OFF
ON
Boxed
Hokejová horúčka je tu: Začínajú sa hokejové majstrovstvá sveta 2019

Hokejová horúčka je tu: Začínajú sa hokejové majstrovstvá sveta 2019

V poradí 83. majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji sa opäť uskutočnia na Slovensku po ôsmich rokoch. Nápor hokejových fanúšikov budú musieť opäť zvládnuť dve najväčšie mestá našej krajiny, ktorými sú Bratislava a Košice. Zápasy bude hostiť v Zimný štadión Ondreja Nepelu v Bratislave a metropola východu fanúšikov privíta v košickej Steel Aréne.

Slovensko prebralo štafetu od Dánska, ktoré organizovalo majstrovstvá v roku 2018 v mestách Kodaň a Herning. Majstrovstvá sveta sa na Slovensku uskutočnia v termíne od 10. do 26. mája. Štadión Ondreja Nepelu si tento rok pripravil pre návštevníkov maximálnu kapacitu 9 774 sedadiel. Steel aréna v Košiciach pojme maximálne 8 165 divákov.

Slováci v Košiciach

Veľké ohlasy vyvolalo i rozhodnutie Slovenského zväzu ľadového hokeja, ktorý poslal slovenskú „repre“ odohrať základnú skupinu do Košíc. Mnohí boli a aj stále sú toho názoru, že slovenskí reprezentanti by mali svoje zápasy odohrať v hlavnom meste. Napokon sa Slovensko bude nachádzať v A-skupine spolu s Kanadou, USA, Fínskom, Dánskom, Francúzskom a Veľkou Britániou, ktorá teda odohrá svoje zápasy v Steel aréne.

V Bratislave sa bude nachádzať B-skupina, ktorá obsahuje aj výber Česka a ďalej do Bratislavy pricestujú výpravy Švédska, Ruska, Švajčiarska, Nórska, Lotyšska, Rakúska a Talianska.

Maskot, pieseň a medaily

V roku 2011 fanúšikov na štadióne zabával maskot v podobe vlka menom Gooly. Majstrovstvá v roku 2019 však budú aj v tejto časti odlišné. Goolyho totiž nahradí medveď menom Macejko. Tomu nechýba typický pastiersky klobúk a poriadny bačovský opasok.

Oficiálnu pieseň šampionátu má na svedomí po hudobnej stránke Ondrej Kandráč. Text napísal generálny riaditeľ TASR Vladmír Puchala. Tóny piesne sa nesú v znamení folklóru.

Cenné kovy sa budú odovzdávať po dueloch o tretie a prvé miesto 26. mája 2019. Medaily navrhol Peter Packaň, kde dominantou je postava hokejistu a slovenské hory. Nechýbajú tri najväčšie slovenské štíty, ktorými sú Gerlachovský, Lomnický štít a Kriváň. Z každej medaily vyrobili 33 kusov. Vyrobené sú zo zliatiny medi a zinku, upravené niklovaním. Sú vyrobené v kremnickej mincovni a jedna medaila váži cca. 350 gramov.

Kto postúpi, kto zostúpi

Formát turnaja sa nemení. Ide o 16 účastníkov, ktorí sú rozdelení do dvoch skupín po 8 tímov. Prví štyria z každej skupiny postupujú do štvrťfinále a následné zápasy sa budú hrať krížovým systémom, t.j. najlepší z A skupiny, bude hrať s najhorším z B skupiny. Následne ide o postup do semifinále, kde porazení budú hrať o tretie miesto a víťazi sa pobijú o titul majstrov sveta.

Tímy, ktoré v základnej skupine skončia na poslednom mieste, automaticky zostupujú do B divízie.

Výsledky Slovákov v príprave

Slovensko v príprave na MS odohrali celkovo deväť prípravných stretnutí. Naša bilancia je pred prvým buly šampionátu mierna záporná, keďže národný tím päť zápasov prehral a štyri vyhral. Na začiatku prípravy sme dva krát pomerne suverénne podľahli Švédom a poraziť sme v dvojzápase nedokázali ani Nemecko. Následne sme si vylepšili bilanciu dvoma víťazstvami nad Rakúskom. Nasledovali dve prehry s Českom a na víťaznú vlnu sme sa dostali s výberom Veľkej Británie a zdolať sme dokázali i Nórsko.

Program Slovákov na MS v hokeji

Slovákov v Košiciach rozhodne nečaká ľahká úloha. Predovšetkým štart bude skutočne náročným a môže nám reálne ukázať, na čo náš výber má. Naše schopnosti ako prví preveria Američania a o deň neskôr budeme hrať proti rýchlonohým Fínom. O dva dni na to našu defenzívu preskúšajú Kanaďania a jednoduchý nebude ani duel s Nemeckom. Povinnou jazdou by mali byť zápasy proti Francúzsku, Veľkej Británii a Dánsku.

Program našej hokejovej reprezentácie

10. máj o 20:15

USA – Slovensko

11. máj o 20:15

Slovensko – Fínsko

13. máj o 20:15

Slovensko – Kanda

15. máj o 20:15

Nemecko – Slovensko

17. máj o 16:15

Francúzsko – Slovensko

18. máj o 20:15

Veľká Británia – Slovensko

21. máj o 16:15

Slovensko – Dánsko

Slovensko do toho! Našim hokejistom fandíme aj my.

 

Autor

d.ruscak@gmail.com'
Chuť neustále sa posúvať vpred a pracovať na sebe. Študovaný žurnalista, fanúšik činiek, milovník hôr, kvalitného jedla a zmysluplných konverzácií aj s dávkou humoru. Spracúva články na rôzne témy od marketingu, PR, zaujímavostí, motivácie, inšpirácie, ale aj z oblastí financií či realizuje zaujímavé rozhovory. Ku všetkému pristupuje zodpovedne a s pokorou. Práve disciplína je preňho slobodou!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

*

 Najviac komentované 

Pil C- raper, ktorý si podmaňuje slovenskú scénu

Áno, naša rapová scéna je momentálne totálne presýten..

Seriál: Príbehy ikonických fotografií z histórie #2 – Horiaci mních

Seriál webmagazínu zdolahore.sk – Príbehy ikonick..

Vieš koľko ľudí tento rok zabila marihuana? Výsledok ťa prekvapí!

Všetkých odporcov legalizácie marihuany nasledujúca info..

Voľby 2016: Facebook volí Kollára, Fico opäť premiérom…

SME Rodina sa dostane do parlamentu, Sloboda a Solidarita n..