Jane Austenová je svetoznámou autorkou mnohých historických románov. Medzi jej najznámejšie dielo patrí Pýcha a predsudok, ktoré okrem obrazu správnych britských mravov osemnásteho storočia, opisuje vznikajúci feminizmus a lásku ľudí z rozdielnych sociálno-ekonomických vrstiev. Práve tieto fragmenty robia knihu tak čerstvou, obľúbenou a významnou s presahom do všetkých storočí.
Či už holdujete romantike alebo ste jej negatívnym kritikom, Pýcha a predsudok nie je dielo obsahujúce patetickú lásku a scény ako vystrihnuté zo sna. Práve naopak. Je to román plný nenásilnej lásky, obetovania sa, snahy zachovať si vo vzťahu vlastnú tvár a presvedčenie, že ani spoločenské konvencie neprekonajú city dvoch obyčajne neobyčajných ľudí.
Jane Austenová, autorka tohto britského románu dokázala vytvoriť dielo, ktoré bude prekvapovať a uspokojovať mnoho generácii po nej. Pri písaní svojich kníh sa inšpirovala vlastným životom, skúsenosťami a zážitkami. Dielo je preto uveriteľnejšie a pôsobí reálne. Austenová sa často stáva aj postavou vo vlastných dielach. Vo svojich románoch komplexne zachytáva reakcie postáv na spoločenské normy, vďaka ktorým prichádzajú do konfliktu s vlastným obrazom života. Austenovej knihy sú preto nadčasové a hlbšie, než ktorékoľvek iné.
Postavami diela sú členovia rodiny Bennetovcov bývajúci v anglickom vidieckom prostredí. Hlavná postava, Elizabeth, je jednou z dcér pani a pána Bennetovcov. Je najinteligentnejšia z rodiny, správa sa podľa etikety, rozpráva vtedy, keď treba, avšak občas sa stretávame s jej rebelujúcou črtou, ktorá sa ukazuje vždy, keď ktosi podráždi jej „ženské ego“. Samozrejme, v najväčšej miere sa jedná o mužov očakávajúcich od pravej ženy vzdelanie, inteligenciu, hudobné a výtvarné nadanie a pôvab. Podľa Elizabeth však inteligentná žena nemusí povinne vedieť hrať na klavíri a rovnako nemusí vedieť kresliť.
Dostáva sa preto mnohokrát do rozporu s vlastnými rodičmi i svojimi obdivovateľmi. To ona je totiž predstaviteľkou feminizmu v tomto románe. Nemyslime si však, že feminizmus osemnásteho a devätnásteho storočia bol rovnaký ako dnes. Prvky tohto filozofického smeru sa v Pýche a predsudku najviac prejavujú v Elizabethinom rozhodnutí prejsť sama pešo tri kilometre, aby navštívila susedné sídlo. Ukazuje sa tiež v dvojnásobnom Elizabethinom odmietnutí ponuky na sobáš. Feminizmus má v tomto prípade podobu formujúcej sa ženskej integrity, uvedomovania si postavenia žien v spoločnosti a dôležitosti ich slova. Elizabeth je jednoznačne pozitívnym príkladom ženy britskej spoločnosti osemnásteho storočia, ktorá sa snaží nepremýšľať uniformne, ale zároveň rešpektuje societu a jej nároky. Prispôsobuje sa nárokom ostatných, no zároveň pracuje na svojej individualite a tým dokazuje, že človek dokáže zapadnúť do spoločnosti a pritom dokáže formovať vlastné ja.
Konflikt prichádza v momente, kedy sa Elizabeth, z pomerne chudobnej rodiny stretáva s bohatým a sympatickým Fitzwilliamom Darcym. Darcy postupne dáva najavo svoju nechuť spoznávať sa s niekým pod jeho úroveň a pristupuje ku všetkým povýšenecky. Jeho city ku tichej ale veľmi múdrej Elizabeth sa však začínajú meniť a rovnako to platí i pre Elizabeth. U oboch postáv vnímame posun a rast. Darcy, zaslepený vlastnou pýchou a predsudkami voči inej spoločenskej vrstve zisťuje, že láska sa nedá vyčísliť peniazmi a rovnako nemá ani spoločenský status. Bojuje so svojimi pocitmi, avšak nie až tak dlho. Elizabethina živelnosť a temperament ho prinútia vystúpiť z vlastnej komfortnej zóny a požiadať ju o ruku.
Elizabeth, ktorá sa o Darcyho určitú dobu intenzívne zaujímala sa od ľudí dozvedá o Darcym „pravdu“, ktorá ho v jej očiach razantne zavrhne. Ani ona si teda nemôže pomôcť a predsudky voči Darcymu ju prinútia jeho žiadosť odmietnuť. Romantika by nebola romantikou, keby sa záležitosti nevysvetlili a predsudky by neboli predsdukami, keby sa neprekonali. Elizabeth teda zisťuje ozajstný príbeh Darcyho života a vzplanie v nej láska k tomuto človeku, ktorého by pred istým časom nedokázala ani vidieť. Cestičky sa im neustále náhodne stretajú, až jedného dňa Darcyho žiadosť znova prichádza na svetlo a tentokrát padá na úrodnú pôdu.
Prekonanie predsudkov voči inému človeku, jeho pôvodu, správaniu sa či rodine nie je nikdy jednoduché. Občas sa musia prehliadnuť neprekonateľné rozdiely, ktoré v osemnástom storočí mohli spôsobiť hanbu, potupu i verejné ohováranie. Čo láska nedokáže prekonať? Pýcha a predsudok nám dokazuje, že aj najzložitejšie povahy sa dokážu stretnúť v jednom bode a zladiť sa. Stačí sa niekedy povzniesť nad vlastné egoistické požiadavky.
Tieto posolstvá nám kniha ponúka nenásilným spôsobom. Nenúti, nepresviedča. Ukazuje nám ich v krásnom šate nežnosti, lásky, romance a sile zároveň. Kniha je napísaná príjemným jazykom, ktorý je v niektorých miestach trocha náročný, avšak uvádza čitateľa o to viac do historického obdobia. Okrem toho, že Pýcha a predsudok je jedno z najznámejších literárnych diel, kniha sa oplatí prečítať najmä pre jej zaujímavú zápletku, opisy Anglicka a jeho prírody a určite pre charaktery postáv. Pýcha a predsudok je teda voľbou pre všetkých (ne)romantikov.