Dva drahé kovy, ktoré každý z nás vníma ako tie najligotavejšie a najcennejšie. Predsa zlato aj striebro sú tu už stáročia a v podstate ich možno nájsť „len tak“ hlboko v zemi. Vo svete investícií sa však k týmto komoditám volí trochu iný a dravejší prístup. Čo také striebro? Môže sa tento kov stať v budúcnosti cennejšou komoditou ako zlato? Oplatí sa do striebra investovať?
Tento článok nebude tak veľmi ani o číslach. Tým je v počiatkoch niekedy až nadľudské porozumieť. Grafy v človeku zasa dokážu vyvolať zmätok, a preto je najlepšie pokúsiť sa ísť na to od podlahy a ponúknuť vám podstatu toho, čo sa so zlatom a striebrom na finančnom trhu deje. Zároveň sa dozviete aj to, ako môže koronavírus ovplyvniť cenový vývoj na burze s drahými kovmi.
Striebro a zlato ako investícia
Na úvod sa oplatí vedieť, prečo sú drahé kovy, ktorými sú zlato i striebro, tak zaujímavým investičným nástrojom. Okrem investičného zlata dnes množstvo investorov realizuje aj investíciu do striebra. A to aj napriek tomu, že ich ceny sa pohybujú v úplne iných dimenziách. Pre predstavu, cena sa uvádza v uncách. V takom prípade je reč o fyzickom zlate či striebre. Obchoduje sa však aj v gramoch a cez ETF fondy, tzv. papierové zlato či striebro. Konkrétne ide o trójsku uncu (0,031 kg). K 18. marcu zaplatíte za jednu trójsku uncu striebra približne 12.36 dolárov.
Za trójsku uncu zlata zaplatíte 1 477.80 dolárov. Pomerne priepastný rozdiel má svoje opodstatnenie a pomer ceny zlata a striebra je dlhodobo podhodnotený. Dopyt po zlate je prirodzene stále veľký a ak je dopyt, ide o trh, kde sa to investíciami len tak hemží. Predovšetkým, ak je záujem o fyzické zlato či striebro. Čo nie je ani z ďaleka jediná možnosť investovania v tomto segmente trhu.
Pozícia zlata a striebra
To, že zlato zažíva „bohaté“ časy je zrejmé. Veď k 1. Marcu 2019 by ste za uncu zlata zaplatili okolo 1 300 dolárov. A dnes sa cena pohybuje pomerne stabilne okolo 1 500 dolárov. Striebro je investičným kovom číslo dva a ak sa pozrieme na posledný vývoj, zdá sa, že striebro (hlavne to fyzické), si takisto razí cestu zdola – hore. Aspoň to ukazujú grafy. S určitosťou si môžeme povedať, že striebro i zlato sú vysoko cenenými komoditami. Striebro i zlato zažívajú aktuálne vzostup a investície do nich dokážu ochrániť váš kapitál.
Ak sa na to pozrieme v praxi. Zlato je drahým kovom, po ktorom je dopyt predovšetkým v oblasti šperkárstva a nájdu sa i isté odvetvia priemyslu. Stále je synonymom luxusu. V minulosti boli dokonca mnohé meny, vrátane doláru, kryté práve zlatom. Investičné zlato sa dá dnes kúpiť viacerými spôsobmi. Stále je tu však otázka: „Oplatí sa do zlata investovať?“ Ako komu. Nákupná cena investičného zlata je pre mnohých menších investorov vysoká. Investícia do zlata sa však považuje za pomerne bezpečnú investíciu. Do zlata vo veľkom investujú i centrálne banky a nie je to až tak dávno, čo so zlatom môžete obchodovať i na burze cez ETF fondy. Reč je teda o papierovom zlate, ktoré môžete bežne obchodovať.
Prečítajte si aj: Podielové fondy minulosťou? ETF sú v kurze
Čo sa týka investícií do striebra, investičné striebro sa stáva hitom. Dôvodov je hneď niekoľko. Vezmime si už len samotný dopyt po striebre – priemysel, šperkárstvo, elektronika a v neposlednom rade zdravotníctvo. Prirodzene, investičné striebro možno nakupovať aj vo forme mincí či tehličiek. A prečo je to teda predpoklad lákavej investície? Prezradíme vám. Už v roku 2018 sa začalo hovoriť o tom, že produkcia striebra je nižšia ako jeho spotreba. Ak sa toto vie, prečo cena striebra nerastie tak rýchlo a neskupujú ho veľkí investori? A to je práve ten efekt alebo momentum. Ak dôjde k tomu, že striebra bude zrazu nedostatok, jeho cena môže skokovo narásť a to bez varovania. Moment prekvapenia dokáže potešiť i rozplakať.
Predpokladaný rast
Striebro ako dôležitý článok priemyselnej výroby môže mať v budúcnosti veľkú váhu. Technologický rozmach a vývoj nových technológií zvyšuje dopyt aj po tejto komodite. Striebro je jedným z kovov, ktoré sú pri výrobe moderných technológií veľmi žiadané (vodiče, batérie, čipy, zrkadlá, fotovoltaické články…).
Dopyt po striebre v roku 2019 bol v priemyslovom segmente extrémne vysoký. V roku 2020 nie je relevantný dôvod na to, aby tomu bolo inak. Ak by priemysel do kolien nedostala kríza, čo by však cenu striebra vôbec nemuselo poznačiť, keďže centrálne banky investičné zlato a striebro nakupujú nielen vo fyzickej, ale i papierovej podobe.
Zdalo by sa, že zlato je na akciovom trhu na svojom maxime, ale stále dokáže mierne rásť. Zlato sa stáva na trhu investícií bezpečným prístavom. Vzhľadom na vývoj svetovej ekonomiky a situácii, kedy svetové banky fyzické zlato nakupujú ako istotu krytia kapitálu, sa dá predpokladať, že rásť bude aj cena striebra. Pomer ceny zlata a striebra sa tak zníži.
Zlato a možný „pandemický“ scenár
Ako sme už písali vyššie, posledné týždne sú pre drahé kovy zlato a striebro veľmi priaznivé. Hoci, všetko má svoje plus i mínus. Pri tejto cenovej politike je tu to riziko, že vo veľkom sa obchoduje so zlatom i striebrom v papierovej podobe. Omnoho viac ako s fyzickými kovmi. Banky tu tak majú priestor čiastočne manipulovať ceny na burze.
Bez ohľadu na to, ceny aj tak rastú a zdá sa, že hodnota zlata a striebra pomaly rastie. Investori totiž rozmýšľajú prakticky a svoje papierové zásoby začínajú premieňať na nákup fyzických kovov. Fyzická cena, samozrejme, dominuje nad cenou papiera. Situáciu ovplyvnil i nový koronavírus, ktorý sa vo svete rozmáha. Ak by sa stalo, že by vypukla masová panika, stalo by sa, že papierové ETF by z trhu zmizli a všetko by sa viazalo na fyzické vlastníctvo, pravdepodobne.
TIP: Prihláste sa na Webinár a pozrite si všetky možnosti investovania do zlata
Vývoj je ťažké predpovedať. Rok 2008 sa takisto ukazoval pre zlato ako čistý „boom“. Prišiel však dramatický prepad. Potom prišlo opäť stabilné obdobie a zlato bolo na vrchole v roku 2011. Stále sú však odborníci a analytici toho názoru, že cenové poklesy by mali investori využívať na nákup hmotných kovov. Správanie centrálnych bánk môže investorom v mnohom napovedať.
Ak by došlo ku kolapsu cien, banky by sa poistili všetkými finančnými nástrojmi vrátane nehnuteľností, rôznych podnikateľských aktivít, hypoték a všetkých ďalších možných nástrojov. To urobili aj počas Veľkej hospodárskej krízy. Malé banky zanikli a veľké situovali financie do stabilných inštitúcií. Toto je však scenár, ktorý nastať vôbec nemusí. Ak by sa tak stalo, trh zlatých kovov by to vo vysokej miere poznačilo. Taký koronavírus by mohol ochromiť trh s papiermi a hodnota ETF by rapídne poklesla. Preto by sa fyzické zlato stalo najlepšou investíciou. Jeho skutočná cena by teda nebola určená papiermi, ale jeho skutočnou hodnotu a fyzickými požiadavkami trhu.
Skupiny CME a Comex žijú v tom, že určujú ceny drahých kovov. Ak však dôjde k situácii popísanej vyššie, deštruktívny – pandemický scenár ich postaví mimo hlavnú rolu. V takom prípade im papiere nepomôžu a trendy budú udávať čisto fyzické kovy vo vašom, našom či ich vlastníctve. Scenárov je možných niekoľko, rovnako tak je viac faktorov, ktoré situáciu na trhu môžu ovplyvniť.
Čo sa týka nákupu zlata, našli sme variantu, dostupnú pre bežných ľudí, pretože už nemusia nakupovať zlato nárazovo vo veľkých čiastkach ale je tu možnosť si do neho pravidelne odkladať/sporiť postupne skrz online systém. Takýto systém nám vyhovuje, keďže pár EUR mesačne človek nepocíti a postupne si vie sporiť na svoj dochôdok alebo aj pre deti na dospelosť.
Nieje podmienka mesačne si odkladať, sporenie je dobrovoľné a kedykoľvek sa človek rozhodne môže si sporiť. Žiadne splátky nie sú povinne a to sa nám páči.
Po nasporení každej zlatej mince si mincu pošlete domov a takto si postupne viete nasporiť aj niekoľko minci až do dôchodku.
Nikto nevie, čo sa bude diať, a tak radsej byt pripravený v každom smere ako ostať prekvapený. Drahé kovy navyše aktuálne zlacneli spolu so všetkým v posledných prepadoch.
My spolupracujeme s firmou a stránkou https://imperialgold.sk/
Zaujalo nás to, že spľňajú všetky právne náležitosti a poistenia. Firma je po splnení všetkých kritérií NBS a ministerstva financií. Zlato si budete môcť kúpiť cez nich so zľavou 20% z preddavku na tento typ sporenia len pre fanúšikov zdolahore.sk. Stačí spomenúť, že prichádzate od nás.
Okrem iného ponúkajú mince ako napr Viedenské phielharmoniky, ktoré sú svetovo uznávané.
Keďže sme si vybavili osobité podmienky pre našich klientov a aj menšiu zľavu tak pre viac informácií nám môžte kedykoľvek zavolať na toto tel. Číslo kde si dohodneme online hovor a všetko si spoločne ukážeme.
Kto bude mať záujem píšte nám na info@zdolahore.sk alebo volajte na tel. Číslo: 0948 225 858
Samotné rady a odporúčania autora článku nie sú garanciou výnosov pre Vaše investovanie. Redaktor nie je školeným investičným poradcom ani odborným analytikom. Obsah článku hovorí o všeobecných a možných scenároch a odporúčaniach v danej oblasti investovania.
Foto: pixabay.com
Ešte nikto nezbohatol len vďaka plánovaniu toho, kde nájde zlato.