Používať silné heslo, rozhodne, nie je garanciou toho, že sa do vášho účtu nikto nedostane. Minimálne je to ale jeden z krkov, ktorý dokáže prispieť k zvýšeniu zabezpečenia vášho účtu. Kvalitným heslom predídete minimálne amatérskym pokusom o získanie vašich prístupových údajov. Nezáleží pritom či ide o email, alebo registrácie na iných stránkach, zabezpečiť akýkoľvek druh registrácie dobrým heslom je vždy veľmi dôležité.
Metód, ktoré slúžia na vytváranie hesla je hneď niekoľko. Bezpečné heslo je možné vytvoriť za pomoci istých zásad. Ak dodržíte tie, šanca na prelomenie takéhoto hesla je vždy menšia, ako keď si vyberiete heslo typu 123456 alebo noveheslo. V skutku nápadité. Ktoré zásady by ste teda pri zostavovaní bezpečného hesla mali dodržiavať?
Minimálny počet znakov
Heslo je vašim pomyselným kľúčom od dverí. Mnohé odporúčania hovoria o tom ,že minimálny počet je osem znakov. Omnoho lepšou alternatívou sú však heslá s dĺžkou minimálne 12 znakov. V zásade, čím je heslo dlhšie, tým môže byť komplikovanejšie a náročnejšie na prelomenie. Pre hackerov je náročnejšie, ak musia dešifrovať viac znakov a takisto ich následné poradie. 12 znakov je teda akurát.
Namixujte ho
Dôležitý krok. Kombinujte písmená, znaky a čísla, ideálne v nepravidelnom a náhodnom poradí. Nikdy vo vašom hesle nepoužívajte vaše citlivé či kontaktné údaje (dátum narodenia, vek, číslo domu, rodné číslo). Dať si ako heslo telefónne číslo a pridať číslo navyše nie je tak nápadité, ako by sa mohlo zdať. Bezpečné heslo to rozhodne nie je.
Prečítajte si aj: 7 znakov vysokej inteligencie: Máte ich aj vy?
Kombinujte náhodné čísla, znaky a písmená, ak registrácia umožňuje, ideálne veľké aj malé. Zároveň, jednotlivé znaky miešajte. Nikdy nenechávajte čísla a písmená vedľa seba. Vždy ich prerušte iným druhom znaku. Také kroky, ako číslo na začiatku a na konci sú veľmi predvídavé. Namixujte teda taký drink znakov, ktorý nemá žiadnu známu postupnosť aabb či abab…
Viac hesiel
Chyba, ktorú nepochopíte, kým sa vám niečo podobné nestane. Ak sa vám niekto dostane na mail a zistí, kde všade ste registrovaní a vy ste boli leniví používať viacero hesiel, môže to byť problém. Jednoduché pravidlo, viac účtov = viac hesiel.
Ukladanie hesiel – správca hesla
Ak stránka ponúka možnosť zapamätať si heslo, nevyužívajte to. Rozumieme, je to pohodlné a prístup je rýchly, no vezmite si, že ak sa niekto dostane, čo i len na minútu na váš účet, môže to spôsobiť veľké škody len preto, že mu prístup uľahčilo automatické zapamätanie hesla. Ak vám stránka ponúka a hoci to môže byť zdĺhavejšie, nezabúdajte na dvojstupňové overenie.
Prečítajte si aj: TOP 10 bizarností, ktoré Slováci vyhľadávali cez Google v roku 2019
Rovnako skeptickí sú niektorí odborníci aj v prípade programov, ktoré vám heslo vygenerujú a umožňujú vám zapamätať si ho. Ako to však už býva, aj takáto digitálna stopa môže byť chybou a nie zárukou bezpečnosti. Aj tieto programy na správu hesiel totiž majú svoje databázy, ktoré sa môžu stať predmetom hacekrských útokov.
Heslá obmieňajte
Príliš otravné? Žiadne heslo nie je tak silné, aby nebolo možné ho prelomiť. Preto je základom, aby ste heslá obmieňali. Vedzte či nie, niektorí užívatelia si menia heslá každý týždeň. Má to zmysel? Rozhodne áno. Ak sa vám niekto dlhšiu dobu snaží heslo prelomiť, jeho pravidelnou zmenou mu to rozhodne neuľahčíte.
Tvorba hesla
Pre vytvorenie hesla môžete využiť rôzne postupy, resp. môžete zvoliť rôzne typy hesiel. Najefektívnejším druhom hesla je to, kde sú kombinované číslice, znaky, písmená…Avšak, ak si chcete svoje heslo pamätať, je dobré použiť istý vzor. Váš vzor. Použiť môžete slávny citát, ľudovú múdrosť, verš piesne či básne, ku ktorému naviažete ďalšie znaky. Napríklad: Koleso, koleso, okolesilo si sa. (k01€s0k0Le§0oK01€SiL0s1s4) Zdá sa to ako nezapamätateľné heslo, no v skutočnosti to funguje ako PIN kód. Opakovaním si daný vzor zapamätáte a vedzte, že bezpečné heslo je razom na svete.
Pokojne využite silu asociácie. Pri vymýšľaní hesla si dané heslo asociujte s určitým elementom, ktorý vám dané heslo pripomenie. Zapíšte si, čo vám v spojitosti s danou stránkou napadne. Ak je pre Facebook typický modrá, zakomponujte ju do hesla. Podstatné je vytvoriť si jadro hesla a okolo neho vkladať špeciálne znaky, čísla a nepravidelne striedať veľké a malé písmená.