OFF
ON
Boxed
Nirmal Purja alebo ako zdolať štrnásť osemtisícoviek za 189 dní

Nirmal Purja alebo ako zdolať štrnásť osemtisícoviek za 189 dní

Meno nepálskeho horolezca Nirmala Purju zostane navždy právom zapísané v horských výšinách a v neposlednom rade v knihe svetových rekordov. Nepálčan je doslova „prírodným“ úkazom. Bývalý príslušník britskej armády sa stal novým svetovým rekordérom. Všetkých štrnásť najvyšších štítov zdolal za 189 dní.

Tomu hovoríme cesta ZdolaHore! Bývalý vojak Nirmal Purja vo veku 36 rokov pokoril rekord juhokórejského horolezca Kim Chang-hoa, ktorý pokoril štrnásť týchto majestátnych vrchov za 7 rokov, 10 mesiacov a 6 dní. Purja sa stal teda suverénnym rekordérom a tento rekord prekonal o viac ako 2 670 dní.

Neuveriteľnú psychickú a fyzickú odolnosť Nirmal získal aj vďaka vojenskému výcviku. Ako príslušník britskej armády (RM – Royal marine) si prešiel počas výcviku skutočným peklom a aj to ho zocelilo. Vojenská služba ho dokonale pripravila na túto životnú výzvu.

Prečítajte si aj: Chopok, legenda Nízkych Tatier , ktorá ukrýva podstatu energie

Jeho misia sa začala 23. apríla, kedy pokoril nepálsku Anapurnu (8 091 m n.m.). Už 12. mája zdolal vrchol Dhaulagiri (8 167 m n.m.) a o tri dni sa na svet pozeral z vrcholu Kanchenjungy (8 586 m n.m.). Už tento výkon je jasným znakom toho, že Nirmal Purja musí byť človek so zdravím z ocele. Samozrejme, bolo obrovské zdravotné riziko nasadiť takéto zbesilé tempo. V mesiaci máj totiž ešte zdolal aj samotnú strechu sveta Mt. Everest (8 850 m n.m.), Lhotse (8 516 m n.m.) a aj vrchol Makalu (8 463 m n.m.).

Úspešnú snahu Nirmal zakončil zdolaním čínskeho vrchu Shishapangma (8 027 m n.m.), ktorého vrchol dosiahol 29. októbra v spoločnosti Gesmana Tamanga, Davida Sherpu a Galjena Sherpu. Počas jeho výstupov Nirmal zachránil život ďalším štyrom horolezcom, ktorí sa snažili pokoriť jednotlivé vrcholy.

„To nie je hora, nad čím sme zvíťazili, ale my sami.“

Edmund Percival Hillary

Nirmal Purju je tak dôkazom toho, že ak človek môže a chce, dokáže neuveriteľné veci. Odhodlanie, tréning, nezlomnosť, správne nastavenie psychiky a enormná trpezlivosť. To všetko robí z Nirmala Purju hrdinu. No toho skutočného, nie ako poznáme z komiksov.

Zoznam zdolaných štítov:

 • Annapurna, Nepál, 23. apríl
 • Dhaulagiri, Nepál, 12. máj
 • Kanchenjunga, Nepál, 15. máj
 • Everest, Nepál, 22. máj
 • Lhotse, Nepál, 22. máj
 • Makalu, Nepál, 24. máj
 • Nanga Parbat, Pakistan, 3. júl
 • Gasherbrum 1, Pakistan, 15. júl
 • Gasherbrum 2, Pakistan, 18. júl
 • K2, Pakistan, 24. júl
 • Broad Peak, Pakistan, 26. júl
 • Cho Oyu, Čína, 23. september
 • Manaslu, Nepál, 27. september
 • Shishapangma, Čína, 29. október
Foto: Twitter/Nirmal Purja MBE

 

Autor

d.ruscak@gmail.com'
Chuť neustále sa posúvať vpred a pracovať na sebe. Študovaný žurnalista, fanúšik činiek, milovník hôr, kvalitného jedla a zmysluplných konverzácií aj s dávkou humoru. Spracúva články na rôzne témy od marketingu, PR, zaujímavostí, motivácie, inšpirácie, ale aj z oblastí financií či realizuje zaujímavé rozhovory. Ku všetkému pristupuje zodpovedne a s pokorou. Práve disciplína je preňho slobodou!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

*

 Najviac komentované 

Pil C- raper, ktorý si podmaňuje slovenskú scénu

Áno, naša rapová scéna je momentálne totálne presýten..

Seriál: Príbehy ikonických fotografií z histórie #2 – Horiaci mních

Seriál webmagazínu zdolahore.sk – Príbehy ikonick..

Vieš koľko ľudí tento rok zabila marihuana? Výsledok ťa prekvapí!

Všetkých odporcov legalizácie marihuany nasledujúca info..

Voľby 2016: Facebook volí Kollára, Fico opäť premiérom…

SME Rodina sa dostane do parlamentu, Sloboda a Solidarita n..