Už na začiatku roka 2019 upozornil celý kybernetický svet známy bezpečnostný expert Troy Hunt, že v databázach došlo k masívnemu úniku osobných údajov. Už vtedy však informoval, že tieto údaje nie sú dostupné v bežnom formáte a na internete ich len tak nenájdete. Sú však umiestnené na jednom z hackerských portálov (menovať ho nechcel).
Údaje, ktoré začiatkom roka unikli, našťastie neboli žiadne rodné čísla, údaje platobných kariet a podobne. Išlo o emailové adresy a ich heslá. S emailovou adresou a heslom sa však aj v dnešnej dobe dokáže množstvo vecí skomplikovať. Údajne malo ísť až o 773 miliónov emailových adries a 21 miliónov hesiel.
Existuje web, ktorý vám umožňuje zistiť, či bol váš email v databáze uniknutých údajov. Web https://haveibeenpwned.com/ je bezplatný a pri zadaní vašej mailovej adresy vyhodnotí či existuje záznam o vašej mailovej adrese v uvedenej databáze. Závery môžu byť len dva. Buď to váš účet v databáze nie je „Good news – no pwnage found“, čo je dobrá správa, alebo následne tá horšia „Oh no – pwned!“, čo znamená, že váš mail a v horšom prípade heslo sa v databáze mohli s vysokou pravdepodobnosťou nachádzať.
Overiť si môžete aj to, či v databáze nenájdete vaše heslo. Jednoducho sa prekliknete na kartu passwords a zadáte heslo, ktoré ste používali alebo používate.
Ak váš email v databáze nájdete, nečakajte príliš dlho a heslo si zmeňte. Ak je teda výsledok pozitívny, neznamená to, že hacekri sa do vášho účtu nabúrali, no majú o ňom vedomosť, a preto sa oplatí poistiť sa zmenou hesla. Dbajte na silu hesla a kombináciu znakov. Heslo si môžete nechať i vygenerovať prostredníctvom stránok, ako 1Password.com či Lastpass.com. Myslite i na dvojstupňové overenie. Stránka haveibeenpwned ponúka aj informácie, ktoré vám môžu pomôcť predísť útokom samotných hackerov v budúcnosti.