OFF
ON
Boxed
TOP 5 vecí, ktoré vám do života prináša cestovanie

TOP 5 vecí, ktoré vám do života prináša cestovanie

Ak vám niekto rozpráva o tom ako niekde bol, niekam cestoval, väčšinou to začína i končí pri nezabudnuteľných zážitkoch. Pochopiteľne, tie k cestovaniu neodmysliteľne patria. No, presne tieto zážitky vám do života prinášajú aj niečo navyše. Ak cestujete, možno si to uvedomíte, ak necestujete, možno práve preto začnete.

Mnoho ľudí si myslí, že cestovanie je drahý „špás“. Je to skutočne tak? Spiatočné ceny leteniek na trase, Videň → Rím, Bratislava → Londýn, Budapešť → Barcelona, štandardne aj s letiskovými poplatkami a batožinou možno zohnať za sumu okolo 30 až 40 eur. Je to veľa? Preletíte predsa tisícky kilometrov a spoznáte kus sveta. A je aj šanca, že natrafíte na omnoho lacnejšie letenky, samozrejme ubytovanie a ďalšie náklady treba brať do úvahy takisto. Cestovná náklady vlakom z Bratislavy do Košíc vás vyjdu možno o 20 eur lacnejšie, prídete o nervy a trvá to ešte dlhšie.

Sú destinácie, ktoré si vyžadujú siahnuť hlbšie do vrecka, no postupne sa dostávame k tomu, že cestovanie je jednou z investícií, ktorá vám prináša viac, ako len chvíľkovú radosť. A nebojte sa, nemusíte ísť do Dubaja ani do Rio de Janeiro, aby ste pochopili, čo vám cestovanie môže priniesť. Cestovanie je dostupné pre každého a nezáleží na tom či idete do hôr u nás na Slovensku, alebo na pláž do Thajska.

Prečítajte si aj: Strážov je vrchom, ktorý prináša zážitok i emócie

Učíte sa

Stretávate nových ľudí, spoznávate nové miesta, nové krajiny, objavujete ďalšie kultúry, oboznamujete sa s históriou, tradíciami a takisto sa zdokonaľujete v cudzom jazyku. Možno sa naučíte aj taký, o ktorom by ste to nikdy nepovedali. Rozširujete svoje obzory a uvedomujete si, že svet sa netočí iba okolo dediny, mesta a Slovenska, ako si mnohí ľudia u nás myslia. Verte, že žiadny cestovateľský denník sa nevyrovná tomu, ak si všetky tie veci nevyskúšate priamo v teréne.

Prekonávate sa

Je to dobrodružstvo. Každá ďaleká cesta si vyžaduje dávku odvahy. Túra, let lietadlom, dlhá cesta autobusom alebo roadtrip autom. Je na mieste mať strach alebo skôr rešpekt z neznámeho, no práve o tom to je. Vystúpite zo svojej komfortnej zóny a prijmete vo svojom živote zmeny. Stávate sa odvážnejšími a nenecháte sa odradiť prekážkami, resp. pochopíte, čo sú skutočne náročné prekážky a čo malichernosti. Ak sa prekonáte, nikdy nedovolíte, aby vám niečo zabránilo dosiahnuť to, po čom naozaj túžite.

Význam slova skromnosť

Cesty po Ázii alebo po Afrike vás naučia rozlišovať. Naučia vás hľadať význam v tom, ako daní ľudia žijú, prečo tak žijú a prečo nemôžu inak. Pochopíte, že slovo skromnosť má v ich slovníku úplne iný význam. Uvedomíte si, že to, že vy ste mohli prísť do tejto krajiny je obrovský luxus, o ktorom mnohí ľudia ani nesnívajú. K svojim peniazom budete pristupovať zodpovednejšie a narábať s nimi efektívnejšie.

Prečítajte si aj: Zbaľ sa a vypadni! Pôvabné Bielorusko toho ukrýva mnoho

Naučíte sa pomáhať i prosiť o pomoc

Nemáme na mysli dovolenku all inclusive v Turecku v hotelovom rezorte. Reč je o skutočnom cestovateľskom dobrodružstve. A ak sa vyberiete do neznámeho prostredia, kde ste nikdy neboli, často sa budete musieť spoľahnúť sami na seba. Vtedy si uvedomíte, že musíte žiadať o pomoc. A ak ste cudzinec, nemusí to byť vždy jednoduché. No aj tak, okrem toho, že niekedy budete musieť nezištne pomôcť, zistíte, že poprosiť o láskavosť je vždy lepšie, ako zbytočne riskovať.

Získate zážitky

A tu je to, čo si prináša každý. Cestovanie ponúka niečo nezabudnuteľné, čo nenahradia ani materiálne veci. Všetky zážitky, ktoré si pri tejto príležitosti prinesiete, sú na nezaplatenie a nikto nikdy vám ich nevezme. Možno budú niektoré zážitky menej veselé, iné pre zmenu vždy vyčaria úsmev na tvári, no spomienka na ne je niečo, čo človek zažije len raz.

A navyše…

Cestovanie je vo svojej podstate nástrojom sebarozvoja. Spoznávať svet, znamená spoznávať seba. Naučíte sa novým veciam, novým jazykom, spoznáte nových ľudí, nové kultúry a získate nové praktické skúsenosti. Cestovanie vám dáva príležitosť zobrať svoj osud do vlastných rúk a aj v prípade, že sa niečo nevydarí podľa predstáv, cestu dokončíte a prídete až do cieľa.

 

 

Autor

d.ruscak@gmail.com'
Chuť neustále na sebe pracovať a posúvať sa vpred. Jeho motto je inými slovami mottom portálu ↓ZdolaHore↑. Písanie o všetkom, čo stojí za zmienku, zaujímavosti, šport, cestovanie, politika alebo kvalitná reklama... Obľubuje šport, cestovanie a takisto rád načrie do histórie. Cudzia mu však nie je ani oblasť technológií a podnikania. Ku všetkému pristupuje zodpovedne a s pokorou. Práve disciplína je preňho slobodou!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

*

 Najviac komentované 

Pil C- raper, ktorý si podmaňuje slovenskú scénu

Áno, naša rapová scéna je momentálne totálne presýten..

Seriál: Príbehy ikonických fotografií z histórie #2 – Horiaci mních

Seriál webmagazínu zdolahore.sk – Príbehy ikonick..

Vieš koľko ľudí tento rok zabila marihuana? Výsledok ťa prekvapí!

Všetkých odporcov legalizácie marihuany nasledujúca info..

Voľby 2016: Facebook volí Kollára, Fico opäť premiérom…

SME Rodina sa dostane do parlamentu, Sloboda a Solidarita n..