Tváriť sa, že sme neomylní, je asi tak naivné, ako myslieť si, že na Slovensku je nulová korupcia. Niekto sa za svoje chyby hanbí a niekto ich vníma ako životnú lekciu. A práve o zlyhaniach je aj koncept projektu FuckUp Nights. Práve v momentoch, kedy sa zdá, že všetko je najhoršie, môžete nájsť ten správny impulz, ktorý vás posunie vpred.
Mýliť sa je ľudské
Presne o tom budete počúvať na podujatí s názvom FuckUp Nights. Historicky prvé stretnutie tejto organizácie sa konalo v roku 2012 v Mexiku. Pätica úspešných sa zišla na pódiu a rozprávala ľudom o svojich úspechoch, no v jednom momente si povedali, že stačilo.
Rozprávať o úspechu je jednoduchšie, než rozprávať o tom, ako ste sa k úspechu dopracovali. Diskusia o pádoch, zlyhaniach či krachoch im dala odpoveď na otázku, ako byť vlastne úspešným. Odpoveďou bolo, že sa poučili z vlastných chýb. Nikto vám návod na úspech dať nemôže, pretože nikdy sa história neopakuje dvakrát. Akýkoľvek koncept úspechu nie je možné aplikovať opakovane a opakovane. Paradoxom je, že rovnakú chybu môžete robiť aj 100-krát. To ale patrí k životu.
Toto stretnutie inšpirovalo veľké množstvo ľudí a preto sa rozhodli, že takéto stretnutie zorganizujú znova a vo väčšom počte. Počúvať o neúspechu sa javí ako nezmysel a účinný spôsob ako upadnúť do agónie, no vedzte, že na prvej FuckUp Nights bolo vypredané a o projekt bol obrovský záujem.
Neúspechom k úspechu
Na prelome rokov 2015 a 2016 už bol tento projekt organizovaný vo viac ako 100 mestách po celom svete a našiel si desaťtisíce fanúšikov. FuckUp Nights má zastúpenie aj v našich končinách. Každý mesiac sa organizuje toto stretnutie v Prahe. A súčasťou môže byť každý, kto má pocit, že môže do sveta podnikania niečím prispieť.
FuckUp Nights funguje takmer podobne ako StandUp projekty. Na pódiu sa stretne niekoľko úspešných ľudí, ktorí majú v oblasti podnikania už čo to za sebou. Odlišní ľudia, odlišný vek, iné sféry podnikania, rôzne produkty, rôzne príbehy. Stopky odmerajú 10 minút a vtedy prichádza okamih, kedy má rozprávač priestor pre prezentáciu príbehu o svojich neúspechoch, ktoré ho doviedli k tomu, že dnes je naozaj úspešným.
Cieľom tohto projektu je byť kľúčom k tomu, aby ľudia pochopili, že nikdy nič nie je ako z rozprávky. Neexistuje cesta, ktorá bude bez prekážok. Projekt FuckUp Nights spája spoločenstvo ľudí, ktorí sa neboja povedať, že často museli robiť to, čo nechceli, aby dosiahli to, čomu dnes hovoríme úspech.
České FuckUp Nights
Česká scéna sa už tohto projektu dočkala. Dnes tento projekt funguje vo viac ako 300 mestách po 80 krajinách na celom svete. Praha je toho súčasťou. Ktovie, možno sa takéhoto podujatia raz dočkáme aj na Slovensku. Každý mesiac sa v Prahe koná jedno stretnutie. To je pozvanie pre každého, kto sa chce stať úspešným a možno je ešte len na začiatku svojej cesty.
Často ani netušíme, že v okolí máme ľudí, ktorých môžeme považovať za úspešných. Na pódiu v Prahe vystúpil napríklad český miliardár Karel Janeček, ktorý priznal, že prvý milión zarobil vďaka hre Black Jack a rátaniu kariet. Povedal však, že na začiatku prehral takmer všetko a jeho život mohol dopadnúť všelijako. Postupne prišiel na to, že najdôležitejšia je vízia a prepojenie rozumu a intuície.
Z radov úspešných vystúpil aj Ondřej Slanina, známy kuchár, ktorí sa neobracia len v kuchyni, ale rozbieha aj rôzne projekty v oblasti gastronómie. Finančným problémom sa však nevyhol a neraz sa to prenieslo aj do jeho osobného života.
Neúspech vás iba posúva
Posunie vzad alebo vpred? Je to uhoľ pohľadu. Ak zlyháte, nabudúce budete obozretnejší. Alebo žiadne nabudúce nebude? Ak by si toto povedali Bill Gates, Walt Disney, Anna Wintour a mnoho ďalších, úspechu by sa nikdy nedočkali.
Bill Gates vyvinul program analýzy dopravnej premávky, ktorý bol absolútnym prepadákom a prišiel takmer o všetky peniaze. Anna Wintour ako šéfredaktorka módneho časopisu Vogue bola vyhodená z módneho magazínu, kde pracovala. A najkreatívnejšieho muža 20. Storočia Walta Disneyho vyhodili z novín pre nedostatok kreativity.
Objavte v sebe to, čo nikto iný nemôže. Chyba neznamená vždy zlyhanie. Za chybou vždy nasleduje ponaučenie. Vtedy si môžete uvedomiť, že každý neúspech vám okrem vrások dodá aj dávku motivácie.