Vždy, keď sa doteraz hovorilo o plánoch a akomsi harmonograme nášho dňa, vždy sme boli v situácii, kedy sme sa cítili úplne slobodní. Dnes síce slobodu máme, no nie je to práve voľnosť. Voľnosť, ktorá by nám dovoľovala robiť si to, čo chceme bez toho, aby sme šli do bezprostredného rizika. Prečo je plán v tomto období dôležitejší, ako kedykoľvek predtým?
Práve v dnešné dni sa nachádzame v situácii, kedy naše plány dostali výraznú trhlinu. S niečím ako svetová pandémia nemohol rátať naozaj nikto. Jedine ak Nostradamus. Krízové situácie sú však bežnou súčasťou našich životov. Aj tragédie, drámy či zlyhania sa v našom živote väčšinou objavujú nečakane. Aj vtedy idú naše plány bokom. Je to prirodzený prúd života.
Prirodzené sú už krízy v štádiu vývoja našej osobnosti. Prechod zo základnej školy na strednú či zo strednej na vysokú školu. Nástup do práce, nové bývanie, manželstvo alebo prírastok do rodiny. Samozrejme, označiť všetko toto za „krízu“ by bol nezmysel, no neraz sú to životné zmeny, ktorým čelíme, sú to roly, ktoré sme nikdy predtým nemali možnosť si vyskúšať, sú to pozície, v ktorých sme nikdy neboli.
Prečítajte si aj: Denník motivácie: Definícia šťastia alebo…
Paralelne s tým sú tu aj krízy ekonomické, spoločenské, hospodárske či ekologické. A vedzte, že toto všetko, zhora nadol, môže spôsobiť, že psychika človeka sa dostane do štádia, ktoré nepozná a nezvláda ho. Dávky stresu, strachu a neistoty. A práve toto je kríza, v ktorej sa možno nachádza množstvo z nás. Pandémia koronavírusu, strach o svojich blízkych, strach o budúcnosť, pocit neistoty či katastrofické scenáre. Hlavou nám beží toľko myšlienok až prídeme do fázy, kedy si povieme, že to nezvládame.
Úzkosť a strach, pocit, že nič nejde podľa vašich predstáv spôsobuje, že bežné fungovanie, možno tá nenávidená rutina, sa pre nás stáva vysnenou predstavou. Pretože aktuálne situácia nám viac nedovoľuje ako dovoľuje. Lebo karanténa. Je to preto, že nad vecami nemáme tú kontrolu, na ktorú sme boli zvyknutí. Preto sa na to pozrime tak, že môžeme mať pod kontrolou aspoň malú časť vecí, ktoré budeme deň čo deň zažívať. Dôležité je v čase krízy mať plán, aspoň nejakú schopnosť predvídať svoje kroky. Niečo ako predstava toho, že kľúč strčíme do kľúčovej dierky a chceme dvere odomknúť, nejde to, tak hľadáme možnosti ako ich otvoriť bez toho, aby sme napáchali významné škody.
A čo môžem plánom získať?
- Pocit istoty a pocit toho, že niekam v tejto neistej dobe smerujem.
- Úzkosť ide bokom, sústredím sa na to, čo mám, chcem a môžem robiť.
- Aspoň čiastočne uspokojujem svoje potreby.
- Sledujem svoje pohnútky a premýšľam, nenudím sa, práve vtedy sú vo vašej hlave depresívne myšlienky.
- Dokážem sa sústrediť na dlhodobejšie obdobie, nie len na ďalšiu hodinu daného dňa.
Ako si vytvoriť plán počas krízy?
Teraz možno majú miernu výhodu tí z nás, ktorí boli zvyknutí fungovať na základe istého druhu systému. Mali určitú disciplínu a snažili sa možno veci si počas dňa rozvrhnúť a tie ktoré prišli náhodou – dokázali efektívne začleniť do svojho plánu. To však neznamená, že ak sme niečo takéto nepraktizovali, že to teraz nie je možné. Práve naopak, čas na učenie sa disciplíne nikdy nebol lepší.
- Zamyslite sa nad tým, ktoré činnosti musíte robiť a nad tými činnosťami, ktoré vám robia radosť a robia vás šťastnými. Ak ide o veci, ktoré nedokážete kvôli situácii zrealizovať, uvažujte, ako ich nahradiť alebo ich urobiť po svojom.
- Dôležité je a zvlášť v tejto situácii, aby ste uspokojili svoje základné potreby aj keď sa to môže zdať nemožné. Kontakt s kamarátmi ste museli minimalizovať, no telefonáty či písanie s nimi je určite lepšie ako rozprávanie sa s kvetinami. Takisto nezabúdajte na relax, šport štúdium či prácu. Aj veci, ktoré zrovna nemáme radi patria k životu.
- Skúste si naplánovať aj činnosti, ktoré vám nie sú práve po chuti a plánujete ich už dlhodobo, no doteraz ste sa k nim neodhodlali. Ak vám to možnosti dovoľujú, prekonajte sa.
- Vytvorte si pravidlá a návyky. Strava, spánok, práca, šport, relax, štúdium… Aspekty, ktoré boli súčasťou aj vášho bežného dňa.
- Nebojte sa stresu. Toto obdobie niekomu prináša viac a niekomu menej stresových situácií. Závisí to aj od toho ako to človek vníma. Avšak, nebojte sa ho a naučte sa so stresom vyrovnať, nie bojovať, ale vyrovnať sa s ním.
Prečítajte si aj: Denník motivácie: Čestný človek
Poznámka pod čiarou
Týchto päť bodov vám umožní dokonale zamyslieť sa nad tým, ako vyzerá a ako by mohol vyzerať váš deň počas tohto obdobia. Možno nemáte k dispozícii všetky vymoženosti a veci, ktoré pre vás boli vášňou. Možno vám chýbajú kamaráti alebo kolegovia z práce, no skúste svoj deň prispôsobiť možnostiam, ktoré máte. Iba tak sa vám podarí toto obdobie krízy zvládnuť a prípadne obohatiť aj svoj život. Plán v tomto období je naozaj pomoc nad zlato a môže ochrániť aj vaše zdravie v čase karantény.
Foto: unsplash.com