OFF
ON
Boxed
Na Sicílii vybuchla sopka Etna

Na Sicílii vybuchla sopka Etna

V noci na sobotu vybuchla najväčšia aktívna sopka v Európe – Etna. SOpka, ktorá sa nachádza na Sicílii chŕlila popol vysoko do oblohy a vytekali z nej prúdy lávy. Erupcia sopky vyvrcholila tým, že v Taliansku zatvorili dve letiská v Catanii, ktoré je druhé najväčšie mesto na Sicílii. Práve tam sa Etna nachádza. 

V noci na sobotu vybuchla na Sicílii najväčšia aktívna sopka v Európe – Etna. Podľa informácií vulkanológov z Etny vytekali prúdy lávy a sopka vyvrhovala popol vysoko do oblohy.

Sopka Etna

Etna je aktívna sopka, ktorá sa nachádza na východnom pobreží Sicílie. Má výšku 3 323 metrov, čo z nej činí najvyššiu sopku v Európe. Názov pochádza z rímskeho slova Aetna, ktoré bolo prevzaté z gréčtiny – aitho – teda horieť.

Sopka je situovaná približne 29 kilometrov od druhého najväčšieho mesta, ležiaceho na ostrove Sicília – Catania. Etna je izolovaným ostrovom a na jej úpätí sa nachádzajú vinice, olivové, figové či citrusové sady. Vyššie polohy sú pokryté píniovými hájmi. Vrchol je – pochopiteľne – odlesnený, pokrytý lávovými prúdmi a vulkanickým popolom. Väčšinu roka je vrchol pokrytí snehovou pokrývkou, inak je tomu v súčasnosti.

Výbuch sopky v noci na sobotu

Po výbuchu si hustý stĺp popola na oblohe vynútil zatvorenie dvoch letísk v sicílskej Catanii. Ako uviedla tlačová agentúra AFP, letiská čiastočne znovu otvorili v sobotu nad ránom.

Predchádzajúca erupcia Etny sa uskutočnila v decembri. Začiatkom júna zaznamenal taliansky Národný ústav geofyziky a vulkanológie (INGV) “čule chŕlenie” lávy. To vyvrcholilo v noci na sobotu výbuchom.

V decembri – na Štedrý večer – oblasť okolo mesta Catania pri juhovýchodnom úpätí sopky zasiahlo zemetrasenie. Viac ako 28 ľudí sa zranilo a vyše 400 obyvateľov muselo opustiť svoje poškodené domovy.

Etna, ktorá má nadmorskú výšku 3 323 metrov, vybuchuje pomerne často a jej posledný veľký výbuch nastal začiatkom roka 2009.
Sopka Etna nesie znaky aj štítových sopiek, ale aj stratovulkánu. Príčina činnosti Etny ostáva stále nejasná, nakoľko vulkanizmus Etny priamo nesúvisí so žiadnou subdukčnou zónou, riftovou zónou či s vulkanizmom horúcich škvŕn.
Ústav v sobotu uviedol, že najnovšia erupcia sopky bola prerušovaná a láva tiekla z kráterov nachádzajúcich sa na juhovýchodnej strane sopky, približne 1,5 kilometra dolu strmým zrázom, do čiernej pustej kotliny nazývanej Volské údolie (Valle del Bove).

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

*

 Najviac komentované 

Pil C- raper, ktorý si podmaňuje slovenskú scénu

Áno, naša rapová scéna je momentálne totálne presýten..

Seriál: Príbehy ikonických fotografií z histórie #2 – Horiaci mních

Seriál webmagazínu zdolahore.sk – Príbehy ikonick..

Vieš koľko ľudí tento rok zabila marihuana? Výsledok ťa prekvapí!

Všetkých odporcov legalizácie marihuany nasledujúca info..

Voľby 2016: Facebook volí Kollára, Fico opäť premiérom…

SME Rodina sa dostane do parlamentu, Sloboda a Solidarita n..