OFF
ON
Boxed
Multi level marketing: Pyramída klamstiev alebo zaručený zisk?

Multi level marketing: Pyramída klamstiev alebo zaručený zisk?

Dobrá reklama je na nezaplatenie. Hovorí sa. Sieťový marketing alebo tzv. Multi level marketing je jednou z foriem marketingu, ktorej princíp sa využíva na prilákanie zákazníkov už desaťročia. A úspešne. Spoločnosti, ako Oriflame, Avon či Lyoness využívajú Multi level marketing, ako formu reklamy a primárny zdroj príjmov.

Multi level marketing – MLM netreba spájať s podvodným spôsobom nejakej pyramídovej „hry“. Existuje aj MLM, ktoré je založené na podvodoch a bohužiaľ týchto prípadov nie je málo. Vedzte ale, že skutočný Multi level marketing tu nie je preto, aby na ňom zarábali nekonečné množstvá ľudí, a klamali ďalšie tisícky, nič také v pravom MLM neexistuje.

Správne MLM môže priviať do vašej peňaženky naozaj veľa peňazí. Systém MLM spočíva v tom, že umožňuje zarábať aj bežným ľudom, určite to ale nejde bez istých schopností, chuti a množstva investovaného času.

Cieľom je propagácia

Nikto neobjavil Ameriku. Multi level marketing používajú na svoju propagáciu tisícky možno aj desaťtisícky firiem. Ringana, Lyoness, Amway, Avon a mnoho iných. Nejde iba o kozmetiku alebo doplnky výživy, ktoré budete ponúkať vašim známym a rodine. Pre firmy je MLM spôsobom jedinečnej propagácie, ktorý umožňuje vysvetliť klientom jedinečnosť konkrétneho produktu alebo služby. Firmy tak neinvestujú do priamej reklamy a do inzercií alebo reklám v rádiu a televízii, ale využívajú MLM ako nepriamu reklamu a propagáciu.

Ako Multi level marketing funguje?

Na začiatku je vždy produkt alebo nejaká služba, ktorá prichádza na trh. Firmy, tieto produkty/služby dodávajú predajcom (napr. vám) za výhodné ceny a tí ich následne predávajú zákazníkom. Prípadne zákazníci kupujú produkt priamo od firmy na základe odporúčania partnerov. Za propagáciu, resp. predaj dostávajú predajcovia provízie z predaja.

Prečítajte si aj: Freelancer – Kto je to? Čo robí?

V zásade ide o to, že firma produkt ponúka a predáva prostredníctvom svojho distribútora (napr. vás), ktorý produkt propaguje a predáva konečnému zákazníkovi/klientovi. V Multi level marketingu môže ísť o nezávislého predajcu, ktorý produkt môže predať ďalšiemu predajcovi, ktorý sa stane jeho (vašim) podriadeným predajcom. Týmto spôsobom si vy ako predajca môžete vytvárať vlastný predajný tím a z každého predaja vášho kolegu máte bonus (províziu). Firmy následne odmeňujú špeciálnymi bonusmi aktívnych predajcov, čím sa ich príjem môže ešte navýšiť.

Pre a proti

Ak si vyberiete dobrý produkt, pri ktorom je predpoklad dopytu na trhu, môžete zarábať naozaj slušné peniaze. To je jednoznačne výhodou. Navyše, ak nájdete schopný tím predajcov, vaše príjmy sa môžu zvýšiť niekoľkonásobne. Dôležité je však vyberať správnych ľudí.

Naopak nevýhodou môžu byť práve osobnostné predpoklady predajcov, ktorých musíte starostlivo vyberať. Nie každý sa dokáže predať a nie každý dokáže predať váš produkt alebo službu. O vašom úspechu tak rozhoduje nielen vaša, ale aj šikovnosť vašich ďalších predajcov. Seriózny prístup pri práci je teda nutnosťou.

Problémom môže byť aj presýtený trh. MLM s kvalitnými produktmi má veľkú šancu uspieť, no čím viac ľudí je v systéme zapojených, tým sa konkurencia zvyšuje a presadiť sa je ťažšie. Preto, ak sa vám do uší dostane, že vo vašom okolí ponúka 8 z 10 ľudí tú istú službu alebo produkt, ani to neskúšajte.

Najväčším negatívom sú podvodné spoločnosti, predovšetkým v bankovom a finančnom sektore, ktoré je ťažké na prvý pohľad odhaliť, pretože vystupujú ako solídne firmy, ktoré vám ponúkajú jedinečnú šancu ako zarobiť peniaze. V skutočnosti predajcovia investujú peniaze do produktu či služby, taktiež do seba, no zisk to prinesie iba ľudom, ktorý systém vybudovali alebo doň vstúpili ako prví.

Prečítajte si aj: Chcem podnikať, ale nemám peniaze. Aké sú možnosti?

Osvedčená forma podnikania

Rozhodne tu nejde o to, aby sme MLM podporovali. Dokonca s pokojom môžeme prehlásiť, že v drvivej väčšine sa neoplatí do kolotoča sieťového marketingu nastupovať. Prečo? Pretože kruh je už dávno uzavretý a vy sa budete točiť naprázdno a zarábať bude niekto iný.

Na druhej strane, Multi level marketing je overenou formou bizinisu. Ide o pomerne jednoduchú formu podnikania, ktorá vynáša. Úspech v tejto forme podnikania však príde iba vtedy, ak máte pod sebou kvalitných spolupracovníkov. Rovnako tak, na MLM nemôžu zarábať desaťtisíce ľudí. Ak je ich v obehu príliš veľa, ruky preč. Zarábať budú len tí, ktorí systém vybudovali. Dôležitý je i výber spoločnosti a produktu, aby ste ľudí neotravovali s vybavením najvýhodnejšieho poistenia v galaxii.

Autor

d.ruscak@gmail.com'
Chuť neustále sa posúvať vpred a pracovať na sebe. Študovaný žurnalista, fanúšik činiek, milovník hôr, kvalitného jedla a zmysluplných konverzácií aj s dávkou humoru. Spracúva články na rôzne témy od marketingu, PR, zaujímavostí, motivácie, inšpirácie, ale aj z oblastí financií či realizuje zaujímavé rozhovory. Ku všetkému pristupuje zodpovedne a s pokorou. Práve disciplína je preňho slobodou!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

*

 Najviac komentované 

Pil C- raper, ktorý si podmaňuje slovenskú scénu

Áno, naša rapová scéna je momentálne totálne presýten..

Seriál: Príbehy ikonických fotografií z histórie #2 – Horiaci mních

Seriál webmagazínu zdolahore.sk – Príbehy ikonick..

Vieš koľko ľudí tento rok zabila marihuana? Výsledok ťa prekvapí!

Všetkých odporcov legalizácie marihuany nasledujúca info..

Voľby 2016: Facebook volí Kollára, Fico opäť premiérom…

SME Rodina sa dostane do parlamentu, Sloboda a Solidarita n..