Pokojne by ste si mohli myslieť, že v Dubaji sa typických Vianoc nedočkáte a nikto by vám to nezazlieval. Veď predsa 96 percent populácie vyznáva islamské náboženstvo. Teplota sa tam okolo dátumu 24. decembra pohybuje v rozmedzí 25 – 30 °Celzia a sneh tam určite nebude. Na Islande to bude zrejme z pohľadu počasia veselšie, no darčekov od Ježiška, Santu ani deda Mráza sa tu nedočkáte. Čo je to teda za Vianoce?
Najväčšie mesto Spojených Arabských Emirátov – Dubaj. Kedysi nekonečná pustatina a dnes synonymum komfortu, luxusu a nekonečných zážitkov. V deväťdesiatych rokoch sa do Dubaja presunuli mnohé korporácie a investičné spoločnosti z Kuvajtu či Bahrajnu. A div sa svet, od roku 2000 sa z Dubaja stalo najrýchlejšie rozvíjajúce sa mesto na svete. Samozrejme, celá ekonomika stojí aj dodnes na ropnom priemysle. Takisto je Dubaj prístavným mestom, prístav Jebel Ali je najväčší prístav vybudovaný človekom. A je tu aj jedno z najmodernejších medzinárodných letísk na svete. A čo teda tie Vianoce?
Preč s mýtmi
Avšak, od opisu späť k podstate. Vianoce v Dubaji? Verte či nie, nájdu sa desiatky a možno aj stovky Slovákov, ktorí si Vianoce radi užijú v trópoch a na pláži exotického ostrova. A jednou z destinácií, kde to je možné je práve Dubaj. Ak sa bojíte, že vianočnej atmosféry sa v Dubaji nedočkáte, tento mýtus vám vyvrátime.
Prečítajte si aj: TOP 5 tipov na (ne)tradičné vianočné filmy
Sú to Vianoce?
Väčšina hotelov láka zákazníkov práve na štedrovečerné večere. Možno v ponuke nenájdete kapra a zemiakový šalát, ale výber bude natoľko bohatý, že si možno na slovenskú vianočnú klasiku ani nespomeniete. Dubaj je multikultúrne mesto. V tomto období je vianočnú náladu cítiť na každom kroku. Vianočné stromčeky, výzdoby či pestrofarebné svetielka. A nejedná sa iba o naše tradičné Vianoce. Osláviť tu (ne)tradične môžete Nový rok, pravoslávne Vianoce alebo budhistický nový rok. V Dubaji s tým nemajú problém. A mimochodom, ide o jednu z najbezpečnejších cestovateľských destinácií na celom svete.
V rámci vianočnej atmosféry môžete navštíviť vianočný trh Madinat Jumeirah, dubajské Benátky ako sa trhu hovorí mimo vianočnej sezóny sa razom premenia na vianočné kráľovstvo. A mimochodom, nájdete tu aj varené víno.
https://www.youtube.com/watch?v=iCIFmcIdTqQ
Nádherné chorály a vianočné koledy si vychutnáte v rámci programu v Dubajskej opere. Klasické vianočné koledy ako Silnet Night či Let it Snow vám zaspieva londýnsky orchester Show band. Mnoho hotelov usporadúva tematické plesy. Popoluška, Kráska a zviera, práve do hotelu Fairmont The Palm každoročne zavíta práve Popoluška.
Prečítajte si aj: Temná stránka Vianoc alias sviatočná depresia
V Dubaji možno nezažijete typické Vianoce ako doma na Slovensku, no rozhodne nemusí byť na škodu zažiť Štedrý deň v rámci sveta multikultúrnej spoločnosti.
Na Islande bez Ježiška?
Aj vám sa to zdá smutné či až kruté? Nemusí. V krajine, kde majú termálnych prameňov viac ako obyvateľov to predsa nemôže byť také zlé. Island je neveľkým ostrovným štátom, ktorý si tak nejako píše vlastnú históriu. Už len samotný jazyk nie je podobný žiadnemu inému a na celom ostrove žije plus mínus iba 350-tisíc obyvateľov. Takmer 80 percent obyvateľov vyznáva evanjelické náboženstvo.
A ako je to s tými Vianocami? Nuž, Ježiško, Santa ani dedo Mráz tu nie je. Je tu však trinásť vianočných škriatkov Jólasveinarov. Škriatkovia žijú v horách a darčeky nenosia len 24. decembra. Islandské deti dostávajú darčeky trinásť dní za sebou, presne toľko, koľko je aj škriatkov.
Mená škriatkov sú ako to už v islandčine býva, veľmi unikátne. Hurðaskellir (dveroplieskač), Stúfur (vyškrabávač hrncov), alebo Þvörusleikir (oblizovač lyžíc). Každý z nich má svoje špecifické črty a vlastnosti, ktoré ho robia unikátnym.