OFF
ON
Boxed
Musk chce do roku 2050 milión ľudí na Marse

Musk chce do roku 2050 milión ľudí na Marse

Elon Musk, šéf spoločnosti SpaceX má s Marsom veľké plány a niektorí jeho zámer osídlenia Marsu stále považujú len za naivný sen. Mnohých skeptikov už ale umlčal. Dokázal a stále dokáže hranice elektromobility posúvať ďalej, uskutočnil niekoľko letov do vesmíru a najnovšie na obežnú dráhu Zeme vynáša stovky satelitov. Je teda milión ľudí na Marse taký nezmysel?

Menovať všetky úspechy, ktoré Elon Musk dosiahol, vôbec ako prvý človek na Zemi, by mohlo byť na seriál článkov. Aktuálne však so svojou spoločnosťou SpaceX pracuje na unikátnych projektoch. Jedným z nich je projekt Starlink a druhým, ktorý udivuje celý svet je smelý plán osídlenia Marsu a vybudovanie sebestačného mesta na Červenej planéte. Je milión ľudí na Marse do roku 2050 skutočne taký nezmysel?

Projekt Starlink

Samotná realizácia projektu Starlink spočíva v budovaní vysokorýchlostného internetu po celom svete. Ide práve o sieť internetu s názvom, aký nesie i samotný projekt. Takýto internet má byť dostupný i v najodľahlejšom kúte sveta. Jednoducho, rýchly internet bude všade, kde sa len ľudská noha dostane.

Musk v rámci projektu umiestňuje na obežnú dráhu zeme satelity Starlink. V dvoch várkach Muskove rakety vyniesli na obežnú dráhu už 120 satelitov. Do konca tohto roka, má byť na obežnú dráhu umiestnených približne ďalších 1500 satelitov a do roku 2025 ich má byť celkovo až 12 000.

Kolonizácia Červenej planéty

Podľa mnohých nereálna predstava, no Musk nie je iba nejaký „snílek“. On sám si uvedomuje náročnosť samotného projektu a hovorí, že je potrebný časový horizont minimálne 20-tich rokov, kým na Mars dokáže prepraviť milióny ton zásob potrebných pre fungovanie na tomto „vesmírnom“ mieste. Zdôrazňuje aj to, že podmienky na Marse sú nehostinné a spočiatku je prirodzené, že pre človeka pôjde o mimoriadne nebezpečné miesto. Veď priemerná teplota pri povrchu sa pohybuje okolo -56 ° Celzia.

Musk nedávno predstavil ďalší futuristický plán. Postaviť plánuje až 1 000 hviezdnych lodí – Starship. Má ísť o nový typ rakety, na ktorom SpaceX momentálne pracuje. Práve ich úlohou bude prepraviť na Mars tony zásob a materiálu.

Test úspešný

Milión ľudí na Marse, kedy? Muskovi sa vydaril víkendový let Crew Dragon – kapsula, ktorá sa počas letu oddelila od rakety Falcon 9. Šlo o núdzové testovanie, kedy Falcon 9 presne 84 sekúnd po štarte vypol motory a odpojil kapsulu. Následne stúpla kapsula do bezpečnej vzdialenosti od samotného Falconu. Potom začala kapsula klesať a vo výške 8 km otvorila hlavné padáky. Asi desať minút po štarte dopadla kapsula do vody neďaleko pobrežia Floridy. Musk tak získal certifikát pre lety s ľudskou posádkou.

Kalkulácia hovorí, že Musk by mohol do desiatich rokov prepravovať na Mars milióny ton materiálu ročne. Samozrejme, za predpokladu, že dokáže ročne vyrobiť stovku lodí Starship. Životnosť samotnej lode má byť 20 až 30 rokov. Za svoj život teda dokáže prepraviť minimálne 100 ton surovín a materiálov.

Pri tejto prepravnej kapacite SpaceX odhaduje, že do roku 2050 by sa na Mars mohlo dostať až milión ľudí. Komplikáciou môže byť konštelácia planét. Na Mars je ideálne lietať len raz v priebehu dvoch rokov, vtedy je totiž v ideálnej pozícii. Musk navrhuje, aby na obežnú dráhu bola vynesená tisícka rakiet a odtiaľ postupne odlietala v správnom časovom horizonte.

Cena cesty na Mars

O konkrétnych číslach je podľa Muska nemožné a predčasné hovoriť. Chce však, aby bola Červená planéta dostupná pre každého. Tvrdí, že na Marse bude postupom rokov pribúdať množstvo pracovných miest a pracovná sila bude doslova potrebná. Tvrdí teda, že pôžičky budú dostupné pre všetkých, ktorí si cestu na Mars nebudú môcť dovoliť a následne všetko splatia na Marse.

Prečítajte si aj: Falošné mýty, ktorým netreba veriť – vol.2

Ilustračné foto: flickr.com

Autor

d.ruscak@gmail.com'
Chuť neustále sa posúvať vpred a pracovať na sebe. Študovaný žurnalista, fanúšik činiek, milovník hôr, kvalitného jedla a zmysluplných konverzácií aj s dávkou humoru. Spracúva články na rôzne témy od marketingu, PR, zaujímavostí, motivácie, inšpirácie, ale aj z oblastí financií či realizuje zaujímavé rozhovory. Ku všetkému pristupuje zodpovedne a s pokorou. Práve disciplína je preňho slobodou!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

*

 Najviac komentované 

Pil C- raper, ktorý si podmaňuje slovenskú scénu

Áno, naša rapová scéna je momentálne totálne presýten..

Seriál: Príbehy ikonických fotografií z histórie #2 – Horiaci mních

Seriál webmagazínu zdolahore.sk – Príbehy ikonick..

Vieš koľko ľudí tento rok zabila marihuana? Výsledok ťa prekvapí!

Všetkých odporcov legalizácie marihuany nasledujúca info..

Voľby 2016: Facebook volí Kollára, Fico opäť premiérom…

SME Rodina sa dostane do parlamentu, Sloboda a Solidarita n..