OFF
ON
Boxed
Investovanie peňazí v roku 2019. Do čoho sa (ne)oplatí vraziť peniaze? Časť 2.

Investovanie peňazí v roku 2019. Do čoho sa (ne)oplatí vraziť peniaze? Časť 2.

Ak máte voľné peňažné prostriedky alebo ste sa pevne rozhodli, že časť peňazí chcete nejako zhodnotiť, investovanie je logickou možnosťou. Samozrejme, môžete ich nechať aj na bankovom účte, no ak vám môžu zarábať, prečo by ste to robili?

V prvej časti o investovaní peňazí ste sa mohli dočítať o hlavných zásadách investovania. Takisto ste sa mohli dozvedieť o tom, čo to je investičné riziko alebo aké sú možnosti investovania. Samozrejme, zoznam pojmov pri investovaní peňazí je bohatší, no berieme do úvahy aspoň základnú finančnú gramotnosť. Cieľom je vám predstaviť možnosti investícií. Čo okrem kúpy nehnuteľnosti je v hre?

Prečítajte si aj: Investovanie peňazí v roku 2019. DO čoho sa (ne)oplatí vraziť peniaze? Časť 1.

Podielové fondy sú veda

Pre mnohých je slovíčko fond okamžite strašiakom. Investovať do podnikových dlhopisov je rovnako výhodné ako rizikové. Na rozdiel od individuálnej investície však podielový fond zahŕňa nie dlhopisy jednej firmy, ale dlhopisy desiatok firiem. Ak sa tak hodnota podielového listu zníži, hodnota celého fondu sa neprepadne tak výrazne.

Investovanie si vyžaduje analýzu.

Z dlhodobého hľadiska sú výhodnejšie ako termínované vklady, ktoré Slováci obľubujú a banky im ich s radosťou ponúkajú. Oplatí sa pravidelne investovať aj menšie sumy, napríklad každého pol roka alebo ročne. Nevýhodou podielového fondu sú správcovské poplatky. Ročné náklady sú približne 2 – 2,5 % z výšky investície. Niektoré fondy vyžadujú i nevratný vstupný a výstupný poplatok. Treba byť preto obozretný, do akého fondu investujete.

ETF fondy s nízkymi nákladmi

ETF – Exchange – Traded Funds sú skvelou alternatívou klasických podielových fondov. Ročná nákladovosť je pri nich na úrovni do 0,5 %. Pri väčších investíciách je to už značná suma peňazí, ktorú na poplatkoch ušetríte. Výhodou ETF fondov je, že v podstate kopírujú istú skupinu akcií či dlhopisov na trhu.

ETF fondy sú ľahko dostupné i pre slovenskú verejnosť. Napríklad je tu spoločnosť Finax, ktorá však účtuje poplatok za správu vo výške 1 % + DPH. A čo je ďalšie plus? Po jednom roku neplatíte z výnosov daň! Peniaze môžete po roku vybrať a investovať do iného fondu. Investovanie v tomto segmente je pomerne variabilné.

Burzy a dlhopisov sa nebojte

Za nákup niektorých dlhopisov nezaplatíte viac ako 5 €. V zásade ide o najlacnejší (nie najjednoduchší) spôsob, ako investovať a zarobiť. Na burze obchodujete s dlhopismi a akciami z celého sveta. Holandská brokerská spoločnosť Lynx umožňuje jednoduchú orientáciu na svetovej burze. Samozrejme, musíte sa vyznať. No na druhej strane, ak ste šikovnými, analýzy a priebežný vývoj cien môžete odsledovať na vlastnú päsť a zistíte, čo dlhodobo vynáša. Avšak, neunáhlite sa.

Dvakrát meraj a raz rež.

Záhadný krypto sektor

Čo kryptomeny? Platí, že ide o veľmi rizikovú investíciu, ktorá ale od roku 2017 vystrelila veľmi vysoko. No ďalšie roky ukázali, že ich cenové výkyvy sú tak veľké, že ťažko predikovať, akým dokážu byť uchovávateľom hodnoty. Na druhej strane, risk je zisk. Vnútorná hodnota kryptomien má svoj potenciál a jeden nikdy nevie. I keď je riziko enormne vysoké, svojich investorov si nájdu a dokonca do nich ochotne investujú nemalé sumy. Ten kto vie kedy kúpiť a kedy predať, dokáže svoje príjmy znásobiť aj v tomto sektore.

Riziko neraz môže priniesť vysoký výnos.

Na zlate nezbohatnete

Soľ nad zlato, toho sa držte. Určite sa viac oplatí investovať do komodít (kov, drevo, keramika…), ako do zlata a iných drahých kovov. Prečo? Investovanie peňazí do burzového zlata je aktuálne veľmi nevýhodné. Investícia do zlata je drahá a pritom málo výnosná. Navyše, na Slovensku sa neoplatí dvojnásobne. U nás doma zaplatíte za nákup zlata zhruba 8 % na viac (poplatky, daň…). Navyše, ak chcete investovať do zlata, investujte do dlhopisov firiem, ktoré so zlatom obchodujú. Výnos bude omnoho vyšší.

Prečítajte si aj: Chcem podnikať, ale nemám peniaze. Aké sú možnosti?

Ani termínovaný účet ani IŽP

Do ktorej banky vojdete, tam ho dostanete. Vložiť peniaze na účet na vopred dohodnutý čas a na tom zarobiť? Banka zarobí určite.  A to sa týka hypoték i úverov. Hoci je vklad do 100 000 eur chránený zákonom, a teda riziko je nulové, úroky za takýto vklad sú biedne.

Investičné životné poistenie nie je o nič lepšie. Na poplatkoch sa pripravíte v podstate o samotný výnos. Nejde pritom o nejaké sporenie. Investičné poistky majú v skutku veľmi vysoké poplatky a ponúkajú iba nízky výnos. Nenechajte sa balamutiť.

Autor

d.ruscak@gmail.com'
Chuť neustále sa posúvať vpred a pracovať na sebe. Študovaný žurnalista, fanúšik činiek, milovník hôr, kvalitného jedla a zmysluplných konverzácií aj s dávkou humoru. Spracúva články na rôzne témy od marketingu, PR, zaujímavostí, motivácie, inšpirácie, ale aj z oblastí financií či realizuje zaujímavé rozhovory. Ku všetkému pristupuje zodpovedne a s pokorou. Práve disciplína je preňho slobodou!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

*

 Najviac komentované 

Pil C- raper, ktorý si podmaňuje slovenskú scénu

Áno, naša rapová scéna je momentálne totálne presýten..

Seriál: Príbehy ikonických fotografií z histórie #2 – Horiaci mních

Seriál webmagazínu zdolahore.sk – Príbehy ikonick..

Vieš koľko ľudí tento rok zabila marihuana? Výsledok ťa prekvapí!

Všetkých odporcov legalizácie marihuany nasledujúca info..

Voľby 2016: Facebook volí Kollára, Fico opäť premiérom…

SME Rodina sa dostane do parlamentu, Sloboda a Solidarita n..