OFF
ON
Boxed
Najlepšie pivo na svete? Poznáme víťaza za rok 2019

Najlepšie pivo na svete? Poznáme víťaza za rok 2019

Pivo…pivo…pivo. Ak tu máme milovníkov tohto chmeľového zázraku, toto slovo je pre nich doslova zaklínadlom. Každý má to svoje, ktoré mu, jednoducho povedané, šmakuje. Ak sa vás niekto opýta, ktoré pivo je pre vás to najlepšie, ťažko presne odpovedať. Tím desiatok odborníkov však rozhodol a vybral to najlepšie pivo na svete.

Pivo je nápoj, ktorý sa spomína už v bájnom Epose o Gilgamešovi. V Izraeli dokonca našli receptúru starú viac ako 13-tisíc rokov. Hoci, vtedy zrejme zúčastnení ani netušili, že sa jedná o nápoj, ktorý sa stane jedným z najviac konzumovaných nápojov na svete.

Na svete existuje viac ako 5-tisíc pivovarov a viac ako 20-tisíc značiek piva. Receptúry sú pritom rôzne, mnohé spôsoby výroby sú prísne utajené a každý pivovar si stráži nielen použité ingrediencie, ale aj samotný postup varenia piva. Medzi najlepšími pivami sa objavil aj jeden zástupca zo susedných Čiech.

Najlepšie tmavé pivo

Ak ste čakali niektoré z nám známych pivovarov z Čiech alebo Slovenska, tak tie sa museli skloniť pred francúzskym pivovarom Brasserie Mira. Cenu za najlepšie pivo na svete v kategórii tmavých pív získalo pivo Mira Brune N°6. Porotcov si pivo získalo miernou sladovou-karamelovou príchuťou s nádychom citrusov.

Najlepšie pivo na svete v kategórii tmavé pivá

foto:|worldbeerawards.com|

Najlepšie svetlé pivo

Kategória svetlých pív je vždy konkurenciou nabitá a inak tomu nebolo ani v roku 2019. Porotcovia posudzovali stovky vzoriek a prvenstvo napokon putuje do Nemecka. Konkrétne do pivovaru Camba Bavaria. Camba Pale Ale s obsahom 5,3% alkoholu. Porotcovia vycítili príjemnú osviežujúcu ovocnú chuť a vyváženú horkosť. Ocenili takisto priezračnú farbu piva.

najlepšie pivo na svete v kategórii svetlé pivá

foto:|worldbeerawards.com|

Najlepší ležiak

Prvenstvo za najlepší ležiak si odnáša Zubr Gold. Český zástupca v minulom roku získal prvenstvo aj v rámci Českej republiky. Tentokrát sa tento „klasický“ ležiak presadil celosvetovo. Pri ležiaku hrá najdôležitejšiu rolu farba, aróma a samozrejme chuť. Porotcovia ocenili zlatistú farbu a ľahkú chmeľovú arómu.

Najlepšie pivo na svete v kategórii svetlé pivá

foto:|worldbeerawards.com|

Najlepšie pivo IPA

Mnohí medzi svetlým pivom a pivom IPA nevidia žiadny rozdiel, ten je predovšetkým v procese výroby, ale i chuti. Pri varení sa využíva vyšší pomer obilného extraktu, vďaka čomu pivo obsahuje viac alkoholu a takisto je horkejšie. Podstatné však je, že pivo sa dochmeľuje po fermentácii. Prvenstvo získal Votus 001, ktorý pochádza z brazílskeho pivovaru Cervejaria Votus.

Prečítajte si aj: Za jedlo sa platí: Najdrahšie jedlá na svete

Pivo obsahuje 7,2% alkoholu a porotcovia spozorneli pri bylinných tónoch s chuťou karamelu. Ocenili vyváženú horkosť a aj dlho pretrvávajúcu pachuť spomínaných zemitých tónov bylín.

najlepšie pivo na svete v kategórii IPA

foto:|worldbeerawards.com|

Najlepšie ochutené pivo

Ochutené pivá a „sajdre“ sa stávajú hitom posledných rokov a stali sa tak súčasťou pivných festivalov a súťaží. Najlepšie pivo na svete s príchuťou dokázali urobiť Američania. Cenu  si prebral americký pivovar Taxman Brewing Co za pivo Maple Vanilla Evasion 2019. Pivo je z plechovky, no napriek tomu výrobca nepodcenil farbu. Aróma vanilky je zvýraznená javorovou, čokoládovou a sladovou príchuťou.

najlepšie pivo na svete v kategórii ochutené pivá

foto:|worldbeerawards.com|

Najlepšie pšeničné pivo

Tak a teraz si držte klobúky alebo si rovno sadnite. Najlepšie pivo sa varí v Európe, o tom niet pochýb. Prekonať všetkých európskych pivovarníkov v kategórii pšeničných pív však dokázal pivovar NBeer Craft Brewing Co, ktorý sa nachádza v Číne.

najlepšie pivo na svete v kategórii pšeničné pivá

foto:|worldbeerawards.com|

Pšeničné pivo s názvom NBeer Lindongjiangzhi Weizenbock všetkých prekvapilo a získalo cenu za najlepšie pivo na svete v tejto kategórii. Pšeničný slad dovolil producentom dodať pivu jemný nádych banánovej arómy, čo si porotcov získalo a takmer všetci sa zhodli, že ide o ozajstný chuťový unikát.

Zdroj: worldbeerawards.com
Titulná foto: freepik.com

 

Autor

d.ruscak@gmail.com'
Chuť neustále sa posúvať vpred a pracovať na sebe. Študovaný žurnalista, fanúšik činiek, milovník hôr, kvalitného jedla a zmysluplných konverzácií aj s dávkou humoru. Spracúva články na rôzne témy od marketingu, PR, zaujímavostí, motivácie, inšpirácie, ale aj z oblastí financií či realizuje zaujímavé rozhovory. Ku všetkému pristupuje zodpovedne a s pokorou. Práve disciplína je preňho slobodou!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

*

 Najviac komentované 

Pil C- raper, ktorý si podmaňuje slovenskú scénu

Áno, naša rapová scéna je momentálne totálne presýten..

Seriál: Príbehy ikonických fotografií z histórie #2 – Horiaci mních

Seriál webmagazínu zdolahore.sk – Príbehy ikonick..

Vieš koľko ľudí tento rok zabila marihuana? Výsledok ťa prekvapí!

Všetkých odporcov legalizácie marihuany nasledujúca info..

Voľby 2016: Facebook volí Kollára, Fico opäť premiérom…

SME Rodina sa dostane do parlamentu, Sloboda a Solidarita n..