Určite aj vy poznáte nejaké všeobecné pravidlá, ktoré vás sprevádzajú celý život a myslíte si, že sú posvätné. Často sa tieto „pravidlá“ prenášajú ešte z detstva, pretože sme ich počuli z úst rodičov či starých rodičov. V skutočnosti to však vôbec nemusí byť tak, ako si myslíte a môže ísť práve o falošné mýty, o ktorých bude reč.
V prvom rade je dôležité si zadefinovať, čo slovo mýtus vlastne v našom ponímaní znamená. Toto slovíčko pomerne často počujeme alebo aj sami používame. Mýtus je v mnohých prípadoch považovaný za niečo nepravdivé, niečo humorné, no v dejinách ľudstva mýty vždy zohrávali dôležitú úlohu. V čom však pramení ich podstata?
Mýtus ako nositeľ kultúry
Sám o sebe je mýtus spájaný s náboženstvom, resp. v minulosti tomu tak bolo. Mýty ešte pred pár storočiami ľudia chápali ako udalosti, ktoré sa odohrali v mýtickom období. Teda v čase, kedy vznikali aj legendy o gréckych bohoch a polobohoch, kedy bola Rímska ríša na vzostupe. A tieto mýty sa mali tradovať ďalej. Písomnú podobu si mýtus získal len málokedy. A aj to je jeden z rozdielov medzi mýtom a legendou.
Legenda na seba naviazala bájne postavy, hrdinov a postupne získala na fantastickosti. Dnes by legendu niekto pokojne nazval aj predchodcom „komixov“. Mýtus však vždy tvoril istú črtu spoločnosti. Dokonca sa mnohí etnológovia zhodujú, že nebyť mýtov, spoločnosť by bojovala s anarchiou.
Mýtus dnes môžeme chápať buď ako udalosť, ktorá sa nestala, no nesie so sebou posolstvo, ktoré vždy (ne)platí alebo môžeme mýtus chápať ako „novodobý“ žáner. Typickým predstaviteľom je napríklad J. R. R. Tolkien, stvoriteľ Pána prsteňov či Hobita. Mýtus v jeho ponímaní znamenal večnú túžbu. Niečo, čo existuje v podvedomí človeka a zároveň môže byť reálne-nereálne. Veď aj Gilgameš sa vybral hľadať nesmrteľnosť i keď neexistuje.
Prečítajte si aj: Predpovede na rok 2020 – Progres, strach alebo splnené očakávania
Za novodobé mýty možno označiť aj fake news, a teda aj falošné správy, ktoré neraz majú na spoločnosť veľký vplyv. A ktoré dávne (falošné) mýty v spoločnosti rezonujú najviac?
Čítanie v tme kazí oči
Počuli ste to už? „Zažni si, lebo si kazíš oči.“ Tieto slová určite počuli mnohí z vás a mnohí aj poslúchli. Čo rozhodne nie je zle. Pravda je však taká, že oči si pri čítaní v tme či šere nekazíme a nehrozí ani zhoršenie zraku. Oči sa slabému svetlu jednoducho prispôsobia.
To, čo reálne hrozí je bolesť hlavy, pretože tým, že sú svetelné podmienky horšie, kruhový sval oka musí pracovať precíznejšie tak, aby dokázal obraz dostatočne zostriť a takisto musí pracovať s farebným kontrastom. Druhá vec, čo vám hrozí je začervenanie očí. Aby ste však vaším očiam ublížili, museli by ste takéto čítanie realizovať deň čo deň. Určite však odporúčame čítať za ideálnych svetelných podmienok.
Káva je škodlivá pre zdravie
Ďalší mýtus z kategórie, kedy tento „fakt“ vyslovíme a to bez toho, aby sme vedeli, čo je na ňom pravdy. Samozrejme, kávové zrná obsahujú stimulant a tým je kofeín a keby ideme do detailov, objavíme ešte množstvo ďalších zložiek, ktoré by sa dali v spojení s našim zdravím spochybniť. Ak však niekto povie, že káva je návyková a môže byť až jedovatá, nie je to pravda. Prirodzene, kofeín vo vysokej miere môže zvýšiť krvný tlak a prispieť k dýchavičnosti.
Falošné mýty o káve panujú dlho. Všetkého veľa škodí a to platí ako o káve, tak aj o iných potravinách a surovinách. Aj cukor je jed, ak ho prijímate príliš veľa. Jedna šálka kávy denne znižuje riziko rakoviny pečene až o polovicu. Efekt kávy na ľudský organizmus nemožno vysvetliť len vďaka prítomnosti kofeínu, pretože káva obsahuje rad ďalších zložiek. Určite však v primeranom množstve neškodí.
Neprekrižuj oči, lebo ti tak ostanú
(smiech) Ďalšia hláška z detstva. Pokojne sa priznajte, ktorí z vás sa po tomto upozornení zľakli a kríženie očí sa stalo strašiakom? A koľkým z vás tak oči ostali? Tak vidíte, samozrejme, tento mýtus je falošný. Podobné falošné mýty z detstva slúžili viac či menej ako výchovný prostriedok. Nebojte sa však, ak budete škúliť očami, okrem boľavého očného svalu vám nič iné nehrozí a oči vám tak určite neostanú.