Alkohol, niekto hovorí, že je to metla ľudstva. Iný zasa povie, že alkohol je liek a niekto, že alkohol je spôsob, ktorým dokáže najlepšie riešiť problémy. Možno ste milovníkom slovanskej klasiky a siahnete po vodke, marhuľovici, slivovici, hruške či „nechutnej“ borovičke. Vedzte, že trpkú chuť borovičky by ste okamžite vymenili, ak by sa vám do rúk dostal alkohol podobného druhu. Avšak, sto ľudí – sto chutí.
Holandská vodka z tulipánov
Hovorí sa, že vodku dokážete vyrobiť prakticky zo všetkého. Vyrobiť ale vodku z hľúz tulipánov a vody znie skutočne zaujímavo. Za vznikom Tulip vodky stojí Holanďan Joris Putman. Divili by ste sa, no po tomto druhu alkoholu je naozaj dopyt. Práve preto ho dávame na začiatok nášho rebríčka, keďže prekvapujúco je nápoj veľmi žiadaný.
V nápojových lístkoch ho majú aj Michelinské reštaurácie. Joris drží receptúru v tajnosti, pretože trvalo takmer dva roky, kým vypiloval svoju vodku k dokonalosti. Tulipánová vodka je na trhu niečo vyše roka a úspech jej nemožno uprieť.
Pizzapivo
Receptúra varenia piva má svoj základný postup. Každý pivovar je však presvedčený, že jeho pivo je to najlepšie, pretože receptúra je niečím špecifická. Ak ste hladný a zároveň smädný, Tom Seefurth s manželkou v meste Campton v Illinois začali variť Pizzapivo. Rajčiny, oregano, bazalka, olivový olej a mozzarella. Pivo sa vyrába procesom macerácie týchto surovín v pivnom slade. Do piva sa tak uvoľnia potrebné látky a pivo vraj skutočne chutí ako klasická pizza. Dobrú chuť alebo na zdravie?
Bakonvodka
Ak nie ste milovníkmi pizze, možno milujete slaninu. Ak ste si práve povedali, že slanina je na vrchole vášho potravinového rebríčka, viete si ju predstaviť v tekutom stave? Bakonvodka je totiž alkohol s príchuťou údenej slaniny. Slanina sa maceruje pri rôznych teplotách v liehu. Usadený tuk sa odfiltruje a div sa svetu, slaninová vodka je na svete.
Stonožkovica alebo hadovica
Laos, Indonézia, Taiwan, ale aj Vietnam. V týchto krajinách je alkohol zo stonožiek pomerne bežným. Ak poznáte saké, ide o typický japonský nápoj vyrobený kvasením ryže. V tomto prípade je postup obdobný. Vypáliť sa nechá vykvasená ryža a do tohto vypáleného alkoholu sa vloží had alebo stonožka. Vraj ide o nápoj so zázračnými liečivými účinkami. Upozorňujeme však, že takýto nápoj si domov nedonesiete. Ak sa ho pokúsite preniesť cez hranice (a odhalia vás), okrem vysokej pokuty vám horí väzenie na niekoľko rokov za pašovanie ohrozených druhov zvierat.
Vodka Allah
Opäť sme pri vodke, no v meste Aktobe majú vodku, ktorá sa prezentuje sloganom „Allah má dosť sily pre všetkých,“ pričom nápis je v arabčine. Paradox? Islam totiž požívanie alkoholu prísne zakazuje. Miestna destilérka musela vodku stiahnuť a pohnevala si celú islamskú komunitu, ktorá sa pokúsila destilérku dokonca vyhodiť do vzduchu. Po odhalení však skončili napokon vo väzení. A vodka? Tá sa naďalej predáva.
Pivo alias čokoládový donut
Experimentov nikdy nie je dosť. Pivo s ovocnou príchuťou či medovou arómou nie je ani v našich končinách nič zvláštne. Ale chutnali ste už pivo, ktoré chutí ako čokoládový donut? V americkej Alexandrii také majú. Pivo je veľmi sladké a mnohým pripomína skôr likér a nie klasické pivo. Hoci mnohí pivári takéto experimentovanie nepodporujú, stále platí, že každý deň s pivom je lepší ako ten bez neho.
Chicha – pfuj!
Pozor, citoslovce použité v podnadpise neznamená, že nápoj je tak zlý. Ani náhodou. Ide o kukuričný nápoj, ktorý obsahuje enzým známy ako amyláza. Tento enzým je obsiahnutý v ľudských slinách. A ako sa do nápoja dostane? Známy je tento postup hlavne v latinskej Amerike, kde ženy rozomletú kukuricu žujú a následne ju vypľujú ako kašu. Potom sa už len pridá teplá voda a nechá sa kvasiť. Jednoducho povedané, máte to, čo už raz niekto v ústach mal.