OFF
ON
Boxed
Návštevníci Domaše majú dôvod na radosť. Výletná loď je po 26. rokoch späť!

Návštevníci Domaše majú dôvod na radosť. Výletná loď je po 26. rokoch späť!

Po neuveriteľných 26. rokoch je výletná loď, ktorá brázdi vody vodnej nádrže Domaša, s názvom Bohemia je späť! Preprava lode 90 kilometrov po súši s názvom Guľový blesk úspešne dorazila do cieľa vo štvrtok niekedy krátko pred 17:00h. Akonáhle sa prepravné vozidlo s výletnou loďou pristavilo pri vodnej hladine, niekoľko tisíc divákov ju privítalo potleskom. 

Výletná loď nesúca názov Bohemia sa po 26 rokoch vrátila na Domašu. Loď putovala na korbe prepravného vozidla viac ako 90 kilometrov. Do svojho cieľa úspešne dorazila niečo krátko pred 17. hodinou vo štvrtok. Niekoľko tisíc divákov ju privítalo potleskom. Druhý prepravný deň sa zaobišiel bez nepríjemností, informoval o tom starosta obce Kvakovce Radovan Kapraľ. Starosta sám loď na trase zo Sečoviec do Novej Kelče sprevádzal. Súprava robila cestou zastávky, aby uvoľnila cestnú premávku. Karpaľ chváli súčinnosť polície: “Veľká vďaka patrí polícii, ktorá urobila kus dobrej roboty. Bez nej by sa to určite nepodarilo.”

Veľká Domaša

Pozrime sa na pár faktov. Veľká Domaša je viacúčelovým vodným dielom. Je vodnou nádržou, ktorá leží v okresoch Vranov nad Topľou a Stropkov. S jej výstavbou sa začalo na jar v roku 1962. Práce sa skončili v zime v roku 1967. Injekčná štôlňa sa začala zakladať v roku 1963. Prietok Ondavy bol odvedený do štôlne v júnu 1964. So sypaním vlastného telesa hrádze sa začalo na jar 1964, keď bol ešte otvorený výkop injekčnej štôlne. Hydroelektráreň bola dokončená v decembri 1966 a o rok neskôr, v decembri 1967 bola ukončená výstavba celého vodného diela.

Pozrite si zábery prepravy lode z hradu Čičva

zdroj: Youtube – Pro futuro hradu Čičva

Loď Bohemia

V deň spustenia lode na hladinu loď absolvovala okružnú jazdu okolo Domaše s cieľom zakotviť vo svojom domovskom prístave v rekreačnom stredisku Dobrá. Podľa starostu obce Kvakovce, Radovana Kapraľa, by tam mala zostať približne 3 dni, kým Bohemia bude uvedená do pôvodného stavu. Kvôli preprave z nej totiž bola odmontovaná strecha i zábradlie. Akonáhle loď skompletizujú, plánujú ju používať.

Do konca leta má Bohemia premávať na okružnej jazde. Jazda by mala trvať približne hodinu a pól. Počas jazdy si turisti budú môcť vypočuť zvukový záznam s názvom Historické míľniky vodného diela v kontexte doby. V prípade, že sa túto jazdu rozhodnete absolvovať, dozviete sa, ako zlomové okamihy v republiky ovplyvnili rozvoj vodnej nádrže Domaša. Výletná loď Bohemia by už počas budúcoročnej sezóny mala fungovať ako pravidelná doprava.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

*

 Najviac komentované 

Pil C- raper, ktorý si podmaňuje slovenskú scénu

Áno, naša rapová scéna je momentálne totálne presýten..

Seriál: Príbehy ikonických fotografií z histórie #2 – Horiaci mních

Seriál webmagazínu zdolahore.sk – Príbehy ikonick..

Vieš koľko ľudí tento rok zabila marihuana? Výsledok ťa prekvapí!

Všetkých odporcov legalizácie marihuany nasledujúca info..

Voľby 2016: Facebook volí Kollára, Fico opäť premiérom…

SME Rodina sa dostane do parlamentu, Sloboda a Solidarita n..