OFF
ON
Boxed
Poznajú hackeri aj vaše heslo? Ľahko to môžete zistiť

Poznajú hackeri aj vaše heslo? Ľahko to môžete zistiť

Už na začiatku roka 2019 upozornil celý kybernetický svet známy bezpečnostný expert Troy Hunt, že v databázach došlo k masívnemu úniku osobných údajov. Už vtedy však informoval, že tieto údaje nie sú dostupné v bežnom formáte a na internete ich len tak nenájdete. Sú však umiestnené na jednom z hackerských portálov (menovať ho nechcel).

Údaje, ktoré začiatkom roka unikli, našťastie neboli žiadne rodné čísla, údaje platobných kariet a podobne. Išlo o emailové adresy a ich heslá. S emailovou adresou a heslom sa však aj v dnešnej dobe dokáže množstvo vecí skomplikovať. Údajne malo ísť až o 773 miliónov emailových adries a 21 miliónov hesiel.

Existuje web, ktorý vám umožňuje zistiť, či bol váš email v databáze uniknutých údajov. Web https://haveibeenpwned.com/  je bezplatný a pri zadaní vašej mailovej adresy vyhodnotí či existuje záznam o vašej mailovej adrese v uvedenej databáze. Závery môžu byť len dva. Buď to váš účet v databáze nie je „Good news – no pwnage found“, čo je dobrá správa, alebo následne tá horšia „Oh no – pwned!“, čo znamená, že váš mail a v horšom prípade heslo sa v databáze mohli s vysokou pravdepodobnosťou nachádzať.

Overiť si môžete aj to, či v databáze nenájdete vaše heslo. Jednoducho sa prekliknete na kartu passwords a zadáte heslo, ktoré ste používali alebo používate.

Ak váš email v databáze nájdete, nečakajte príliš dlho a heslo si zmeňte. Ak je teda výsledok pozitívny, neznamená to, že hacekri sa do vášho účtu nabúrali, no majú o ňom vedomosť, a preto sa oplatí poistiť sa zmenou hesla. Dbajte na silu hesla a kombináciu znakov. Heslo si môžete nechať i vygenerovať prostredníctvom stránok, ako 1Password.com či Lastpass.com. Myslite i na dvojstupňové overenie. Stránka haveibeenpwned ponúka aj informácie, ktoré vám môžu pomôcť predísť útokom samotných hackerov v budúcnosti.

 

 

Autor

d.ruscak@gmail.com'
Chuť neustále na sebe pracovať a posúvať sa vpred. Jeho motto je inými slovami mottom portálu ↓ZdolaHore↑. Písanie o všetkom, čo stojí za zmienku, zaujímavosti, šport, cestovanie, politika alebo kvalitná reklama... Obľubuje šport, cestovanie a takisto rád načrie do histórie. Cudzia mu však nie je ani oblasť technológií a podnikania. Ku všetkému pristupuje zodpovedne a s pokorou. Práve disciplína je preňho slobodou!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

*

 Najviac komentované 

Pil C- raper, ktorý si podmaňuje slovenskú scénu

Áno, naša rapová scéna je momentálne totálne presýten..

Seriál: Príbehy ikonických fotografií z histórie #2 – Horiaci mních

Seriál webmagazínu zdolahore.sk – Príbehy ikonick..

Vieš koľko ľudí tento rok zabila marihuana? Výsledok ťa prekvapí!

Všetkých odporcov legalizácie marihuany nasledujúca info..

Voľby 2016: Facebook volí Kollára, Fico opäť premiérom…

SME Rodina sa dostane do parlamentu, Sloboda a Solidarita n..