Rovníková klíma, absolútne súkromie, maximálny relax, prekrásna príroda a život „mimo“ civilizáciu. Aj tak by sa dala opísať ostrovná krajina západne od Afrického kontinentu. Svätý Tomáš a Princov ostrov je v roku 2019 obrovským turistickým lákadlom, na ktoré sa doteraz tak trochu zabúdalo. Čo táto čarovná krajina návštevníkom ponúka?
Presne 360 km od pobrežia západnej Afriky leží na dvoch hlavných ostrovoch malá krajina, ktorá je svojou rozlohou približne raz taká ako Praha. Ide o dve administratívne oddelené provincie. Svätý Tomáš a Princov ostrov, ktorý má od roku 1995 dokonca aj vlastnú vládu. Zaujímavosťou je, že ostrovy ležia takmer priamo na rovníku. Ostrovy boli objavené portugalskými moreplavcami Pedrom Escobarom a Juanom Gomesom. Až do vyhlásenia nezávislosti v roku 1975 boli portugalskou kolóniou.
Trochu iná Afrika
O afrických krajinách existujú stovky predsudkov, ktoré ich všetky radia na jednu nepopulárnu úroveň. Chudoba, biedna hygiena, nestabilná situácia v krajine a nerozvinutú infraštruktúra. V tom prípade sa ale Demokratická republika Svätého Tomáša a Princovho ostrova, ako znie celý názov krajiny, vymyká zo stereotypu. Tieto dva ostrovy majú dohromady rozlohu približne 1000 km2 a ich územie obýva niečo vyše 200-tisíc obyvateľov. Najvýznamnejšou surovinou je cukrová trstina a takisto tropické ovocie.
Obávať sa nemusíte ani žiadnych religióznych výkyvov. Až 70 percent obyvateľov sú katolíci. Podnebie v krajine je rozmanité, najchladnejšie je tu v období od júna do septembra. Inak sa teplota pohybuje v priemere okolo 30 °C. Časový posun oproti Slovensku je o jednu hodinu dozadu.
Úradným jazykom je portugalčina. Pôvodnými obyvateľmi sú Mestici alebo tzv. Angolares a Forros. Prví menovaní sú potomkovia angolských otrokov, ktorí boli na územie dovážaní portugalskými kolonizátormi. Hlavným mestom je Sao Tome, ktoré je zároveň i najväčším mestom krajiny. Ďalšími väčšími mestami sú Santa Cruz a Santo Antonio.
Pre vycestovanie do krajiny je pre slovenských občanov potrebné zažiadať o vízum. Z európskych krajín má africká krajiny veľvyslanectvo vo Viedni a v Lisabone. Krajina má iba jedno medzinárodné letisko, no častejšie sa do krajiny dostanete z gabonského mesta Liberville loďou. Cesty na ostrovoch nie sú najkvalitnejšie, no prepravovať sa na ostrove taxíkom je úplne bežné a aj pomerne ekonomické. Ubytovanie a stravovanie je potrebné riešiť v dostatočnom predstihu (rezervácia). Gastronómia je pomerne „pikantná“.
Očkovanie sa odporúča proti žltej zimnici. V rámci bezpečnosti sa odporúča piť iba balená pitná voda. Slovenská republika nemá v krajine veľvyslanectvo, najbližšie diplomatické zastúpenie je preto v Nigérii v meste Abuja. Bezpečnosť v krajine je stabilizovaná.
Sao Tome
Ak chcete spoznať históriu krajiny, neexistuje krajšie miesto ako hlavné mesto tejto krajiny. Mesto bolo založené v roku 1485 portugalskými kolonizátormi a dnes ho obýva približne 70-tisíc miestnych. Krásne koloniálne budovy, Národné múzeum, Námestie slobody či krásne miestne trhy. Mesto dýcha trochu smutnou históriou otroctva, no zároveň vás privítajú barokové budovy a nádherné pobrežie zátoky Ana Chaves.
Rozmanité pláže
Čo iné ako horúce Slnko a krásny biely piesok si môžete na dovolenke želať. Praia Bateria (luxusný ostrov Ilhéu das Rolas), Praia dos Tamarindos, Praia Boi či korytnačia pláž Praia Grande. Ak budete na ostrovoch nejaký čas, navštíviť môžete každú jednu a aj tak si nebudete vedieť vybrať, ktorá je váš favorit. Nezabudnite aj na kurzy potápania. Podmorský život je v okolí ostrovov úchvatný.
Odporúčame dedinku Santana, ktorá sa nachádza na východnom pobreží ostrova. Nájdete tu nádherné bungalovy a plážové bary. Ide o jednu z najlepších turistických destinácií na ostrovoch.
Úchvatná príroda
Najvyšší vrch krajiny sa nazýva Pico de Sao Tomé a ide o vyhasnutú sopku vo výške 2024 m.n.m. Určite neprehliadnete národný park Obo, ktorý pokrýva až 30 percent celého územia krajiny a zahŕňa savany, džungle, horské i nižné lesy. Pozorovanie vtákov a množstva živočíchov v prirodzenom prostredí je úchvatným zážitkom. Neďaleko mestečka Trinidad sa nachádza i nádherný vodopád Cascata Sao Nicolau. Navštíviť sa oplatí i ostrov Ilhéu das Rolas.
Boca de Inferno
Zvlášť musíme upozorniť na nádherné geologické útvary na východnom pobreží. Ich anglický názov znie Hell´s Mouth. Morské gejzíry, vysoké vlny a nádherné čierne skalnaté útesy, ktoré sú bičované vlnami Atlantiku sa stali doslova atrakciou pre turistov. K tomu si predstavte východ Slnka a máte ideálnu scenériu. Málokde budete tak spätý s prírodou ako práve v ostrovnej krajine Svätého Tomáša a Princovho ostrova.