OFF
ON
Boxed
Buď sám sebou: 7 rád, ktoré ti prehovoria do duše

Buď sám sebou: 7 rád, ktoré ti prehovoria do duše

Základnou úvahou zrejme bude: ako ti niekto môže hovoriť, ako byť viac sám sebou, keď nemôže byť tebou, takže ti vlastne nemôže povedať, ako môžeš byť viac sám sebou!? Zdá sa ti to zložité a nelogické? Pravda je taká, že v živote sú tisícky okamihov, kedy započuješ známu frázu, buď sám sebou. A vieš kým si? Vieš vôbec, ako byť samým sebou?

Zrejme nie je nikto, kto by nepočul tú známu hlášku, buď sám sebou. Vtedy môžeš byť šťastnejší, úspešnejší, lepšie si poradíš v ťažkých okamihoch a budeš žiť usporiadaný život. Dokážeš akceptovať iných a prekonávať samého seba. V takom prípade, ale musíš vedieť, že všetko toto nie je založené na princípe nejako bolo, nejako bude, čo je takisto pomerne zľudovená hláška. K hľadaniu samého seba potrebuješ vo vlastnom živote konkrétne zmeny, ktoré ti pomôžu byť samým sebou.

1.     Váž si, kým si

Možno sa ti bude zdať, že čítaš nejaké spirituálne rady, ale od toho tu nie sme. Čo tým teda myslíme? Bez ohľadu na to, ako ťa vníma okolie, či si blázon, tichý a menej výrazný jedinec, alebo si trochu extrovert – si jedinečný. Oceniť to, aký si je na začiatku najdôležitejšie, potom je tu priestor na spoznávanie samého seba.

2.     Nesústreď sa na minulosť

Pokazil si niečo? Niečo ti nevyšlo? Mrzí ťa to? Možno si bol k niekomu necitlivý, niekomu si ublížil, bol si sebecký, zabudol si myslieť na svojich blízkych, rozhodol si sa zle, nedokážeš odpúšťať, pretože sa niekto zachoval zle k tebe a ty…

Prečítajte si aj: TOP 5 vecí, ktoré vám do života prináša cestovanie

Nadýchni sa, nezabudni, čo si spravil v minulosti, ale mysli na to, že tvoje rozhodnutia z minulosti, bohužiaľ aj tie zlé, nemusia definovať, to kým naozaj si a kým byť môžeš. Povedať, že vtedy si nebol dobrým človekom je úbohý argument, pretože snaha byť tou najlepšou osobou, je jediná snaha, ktorá má v živote zmysel. Načúvaj bez toho, aby si rozmýšľal, čo na konci odpovieš. Robiť predčasný záver je najväčšia chyba, ktorú môžeš urobiť. Nikdy nechoď do niečoho, čo už na začiatku necítiš prirodzene. A nezáleží na tom či je to láska alebo investícia. Mysli na to!

3.     Neboj sa názoru iných

Hocikto ti povie, že ho názor iných nezaujíma, klame teba i samého seba. Každý z nás občas premýšľa nad tým, ako ho vidia ostatní, čo si myslia a možno aj to, čo o ňom hovoria. Čo je kľúčové? Nemal by si názory iných na tvoju osobu vnímať ako návod. Byť sám sebou znamená, že ak chceš zmenu, chceš ju ty sám, nie preto, že ti niekto povedal, že si „úzkoprsý“ a to musíš zmeniť. Neporovnávaj sa, pretože vždy budú krajší, úspešnejší a bohatší. Máš vlastnú hlavu a vlastnú cestu.

4.     Nájdi v sebe to, čo miluješ

Zisti, čo máš v skutočnosti rád, čo ťa robí šťastným, čo možno robí šťastným aj iných. Nájdi si hobby, ktoré ti umožní byť „offline“ od hektického sveta. Buď sám sebou a ukáž okoliu, že aj keď si v istých okamihoch limitovaný kvôli tomu za čím ideš…stále si to ty a nikto iný. Choď si za tým, ži preto, čo miluješ.

5.     Akceptuj svoje emócie

Na ceste byť sám sebou, ocitneš v okamihoch, kedy len ťažko rolu nezohrajú emócie, tvoje pocity. Áno, budú aj negatívne. Ale, tak je to fér. To čo je bolestivé, je zvládnuteľné a učí ťa to, ako také situácie prekonať.

Teraz však nejde len o okamihy, kedy si na dne. Reč je aj o frustrácii alebo hneve. Aj tieto emócie musíš akceptovať. Nemaj potrebu presviedčať sa, že to čo cítiš je inak. Emocionálnu stránku našej osobnosti nie je možné nijak jednotne definovať. Sme odlišní. Logicky, teda máte vlastné emócie a je na mieste sa s nimi stotožniť. Plač, smiech, hnev, krik – prichádza s nimi ponaučenie. Zároveň, je to tvoje pravé ja.

6.     Prestaň byť negatívnym

Do polovice prázdna alebo do polovice plná. Vždy sú na výber dve nádoby, ktorá je tvoja? V živote je ľahšie byť negatívnym, pretože s utrpením prichádza, akési zmierenie sa. Pokiaľ však ide o šťastie, negativita vám ho neprinesie. Snaž sa byť realistom a hľadať riešenie v pozitívnom zmysle.

Tvoje činy budú hovoriť za teba a na tejto zemi máme iba obmedzený čas, tak ho nepremárni utópiou.

7.     Zmeň sa?!

Mám byť samým sebou a meniť sa? To je prekvapenie, však. Deň po dni, týždeň po týždni, mesiac po mesiaci a rok po roku sa snažíš byť sám sebou a zrazu sa máš meniť? Čo to..? Pozor! Človek je tvor omylný, nastanú chvíle uvedomenia, že isté veci, ktoré robíte a myslíte si, že sú dobré, také byť nemusia. Nemusíte sa cítiť zle, aby ste zistili, že táto časť mňa potrebuje zmenu.

Zmena by mala byť nevyhnutnou súčasťou vás, pretože každá skúsenosť vás mení a buduje. Nikdy neostávate rovnakým, ale vždy môžete byť lepším človekom. Aj toto je prirodzená súčasť toho, ako byť sám sebou.

Titulná foto: unsplash.com

Autor

d.ruscak@gmail.com'
Chuť neustále sa posúvať vpred a pracovať na sebe. Študovaný žurnalista, fanúšik činiek, milovník hôr, kvalitného jedla a zmysluplných konverzácií aj s dávkou humoru. Spracúva články na rôzne témy od marketingu, PR, zaujímavostí, motivácie, inšpirácie, ale aj z oblastí financií či realizuje zaujímavé rozhovory. Ku všetkému pristupuje zodpovedne a s pokorou. Práve disciplína je preňho slobodou!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

*

 Najviac komentované 

Pil C- raper, ktorý si podmaňuje slovenskú scénu

Áno, naša rapová scéna je momentálne totálne presýten..

Seriál: Príbehy ikonických fotografií z histórie #2 – Horiaci mních

Seriál webmagazínu zdolahore.sk – Príbehy ikonick..

Vieš koľko ľudí tento rok zabila marihuana? Výsledok ťa prekvapí!

Všetkých odporcov legalizácie marihuany nasledujúca info..

Voľby 2016: Facebook volí Kollára, Fico opäť premiérom…

SME Rodina sa dostane do parlamentu, Sloboda a Solidarita n..