Slnovrat – alebo „slnobrat“?
Tak trochu nekonvenčný hororový režisér Ari Aster sa po divákmi aj kritikmi priaznivo prijatom Prekliatom dedičstve rozhodol vziať si pod drobnohľad škandinávsky folklór a zobraziť jeho odvrátenú stranu v psychologickom horore Slnovrat (Midsommar). Aster je možno majstrom vo vytváraní napätia, no zrejme by potreboval ešte pár lekcií z kontinuity. Pozrite si nasledujúcu scénu. Upozorňujeme, že nie je vhodná pre slabšie povahy.
Odhliadnuc od podivného obradu, ktorého ste svedkom, všimnite si tieň ústredných postáv v čase 1:47. Slnko sa evidentne nachádza po ich ľavej ruke, avšak o pár sekúnd, v čase 1:56, už musí byť za postavami, nakoľko vytvára tieň pred nimi. Žeby toto bol ten slnovrat?
Vreskot 2 – zablúdená hlava
Och, milované 90. roky a vlajková loď žánra slasher – séria Vreskot. V nej sa scenárista Kevin Williamson a režisér Wes Craven vysmievajú hororovým pravidlám, pričom sa neboja spraviť si občas srandu aj zo seba. Vreskot je skutočne filmom, ktorý vystraší, no taktiež mnohokrát rozosmeje. Žiaľ, občas aj neúmyselne. Pozorný divák v sérii určite objavil veľké množstvo chýb, spomedzi ktorých vyčnieva jedna, a to naozaj podarená.
V druhej časti, odohrávajúcej sa v prostredí vysokoškolských internátov, si maskovaný zabijak zvaný Ghostface vybral za obeť prekrásnu Cici Cooperovú. Počas vykonávania jej vraždy však nepostrehol, že je niekým pozorovaný. Kým? Azda len členom štábu! Pozrite si video.
Temný rytier – ach tie odrazy!
Pre milovníka kvalitnej a poctivej filmárčiny musí byť nesmierne bolestivé nájsť chybičku krásy v tak dokonalom diele, akým je Temný rytier. Christopher Nolan je majstrom svojho remesla, čo počas svojej kariéry niekoľkokrát dokázal, no ani on sa nevyhol zbytočným excesom. Pre nasnímanie vytúženého otváracieho záberu tohto kinematografického skvostu si dokonca najal helikoptéru. Na čo si však nedal pozor?
Elektrizujúce intro Temného rytiera predstavuje jednu z najlepších úvodných scén zo sveta komiksových adaptácií. Hoci už prvý záber, snímaný z helikoptéry, pozornému divákovi skazí dojem. Prečo? Len v čase 1:10 až 1:12 pozorne sledujte ľavý kraj obrazu. Neodráža sa tam niečo?
Úsvit mŕtvych (1978) – nesprávna diera
Nenechajte sa zmýliť, nerozoberáme teraz známejší (a lepší) remake Zacka Snydera z roku 2004. Reč je o originálnom počine, o ktorý sa na konci 70. rokov postaral sám „otec“ zombie subžánra George A. Romero. Okrem toho, že film obsahuje jeden z najlepších citátov v histórii hororového filmu (Keď v pekle nie je miesto, musia mŕtvi chodiť po zemi.), nájde sa v ňom aj hromada hlúpych chýb, z ktorých nás veľmi pobavila nasledovná.
Legendárna scéna, v ktorej nemŕtvy pomaly pristupuje k nič netušiacemu mužovi a nakoniec sa omylom sám zneškodní vrtuľou helikoptéry. Postrehli ste vo videu chybu? V čase 0:11 si môžete všimnúť, že ten pán netankuje palivo do nádrže, ale do otvoru, ktorý slúži na vyšplhanie sa k motoru.
Múmia – kam sa podela kniha?
Kto by nemiloval Múmiu z roku 1999? Odľahčená dobrodružná klasika, pokračujúca v šľapajach Indiana Jonesa, plná humoru a podfarbená veľkolepou hudbou Jerryho Goldsmitha. Mňam! Niet divu, že film dostal dve pokračovania. A my by sme ani dnes ďalšiemu prírastku do série nepovedali nie, všakže? Minimálne kvôli takýmto scénam sme Múmiu milovali.
Pamätná scéna v knižnici, kedy Evelyn svojou nešikovnosťou za sebou zanechá obrovskú spúšť. Kde je chyba? V čase 0:48 Evelyn vypadne kniha z rúk a zletí na zem. V nasledujúcom zábere z diaľky sa však na podlahe žiadna kniha nenachádza.