V redakcii Zdolahore sa Vás stále snažíme naladiť pozitívne a prinášať Vám zaujímavosti zo Slovenska ale aj z celého sveta. Podľa nášho názoru je však občas potrebné upriamiť pozornosť aj na tie negatívnejšie záležitosti. Veci, ktoré sú pre nás v Európe samozrejmosťou, nie sú bohužiaľ v roku 2019 prítomné všade na svete. Jednou z týchto vecí je voda, bez ktorej život nemôže existovať.
Spomeňte si na deň, keď ste chceli mať to, čo máte dnes.
Dnešný svet je predovšetkým svetom materialistickým. Či bohužiaľ, alebo vďakabohu necháme na každého z vás. Túžime po drahých teniskách, autách, megalomanských domoch. Niektoré veci berieme ako samozrejmosť. Jedlo, pitie, ubytovanie. Málokto z nás sa zamýšľa nad – vcelku bežnými – vecami. Situácia vo svete je však iná.
Vyše dve miliardy ľudí na svete stále nemá prístup k bezpečnej pitnej vode. Vyplýva to zo správy, ktorú v nedávnej minulosti uverejnila OSN a ďalej o nej píše agentúra DPA.
Alarmujúce čísla
Napriek tomu, že od roku 2000 získalo prístup k základným zariadeniam pitnej vody dostupných peši do 30 minút, až 1,8 miliardy ľudí, je situácia viac než vážna. Uvádza sa to v správe detského fondu OSN (UNICEF) a Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO).
Podľa informácií OSN však napriek predchádzajúcemu odseku, v ktorom sú uvedené skutočne priaznivé čísla, približne 2,2 miliardy ľudí stále nemá prístup k bezpečnej pitnej vode – vrátane viac ako 780 miliónov ľudí, ktorí nemajú chránený vodný zdroj do polhodinovej vzdialenosti. A dokonca, až 144 miliónov ľudí pije neupravenú vodu.
Správa, ktorú uverejnila OSN ďalej hovorí, že 4,2 miliardy ľudí nemá prístup k záchodom s bezpečným odvádzaním odpadových vôd. 673 miliónov z nich stále vykonáva veľkú potrebu mimo akých-takých toaliet. Na voľných priestranstvách vykonáva defekáciu (výklad z wikipédie, aby ste boli zas o niečo múdrejší: úkon vylúčenia tuhého alebo polotuhého odpadného materiálu z tráviacej sústavy) celosvetovo len deväť percent ľudí. Pre predstavu v roku 2000 to bolo 21 percent.
OSN však zdvíha varovný prst. V 39 krajinách vzrástol počet ľudí, ktorí nemajú záchod, a to predovšetkým v subsaharskej Afrike, kde evidujeme výrazný nárast populácie.
Čo je taktiež alarmujúce, tri miliardy ľudí nemá prástup k základným hygienickým zariadeniam.
Mnohým chorobám by sa mohlo zabrániť, ak by bola celosvetovo dostupná čistá voda a záchody s bezpečným odvádzaním odpadových vôd, uvádza OSN. Ako príklad môžeme uviesť hnačku, týfus, hepatitídu typu A. Taktiež by došlo k zníženiu výskytu črevných parazitov a baketriálnych infekcií očí.