„Neexistuje zlé počasie, iba zle oblečený športovec.“
Výrok vyššie definuje najčastejšiu chybu úplne jasne a zreteľne, zlé oblečenie. A týmto heslom sa musí, alebo by sa mal, riadiť každý športovec, ktorý sa v chladnejšom počasí chystá trénovať vonku. Nezáleží na tom či ide o profesionála, alebo rekreačného športovca. Podstatné nie je ani to či ide o beh, bicyklovanie, workout, alebo horskú turistiku. V každom prípade je základom chrániť sa pred studeným vzduchom a vlhkosťou.
Väčšina rekreačných športovcov odsudzuje tréning v zime z toho dôvodu, že je potrebné sa príliš naobliekať a človek sa cíti nepohodlne. Pravda je však taká, že aby ste mohli ísť trénovať von pri teplote -2 °C, nemusíte sa obliecť, tzv. na snehuliaka. Obliecť by ste sa mali tak, aby vám nebola ani zima ani príliš teplo. Prirodzene, očakávajte, že ak vybehnete z vykúreného bytu či domu, chlad vonku pociťovať budete. A čo si teda obliecť v prípade, že je vonku zima prípadne sneh alebo jeho pozostatky? Podmienkou sú, nepremokavá obuv, termo ponožky, termo spodná bielizeň, termo tričko s dlhým rukávom a pokrievka hlavy (napríklad aj lyžiarska kukla a na ňu nasadená aj čiapka). Toto by chýbať nemalo, no zvyšok výbavy je pochopiteľne potrebné prispôsobiť terénu a povahe športu. Najhoršie, čo môžete spraviť je, ak sa zo strachu pred chladným počasím, oblečiete až príliš.
Ak ste správne oblečení, nepodceňujte zahriatie svalstva. Rozcvičiť sa môžete aj vonku, no ešte o niečo lepšie bude, ak sa rozohrejete vo vnútri. Beh na mieste, pár klikov, angličákov, drepov s výskokom a pod. Je totiž prirodzené, že pri nižších teplotách sa svalstvo začína prekrvovať neskôr, preto je dôležité, aby sme naštartovali krvný obeh a dali telu najavo, že ho čaká fyzická aktivita.
Prečítajte si aj: Svalovica a lepší rast svalov: Kde je pravda?
Nasleduje samotný tréning. Jeho priebeh je individuálny, no príkladom je beh. Vzduch v zime je suchší a jeho inhalovanie je pre naše pľúca ťažšie. Ak ste boli zvyknutí behávať na jeseň 10 km, zvoľnite radšej tempo a bežte pomalšie alebo tempo ponechajte, no zredukujte objem tréningu. Ide o pocitovú záležitosť a nemožno preto hovoriť o nejakých univerzálnych radách.
Následne po úspešnom zvládnutí tréningu sa snažte, čo najrýchlejšie zahriať a dostať do tepla. Pot totiž chladne a prechladnutie riskovať určite netreba. Odporúčame preto sa, čo najrýchlejšie prezliecť do suchých vecí. Nezabúdajte ani na strečing. Aj 5 minút ľahkého strečingu je lepších ako vôbec. V tomto prípade je naťahovanie svalových vlákien ešte dôležitejšie ako pri bežnom tréningu.
Rozhodne nerobte to, že krátko po tréningu sa napijete horúceho čaju. Nie! Telo tým šokujete a nespôsobíte mu nič iné ako teplotný šok. Napite sa vlažnej čistej vody alebo si zarobte proteín. Rozhodne sa však neodporúča, aby ste organizmus dostali do tepla spôsobom ,že budete požívať teplý čaj alebo…slivovicu, borovičku, hruškovicu či iné destiláty.
Tréning v zime, na čo by ste nemali zabúdať?
- Vhodné oblečenie prispôsobené počasiu a povahe športu.
- Zahriatie pred tréningom, ideálne ešte v interiéri.
- Suché oblečenie po ukončení tréningového procesu.
- Strečing svalov a šliach po tréningu.
Čo ak je počasie, ktoré mi neumožňuje cvičiť vonkuvôbec? Stacionárny bicykel, stepper, cyklotrenažér, veslovací trenažér alebo domáci workout podľa tréningového videa. Možností sú stovky, koniec koncov koronakríza ukázala, že vo forme sa udržiavať dá aj priamo v obývačke. Pri tréning uv zime i domácom cvičení stačí vystúpiť z komfortnej zóny.
Foto: pixabay.com