú výletné lode, narúšajú základy mesta, ktré pravidelne sužujú povodne. Iní zas tvrdia, že gigantické plavidlá narúšajú krásu historických Benátok. A čo viac, privážajú do mesta príliš veľa turistov.

Incident z júna

Celá diskusia sa začala po incidente z júna, ktorý sme spomínali v úvode. Výletná loď s názvom MSC Opera, ktorá ma dĺžku 275 metrov, narazila do doku malého turistického člnu v kanáli Giudecca. Kanál Giudecca vedie blízko obľúbeného Námestia sv. Marka a je jednou z hlavných benátskych plavebných trás. Práve tento incident vyburcoval kritikov, aby vyzvali na definitívny zákaz vstupu veľkých výletných lodí do centra Benátok.

Podobný krok urobila talianska vláda už v roku 2013. V tom čase zakázala plavidlám presahujúcim hmotnosť 96 000 ton vstup do centrálnej časti kanála Giudecca. Spomínaná legislatíva však bola zrušená. V roku 2017 talianska vláda vyhlásila, že plavidlá väčších rozmerov budú odkláňať od historického centra Benátok. Implementácia týchto plánov do praxe bude trvať 4 roky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

*

 Najviac komentované 

Pil C- raper, ktorý si podmaňuje slovenskú scénu

Áno, naša rapová scéna je momentálne totálne presýten..

Seriál: Príbehy ikonických fotografií z histórie #2 – Horiaci mních

Seriál webmagazínu zdolahore.sk – Príbehy ikonick..

Vieš koľko ľudí tento rok zabila marihuana? Výsledok ťa prekvapí!

Všetkých odporcov legalizácie marihuany nasledujúca info..

Voľby 2016: Facebook volí Kollára, Fico opäť premiérom…

SME Rodina sa dostane do parlamentu, Sloboda a Solidarita n..