OFF
ON
Boxed
Podielové fondy minulosťou? ETF sú v kurze

Podielové fondy minulosťou? ETF sú v kurze

Segment investovania je pre investorov vždy plný prekvapení. Kde investovať, aby ste mohli dobre zarobiť? Samozrejme, možností sú hneď stovky. Pomerne bežným nástrojom, ktorý má svoje nesporné výhody je aj podielový fond. Avšak, jeho výrazným konkurentom sú ETF – Exhange-traded fund. Prečo sú ETF v kurze?

Základnou otázkou pri investovaní vždy je, aký výnos investícia prinesie? Zároveň, aké je riziko danej investície. No a potom je to množstvo ďalších otázok, na ktoré si treba pri každej investícii odpovedať alebo sa informovať. Čo sa fondov týka, poďme na to zjednodušene.

Čo to fond vlastne je?

Fond je investičný nástroj, určený pre, povedzme, drobných – menších investorov. Vo fonde obchodujete s podielovými listami (akciami). Nákupom a kumulovaním podielových listov získavate určitú časť fondu. Následne tieto prostriedky investujete.  Vo fonde sa investuje kolektívne, tzn. fond spravuje a investuje spoločný majetok všetkých jeho investorov → pojem kolektívne investovanie.

Bez zložitého vysvetľovania a podrobných analýz… Na tomto princípe fungujú, rovnako podielové i ETF fondy. Napriek tomu sú tu výrazné rozdiely, ktoré nahrávajú v prospech ETF. Aké?

ETF – Echange-traded fund

Aby bolo úplne jasné, ETF sú fondy obchodovateľné na burze. A to je najzákladnejší rozdiel medzi ETF a podielovým fondom. Vstup a výstup z klasického fondu trvá aj niekoľko dní, zatiaľ čo pri ETF je to otázka niekoľkých hodín. Ak sa rozhodnete v ETF predať – nakúpiť podiely, nečakáte na investíciu celého fondu, ale prostriedky investujete a ak sa podarí, výnos je okamžite pripísaný na váš účet.

Prečítajte si aj: Ako si vybrať investíciu? Rady, ktoré oceníte

Dôležité je aj to, že ETF sú indexové fondy. Čo to znamená? To jest, že fond kopíruje index. Index je skupina cenných papierov, s ktorými sa obchoduje na trhu, sú zložkou tohto trhu (laicky povedané). Index sa vždy skladá z cenných papierov, ktoré sú na trhu najviac obchodované.

Menšie riziko

ETF sú teda flexibilné a predovšetkým menej rizikové. Riziko môžete rozložiť na viacero obchodovateľných podielov. Ak sa rozhodnete nakúpiť 100 akcií z niektorého podielového fondu, nepotrebujete desaťtisíce eur, stačí vám, že za 100 eur môžete investovať do všetkých 100 akcií. Riziko je teda omnoho nižšie. Pochopiteľne, nikto vám nebráni obchodovať vo väčších sumách.

Nízke poplatky

Zásadný rozdiel je takisto v poplatkoch. Pri klasických fondoch ide o riadené investovanie a správa podielových fondov niečo stojí. Na Slovensku je to zhruba 0,5 až 3 percenta ročne z výšky vašej investície. V priemere je to okolo 2,5 percenta. Pri ETF? Vnútorné poplatky neplatíte a priemerný poplatok za spravovanie ETF fondov je na úrovni 0,2 percenta.

Nulová daň

Nehovoriac o tom, že máte nulovú daň. Pokiaľ držíte investíciu viac ako rok, nemusíte platiť daň zo zisku. Ide o novelu zákona, ktorá hovorí tzv. časovom teste. Platí to však len pre investície obchodovateľné na burzách, nie teda pre podielové fondy.

ETF fondy a ich výhody

  • Nízke poplatky
  • Vysoká bezpečnosť – menšie riziko
  • Nulová daň – za istých podmienok
  • Investovanie na základe indexov
  • Pasívne investovanie
  • Možnosť diverzifikácie
  • Fondy regulované UCITS

Za obrovskú výhodou ETF fondov možno považovať fakt, že vďaka nízkym poplatkom a nie nutnosti vysokej investície je výkonnosť, možnosť vyššieho zisku, takmer dvojnásobne vyššia ako pri investovaní cez podielové fondy.

Prečítajte si aj: Autokopírovanie ako budúcnosť obchodovania?

Zároveň ETF fondy nie sú žiadnym klamlivým či podvodným investičným nástrojom. Sú regulované rámcom UCITS, ktorý zjednocuje a reguluje fondy v rámci Európy. ETF tak musia dodržiavať stanovené štandardy. Nástroje, do ktorých spotrebiteľ (vy) investuje sú teda kontrolované.

Samotné rady a odporúčania redaktora nie sú garanciou výnosov. Redaktor nie je školeným investičným poradcom.

Ilustračná foto: unsplash.com/Alexander Mils

Autor

d.ruscak@gmail.com'
Chuť neustále sa posúvať vpred a pracovať na sebe. Študovaný žurnalista, fanúšik činiek, milovník hôr, kvalitného jedla a zmysluplných konverzácií aj s dávkou humoru. Spracúva články na rôzne témy od marketingu, PR, zaujímavostí, motivácie, inšpirácie, ale aj z oblastí financií či realizuje zaujímavé rozhovory. Ku všetkému pristupuje zodpovedne a s pokorou. Práve disciplína je preňho slobodou!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

*

 Najviac komentované 

Pil C- raper, ktorý si podmaňuje slovenskú scénu

Áno, naša rapová scéna je momentálne totálne presýten..

Seriál: Príbehy ikonických fotografií z histórie #2 – Horiaci mních

Seriál webmagazínu zdolahore.sk – Príbehy ikonick..

Vieš koľko ľudí tento rok zabila marihuana? Výsledok ťa prekvapí!

Všetkých odporcov legalizácie marihuany nasledujúca info..

Voľby 2016: Facebook volí Kollára, Fico opäť premiérom…

SME Rodina sa dostane do parlamentu, Sloboda a Solidarita n..