Nech sa triezvy človek pozerá na situáciu v Spojených štátoch amerických akokoľvek subjektívne či objektívne, je potrebné uznať, že smrť Georga Floyda je viac ako relevantným dôvodom na vyvolanie vlny protestov. Otázkou je, do akej miery je predmetom protestov páchané násilie. Rabovanie obchodov, krádeže áut alebo lúpežné prepadnutia nie sú riešením v znamení hesla #blacklivesmatter.
Smrť Georga Floyda (46) je ohavným a odsúdeniahodným činom. Floyd zomrel po brutálnom a predovšetkým neprimeranom zásahu policajta. A nech by mohol kričať a namietať ktokoľvek, že bol Floyd pod vplyvom alkoholu, drog či iných omamných látok, incident, ktorý sa odohral 25. mája nemá ospravedlnenie. Zásah policajta Dereka Chauvina a jeho kolegov bol o štyri dni po vražde vyhodnotený ako vražda a Chauvin bol obvinený z vraždy druhého a tretieho stupňa. Hrozí mu 25 až 40 rokov väzenia.
Agentúra DPA a AFP pred pár dňami informovala, že policajta by mohli stíhať na slobode v prípade zaplatenia kaucie vo výške jeden milión dolárov. Pri obvinení vraždy druhého a tretieho stupňa je takéto počínanie súdu neprípustné, čo v USA spôsobilo ďalšiu eskaláciu napätia a vyvolalo ešte vášnivejšie protesty.
Prečo protestujú…
Väčšina protestujúcich v uliciach amerických miest protestuje v znení hesla #blacklivesmatter. Na prvý pohľad sú demonštrácie zamerané proti rasizmu a väčšina z nich prebieha pokojne s ozvenou hlasných výkrikov a zvučných hesiel či požiadaviek, ktoré Američania majú. Za posledné desaťročia ide o bezpochyby najmasovejšie protesty.
Postavenie Afroameričanov v USA je dlhodobo diskutovanou témou, ktorú nedokázal vyriešiť ani historicky prvý afroameričan ako prezident USA – Barack Obama. Rasizmus zo strany policajných zložiek v USA je realitou. Všeobecne brutalita amerických policajtov, nie len tá páchaná na Afroameričanoch, je na vysokej úrovni, čo má za vinu i vyššia kriminalita v krajine, no iba policajti v krajine ročne zabijú viac ako tisíc ľudí o čom informoval portál Washington Post.
Tí slušní demonštranti, ktorí vedia, že v uliciach nestoja, pretože zomrel jeden Afroameričan, tam sú preto, pretože požadujú reformu polície. Americká polícia má podľa mnohých odborníkov v krajine v prvom rade neprimerané množstvo príslušníkov, čo takisto zaťažuje rozpočty miest a štátov. Odborníci avizujú, že bezpečnosť možno zabezpečovať i efektívnejšie. Cieľom teda nie je policajtov v uliciach linčovať, ale poslať odkaz vyššie, aby sa v tejto veci konalo. Samozrejme, prezidentom je Donald Trump, ktorý skôr do ulíc vyšle celé vojenské oddiely, ako by mal akceptovať pravdu z úst nespokojných ľudí.
Protest nie je rabovačka
Práve to je následok toho, že mnohí „jednoduchší“ a emóciami unesení demonštrujúci nerozumejú tomu, čo chcú slušní protestujúci docieliť. Ničenie verejného či súkromného majetku k splneniu požiadaviek neprispeje. Vypálené reštaurácie, rozbité autá, vykradnuté obchody, zbúrané sochy, poškodené historické pamiatky, všetko toto stojí v ceste spravodlivosti?
Opäť však netreba médiám veriť úplne všetko, pretože tento obraz maľujú práve oni. A na Slovensku dobre vieme, že senzácia je aj tam, kde vlastne nie je. Áno, v USA sa konali aj protesty, kedy smrť Afroameričana znamenala smrť všetkým ostatným, no tých je mizivé percento. No, toto mizivé percento môže mať na svedomí, že krajina, ktorá ekonomicky i hospodársky zažíva jednu z najväčších recesií, bude musieť riešiť problémy existenčného rázu a pre určité vrstvy obyvateľstva to môže mať fatálne následky. A reč nie je iba nízkej nezamestnanosti, ale aj poklese životnej úrovne. Koronavírus zatvoril prevádzky na celé mesiace a ľudia, ktorí sa tešili na opätovné otvorenie musia pre zmenu opravovať výklady obchodov a vyčíslovať obrovské škody a straty. Na čiernych životoch záleží, no nie spôsobom oko za oko a zub za zub.
Ďalšia zbytočná smrť
A protesty neutíchnu! Zvlášť potom, čo sa udialo v Atlante v štáte Georgia v piatok večer. O život prišiel dvadsaťosemročný Afroameričan Rayshard Brooks. Brooksa zastrelili pri policajnej kontrole. Policajtov privolali k rýchlemu občerstveniu, kde Američan blokoval príjazd k výdaju jedla. Údajne mal spať v aute. Celý zásah zachytila videokamera.
Brooks sa podrobil dychovej skúške, následne mali muža zadržať, no došlo ku konfliktu, počas neho Brooks policajtovi vzal ekektrošokovú pištoľ – taser. Spočiatku mal mieriť na policajta, potom sa rozhodol pre útek. Po pár metroch behu sa Reynolds zastavil, obrátil a policajt ho zastrelil. Zomrieť mal po prevoze do nemocnice.
Takýto čin odsúdila aj šéfka polície v Atlante, ktorá odstúpila z funkcie s požiadavkou prepustenia policajta zo služby. S vysokou pravdepodobnosťou šlo o neprimeraný zákrok s použitím smrtiacej sily. Elektrošoková pištoľ, ktorú muž odcudzil policajtovi však nepatrí medzi zbrane so smrtiacou silou, a tak o život prišiel mladý Afroameričan úplne zbytočne.
Dá sa teda očakávať, že situácia v amerických uliciach bude naďalej eskalovať a vôbec by nebolo prekvapením, keby sa hlasné a napäté protesty a demonštrácie zmenili na bojiská, kde by policajti s podporou Národnej gardy nepoužívali už len slzný plyn a gumové projektily, ale hrubú silu, ktorá im dávno nie je cudzia.
Ak sa vám článok z našej tvorby páčil, zdieľajte ho s vašimi priateľmi na Facebooku alebo Instagrame. Ďakujeme.