OFF
ON
Boxed
Chcem podnikať, ale nemám peniaze. Aké sú možnosti?

Chcem podnikať, ale nemám peniaze. Aké sú možnosti?

Z každej strany počúvate o tom, aké ťažké to je pre začínajúceho podnikateľa. Mnohým táto demotivácia stačí na to, aby ani nezačali. A potom sú tu tí, ktorí by aj začali, no chýbajú im peniaze. Vtedy sa musíte spoľahnúť sami na seba. Nikto predsa nepovedal, že to bude jednoduché.

Peniaze sú pre podnikateľov často nedostatková komodita. Zvlášť, ak ide o nový startup. A verte, že v mnohých prípadoch aj keď ide o zabehnutý podnik. Na začiatku však stabilný kapitál chýba. Vtedy sa treba realizovať. Automaty, hazard, ilegálny predaj či stávkovanie? Na to zabudnite.

Rodina a priatelia

Tu si niekto povie, že požičať si od rodiny je ponižujúce a často ešte horšie ako zobrať nejakú hypotéku. Uvedomte si však, že zbytočné zadlžovanie sa v banke či nebankovke nie je o nič lepšie. Navyše, peniaze ostávajú v rodine.

Rovnako tak to platí o vašich priateľoch. Nemôžete očakávať príspevky v hodnotách tisícok eur, no rozhodne vám  aj tie menšie môžu pomôcť pokryť isté náklady.

Pomôže vám štát?

Zdá sa to ako sci-fi, no štát vám v tejto situácii skutočne môže pomôcť podnikanie naštartovať. Rôzne fondy určené na podporu začínajúcich podnikateľov či rôzne formy príspevkov. Odradiť vás môže zdĺhavé vybavovanie, behanie po úradoch a množstvo byrokracie.

Napríklad Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny prijíma žiadosti o príspevok od začínajúcich podnikateľov alebo živnostníkov. Suma príspevku sa môže vyšplhať až na hranicu 4 500 € (v tom najlepšom prípade).

Prečítajte si aj: Úspech je maratón, nie šprint

Ponuky od banky či nebankovky?

Peniaze od rodiny či štátu nestačia a v takom prípade je tu banka. Je to rozumné rozhodnutie? Bohužiaľ, niekedy jediné možné. Úvery od banky sú síce veľkým zaťažením, predovšetkým preto, že 7 z 10 začínajúcich podnikateľov skončí do 5 rokov. Ak veríte v svoj podnikateľský nápad, nemáte sa čoho báť. Až na vysoký úrok, ale to ťažko ovplyvniť.

Druhou možnosťou sú investičné firmy, nebankovky, ktoré vám požičajú často s výhodnejším úrokom, no princíp toho, že splácať musíte, platí na oboch frontoch.

Crowdfunding je cesta

Ak ste už slovíčko crowdfunding počuli, potom viete, že získať vďaka svojmu nápadu investora je to najlepšie, čo sa vám môže prihodiť. Investor, resp. ľudia, ktorí majú chuť investovať do vášho projektu sú v prípade nedostatku financií najlepším možným riešením.

Na internete fungujú i rôzne crowdfundingové portály (Fundedbyme, Indiegogo, Kickstar), ktoré vám umožňujú prezentovať svoj projekt (podnikanie) a zaujať. Týmto spôsobom tak môžete nájsť svojho investora. Získať peniaze od niekoho, kto vám verí je naozaj znak podpory a prebudí vo vás chuť pokračovať. Často už obyčajný PR článok je odrazovým mostíkom preto, aby ste potenciálneho záujemcu mohli osloviť. Pri crowdfundingu však treba byť tiež opatrný a dbať na to, aké podmienky si s investorom dohodnete.

 

 

 

Autor

d.ruscak@gmail.com'
Chuť neustále na sebe pracovať a posúvať sa vpred. Jeho motto je inými slovami mottom portálu ↓ZdolaHore↑. Písanie o všetkom, čo stojí za zmienku, zaujímavosti, šport, cestovanie, politika alebo kvalitná reklama... Obľubuje šport, cestovanie a takisto rád načrie do histórie. Cudzia mu však nie je ani oblasť technológií a podnikania. Ku všetkému pristupuje zodpovedne a s pokorou. Práve disciplína je preňho slobodou!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

*

 Najviac komentované 

Pil C- raper, ktorý si podmaňuje slovenskú scénu

Áno, naša rapová scéna je momentálne totálne presýten..

Seriál: Príbehy ikonických fotografií z histórie #2 – Horiaci mních

Seriál webmagazínu zdolahore.sk – Príbehy ikonick..

Vieš koľko ľudí tento rok zabila marihuana? Výsledok ťa prekvapí!

Všetkých odporcov legalizácie marihuany nasledujúca info..

Voľby 2016: Facebook volí Kollára, Fico opäť premiérom…

SME Rodina sa dostane do parlamentu, Sloboda a Solidarita n..