Ďakujem, tresku a dva rožky poprosím. Možno aj tak by dopadlo vaše rozhodovanie, keby ste na jedálnom lístku uzreli výber týchto jedál. V cene niektorých pokrmov si totiž bez problémov kúpite nové auto aj s plnou výbavou a k tomu si môžete dovoliť ešte aj chatu v horách.
Pôžitok z lahodného jedla je pre mnohých niečím, čo doslova vyvolá tzv. gastronomický orgazmus. Gurmáni si dokážu vychutnávať každé jedno sústo. Hoci drvivá väčšina z nás do seba natlačí čokoľvek, hlavne nech to je lacné a zaženie hlad, niekto si ale rád za kvalitu priplatí. Ale, že až takto? Nuž, ako sa hovorí, každé jedlo končí v tom istom hajz**.
La Madeline au Truffle
Začneme netradične dezertom. Ide o francúzsku delikatesu, nečakane, čo je v podstate hríb v čokoláde. Konkrétne ide o hľuzovku obalenú v tmavej 70-percentnej čokoláde Valrhona, smotane, cukri, hľuzovkovom oleji a vanilke. Prakticky tak chuť hľuzovky, najdrahšej suroviny, ani necítite, pretože ju preráža silná chuť čokolády a vanilky. Každopádne, za takýto gastronomický úlet, jeden kúsok, zaplatíte od 250 do 300 eur.
Margo´s Golden Pizza
Takúto pizzu začali podávať na Malte v pizzerii Margo a to je aj jediné miesto, kde ju nájdete. Pizza má priemer 35 centimetrov, čo sa nejaví ako niečo, za čo by ste si mali priplatiť. Kedysi bola Margova pizza najdrahšia na svete, odvtedy ju už prekonali rôzne iné (napr. Royale pizza), no Margo´s Golden Pizza však i tak patrí medzi to najcennejšie a najtradičnejšie, čo na mape gastronómie nájdete. Použité sú hľuzovky (Alba Madonna), mozzarela (Bufalo) z okolia Neapola a hlavne cenu navýšia jemné pláty 24-karátového zlata. Cena sa môže vyšplhať až na sumu 1800 eur.
Wagyu steak
Pre zmenu niečo pre milovníkov kvalitného mäska. Bežná cena za kvalitný hovädzí steak v reštaurácii sa pohybuje od 30 do 50 €. To ste si možno doteraz mysleli. Áno, steak zoženiete aj za 150 či 200 eur, ale Wagyu steak? Ide o hovädzie mäso z Japonska. Mäso pochádza z japonského tura domáceho. Tur nepije pivo ani saké, ako niektorí „odborníci“ uvádzajú. Je kŕmený kvalitnou kukuricou a sójou. Plemeno vyniká jedinečnou mramorovanou štruktúrou svaloviny a tuku. Mäso je šťavnaté a krehké. Ak ho však chcete mať na tanieri, priplatíte si. Jedna porcia vás vyjde na zhruba 2 000 eur.
Melón Densuke a kráľovský melón Yubari
Čierny melón Densuke je šťavnatým, voňavým a sladkým druhom… zeleniny. Ak máte chuť na takýto melón, melóny si nachystajte aj do peňaženky. Hoci by sa mohlo zdať, že zjavom nejde o nijak výnimočné plody, Japonsko si ich veľmi váži a je ich pomerne nedostatok. Jeden melón váži v priemere 11 kg a za sezónu sa ich vyzbiera iba niekoľko stovák kusov. Čo cenu tohto melóna tak horibilne navyšuje, ťažko povedať, no ak by ste chceli okúsiť jeho chuť, pripravte sa, že podľa množstva, ktoré sa urodilo, zaplatíte od 5 000 eur vyššie.
Drahšie sú už len kráľovské melóny Yubari. Sú to špeciálne šľachtené melóny v meste Yubari. Dozrievajú aj viac ako 100 dní. Na začiatku sezóny stojí jeden melón aj viac ako 19 000 eur.
Beluga kaviár – „Almas“
Považovaný aj za najdrahšie jedlo na svete celkovo. Beluganský kaviár pochádza z ryby Beluga, čo je jeseterovitá ryba, ktorá žije prevažne v Kaspickom mori. Jedlo si ako klenot privlastnil Irán. Kaviár z tejto ryby sa používa v pokrme nazývanom Almas. Hoci jesť rybie ikry môže prísť niekomu nechutné, kaviár je odjakživa prejavom luxusu. O Beluganskom kaviári to platí niekoľkonásobne. Za kilo kaviáru zaplatíte od 25 000 eur.