Ako už všetci určite viete, je pár zvykov, ktoré si vypestovali úspešní ľudia nezávisle od seba, a ktorých sa držia. Práve tieto zvyky sú jedným zo znakov, ktoré odlišujú úspešných ľudí od tých menej úspešných. Dnes vám prinesieme ďalší zo zvykov, ktorý ak nepraktizujete – mali by ste začať. Je ním – ako už aj názov článku predpovedá – písanie ranného denníka.
Písanie denníka praktizovali ľudia už od pradávna. Ako príklad môžeme uviesť Marca Aurelia či Benjamina Franklina, ale medzi „písateľov“ denníkov patrí tiež Mark Twain či George Lucas. Otázkou je, o čom toľko každé ráno písali?
Mnoho biografií zachytáva úryvky z denníkov slávnych a úspešných ľudí. Keď ste do nich nahliadli (ak nie, odporúčame), videli ste väčšinou len spleť rôznych myšlienok, viet, ktoré so sebou viac menej nesúviseli ba vôbec na seba nenadväzovali.
Už sme viac krát písali o tom, že aj megaúspešní ľudia – mnohí sú našimi idolmi – taktiež majú slabé chvíľky, kedy by najradšej zo svojej postele ráno ani nevstali. Na ceste k bohatstvu, nech si ho už definujete hocijako – peniazmi, časom, vzťahmi, dobrým spánkom či inak – by vám práve písanie denníka mohlo pomôcť. Poďme na to.
Teória je fajn, ale prax?
Úspešní ľudia sa – poväčšine – každé ráno usadia a začnú písať. Niektorí si k tomu pripravia obľúbenú kávu, čaj, či iný nápoj (vraj pitie whiskey skoro ráno nie je úplne nezvyčajné). Je to pre nich ranný rituál.
Denník môže mať rôzne funkcie. Niektorí si ho píšu pre zvýšenie produktivity, niektorí zasa na zapisovanie textu, ktorý neskôr môžu napríklad vydať, iní si ho píšu zasa len a len pre seba. Je to skvelá terapia, dokonca asi cenovo aj najefektívnejšia, s ktorou sa človek môže stretnúť.
Máte mätúce, zahmlené či úzkostné myšlienky? Napíšte ich na papier. Nasledujúci deň tak pre nás bude jasnejším pohľadom na všetko to, čo sme na papier napísali. Či tomu veriť alebo nie? Vyskúšajte sami.
Píšte, píšte a ešte raz – píšte! Či ste nikdy neboli „jednotkárom“ slohových prác, či si myslíte, že neviete vôbec písať, nevadí. Veď je to papier, a ten znesie všetko. Nech je vám písanie ranného denníka pomôckou. Prináša to nesmierne výhody, a to dokonca aj vtedy, keď tie riadky už nikto – vrátane vás – nebude nikdy čítať. Inak povedané – proces písania je dôležitejší ako jeho výsledok.
Záver
Ak sa snažíte v sebe niečo vyriešiť, toto by mohlo pomôcť. Chcete sa zbaviť určitých negatívnych myšlienok? OK. Uväznite ich na papier a pohnite sa ďalej. Skvelá psychohygiena!