Leto je v plnom prúde a mnoho Slovákov odchádza za teplom aj do zahraničia. Čo by to bolo za dovolenku, keď by ste si z nej nedoniesli suvenír ako pamiatku na krásne prežité chvíle? Treba si však dať pozor, o aký suvenír sa jedná. Totiž nie každý si môžeme doniesť domov. Podľa colníkov sú problémové predovšetkým suveníry vyrobené z ohrozených druhov živočíchov a rastlín.
Čas dovoleniek je tu! Vytúžené leto je v plnom prúde. Mnoho Slovákov si vyberá dovolenky a cestujú spoločne s rodinou do zahraničia. Častokrát aj do exotických krajín. Čo by to bolo za dovolenku, keby sme si nedoniesli pamiatku v podobe suveníru? Colníci však zdvíhajú varovný prst. Totiž nie každý suvenír si môžeme domov len tak doniesť.
Ako uvádza TASR, problémové sú podľa colníkov predovšetkým suveníry vyrobené z ohrozených druhov živočíchov a rastlín, ktoré spadajú do režimu Dohovoru o medzinárodnom obchode s ohrozenými druhmi voľne žijúcich živočíchov a rastlín (CITES). Upozorňujú, že niektoré na to, aby ste si ich mohli doniesť domov, vyžadujú špeciálne povolenie, iné si dokonca nemôžete doniesť vôbec a je to prísne zakázané.
Ako pre TASR uviedla Katarína Podhorová z Colného úradu Banská Bystrica, netreba riskovať. Miesto aj tak väčšinou krutého nástupu späť do podovolenkovej reality, by ste si tak mohli vyrobiť vážny problém či dokonca dostať sankciu v podobe pokuty.
„Naše odporúčanie je – neriskujte. Colné orgány každoročne zaznamenávajú prípady nezákonného dovozu tovaru. Pre cestujúcich to znamená neželanú komplikáciu na záver dovolenky a vo veľa prípadoch aj zadržanie tohto tovaru a uloženie sankcie pokuty,“
V prípade, ak ste sa rozhodli doviezť živé zviera, ako turista potrebujete nielen povolenie z krajiny vývozu, ale aj z krajiny dovozu. Takéto povolenie môžete získať len v prípade, ak bol živočích nadobudnutý legálnou cestou. Z väčšiny krajín je tiež zakázané dovážať slonovinu či tropické rastliny. S ohľadom na ohrozené druhy živočíchov je taktiež zakázané kupovať výrobky z morských korytnačiek alebo kožušiny väčšiny druhov mačkovitých šeliem. Obzvlášť pozorný treba byť aj v prípade výrobkov z kože plazov. V mnohých krajinách je tiež zakázaný zber, predaj a vývoz koralov z voľnej prírody.
Iné suveníry však môžete doviezť
Jedným dychom však dodávame, že niektoré výrobnky z druhov spomenutých v dohovore CITES je – podľa colníkov – možné doviezť pre osobnú spotrebu. Ako príklad môžeme uviesť 125 gramov kaviáru na osobu v individuálne označenom obale, do troch exemplárov dažďových palíc z kaktusov čeľade opunciovitých, do štyroch exemplárov niektorých mŕtvych spracovaných krokodílov či štyri exempláre morských koníkov.
Taktiež dávame do pozornosti zmenu pravidiel oproti minulému roku. Ministerstvo životného prostreda SR v apríli pozastavilo vydávanie povolení na dovoz rohov všetkých druhov nosorožcov zo všetkých krajín až do odvolania. Dovtedy bol zákaz dovozu iba na Juhoafrickú republiku. Ostatné časti nosorožcov však podľa ministerstva možno dovážať aj naďalej.