OFF
ON
Boxed
Freelancer – Kto je to? Čo robí?

Freelancer – Kto je to? Čo robí?

Snívate o práci, v ktorej budete „sám sebe pánom“, kde nebudete musieť neustále počúvať príkazy nadriadených a vyhnete sa nudnému stereotypu? V takom prípade, môžete byť freelancer.

Kto to vlastne freelancer je? V mnohých príručkách je tento pojem označovaný ako novodobé podnikanie. Fantastické je, že stať sa freelancerom môže prakticky ktokoľvek bez obmedzenia pohlavia alebo veku. Práca bez stereotypov, robíte to čo vás baví s felxibilnou pracovnou dobou, ktorú si určujete vy. Svojou šikovnosťou navyše dokážete zarábať slušné peniaze. Háčik? Žiadny.

Freelancer je…

Človek pracujúci na voľnej nohe. Toto je zrejme najlepší preklad slova, aký možno vybrať spomedzi množstva synoným. Konkrétnejšie, ide o samostatne zárobkovo činnú osobu či nezávislého pracovníka. Jedinou podmienkou, ktorá je pre freelancera povinnou je, aby bol kreatívny a dokázal sa vyznať v určitej oblasti. Lepšie povedané, dokázal sa v určitej oblasti zdokonaľovať a pracovať na sebe. Druhou, skôr technickou podmienkou je, aby vlastnil notebook.

Prečítajte si aj: Chcem podnikať, ale nemám peniaze. Aké sú možnosti?

Výhody práce freelancera

  • Flexibilný pracovný čas
  • Sám sebe pánom
  • Kreatívna práca, ktorá vás baví bez stereotypov
  • Možnosť zdokonaľovať sa a posúvať sa vpred v danej oblasti
  • Rozširovanie si poznatkov
  • Množstvo nových kontaktov
  • Práca kdekoľvek a kedykoľvek
  • Vyberáte si, s kým budete spolupracovať
  • Slušný zárobok

Kreativita a efektivita

Nemá šéfa, nemá ho kto kontrolovať, jeho jedinou kontrolou sú klienti, pre ktorých pracuje. Dôležité je, aby si freelancer dokázal vytvoriť určitý systém a využíval čas efektívne. Neznamená to, že ak ste freelancer, budete pracovať dve hodiny denne a „šichta“ skončila.

Kľúčový je time management. Ako si prácu rozvrhnete a určíte priority. Áno, pokojne sa môžete zbaliť a ísť na mesiac na dovolenku a z práce vás nikto nevyhodí. Čas je to najdôležitejšie v živote, a preto si ho musíte strážiť.

Prečítajte si aj: 3 rozdiely medzi zamestnancom a podnikateľom

V akej oblasti pracuje freelancer?

Ponuka je naozaj neobmedzená. Fungovať môžete ako grafik, copywritter, prekladateľ, SEO analytik, marketingový špecialista, programátor alebo bloger a mnoho, mnoho iného. Jednoducho, ste kreatívna osoba, ktorá sa snaží byť v danej oblasti, čo najlepšia a získava si svoju klientelu. Buď to na jednorazové spolupráce alebo dlhodobý kontrakt.

Ako freelancer sa môžete živiť tým, čo vás skutočne baví. Samozrejme, nie je to tak jednoduché, ako by sa mohlo zdať. Vaša práca musí byť kvalitná, preukázateľná referenciami, musíte vedieť komunikovať s ľuďmi a vedieť sa predať. Vtedy môžete byť skutočne úspešným freelancerom a do budúcna rozbehnúť podnikanie, ktoré má budúcnosť.

Autor

d.ruscak@gmail.com'
Chuť neustále na sebe pracovať a posúvať sa vpred. Jeho motto je inými slovami mottom portálu ↓ZdolaHore↑. Písanie o všetkom, čo stojí za zmienku, zaujímavosti, šport, cestovanie, politika alebo kvalitná reklama... Obľubuje šport, cestovanie a takisto rád načrie do histórie. Cudzia mu však nie je ani oblasť technológií a podnikania. Ku všetkému pristupuje zodpovedne a s pokorou. Práve disciplína je preňho slobodou!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

*

 Najviac komentované 

Pil C- raper, ktorý si podmaňuje slovenskú scénu

Áno, naša rapová scéna je momentálne totálne presýten..

Seriál: Príbehy ikonických fotografií z histórie #2 – Horiaci mních

Seriál webmagazínu zdolahore.sk – Príbehy ikonick..

Vieš koľko ľudí tento rok zabila marihuana? Výsledok ťa prekvapí!

Všetkých odporcov legalizácie marihuany nasledujúca info..

Voľby 2016: Facebook volí Kollára, Fico opäť premiérom…

SME Rodina sa dostane do parlamentu, Sloboda a Solidarita n..