OFF
ON
Boxed
Pablo ESCOBAR: najväčší gangster všetkých dôb!

Pablo ESCOBAR: najväčší gangster všetkých dôb!

Pablo Escobar disponoval v roku 1989 podľa magazínu Forbes majetkom v hodnote 20 miliárd eur, čo ho v tej dobe radilo medzi TOP najbohatších ľudí sveta. Bol to človek, ktorý bol nepriateľom číslo jeden americkej aj kolumbíjskej vlády a odmena za jeho dolapenie sa pohybovala v horibilných sumách. Dalo by sa povedať, že známy Al Capone bol v porovnaní s ním len malý zlodejíček.

5585695060_5468e5567a_o

Escobar začal svoju kariéru už ako teenager. Prvýkrát bol obvinený vo svojich dvadsiatich rokoch z krádeží áut. Neskôr kradol, následne reštauroval a opäť predával náhrobné kamene. V priebehu sedemdesiatych rokov vytvoril obrovské drogové impérium. V dobe svojho absolútneho vrcholu zarábal až 1 milión amerických dolárov denne. O jeho ceste za bohatstvom a takmer neobmedzenou mocou sa dozviete v ďalších riadkoch.

Escobar vyrastal vo veľmi prostých podmienkach. Narodil sa v Medelíne vo veľmi chudobnej štvrti. O jeho začiatkoch s drogami sa vie len veľmi málo, no traduje sa, že svoje schopnosti si vycibril už práve v menších obchodoch s drogami v Medelínskych uličkách, kde mal na starosti maximálne 10 kilové zásielky kokaínu. Escobar vychytal na tento biznis v tom čase priam najlepšiu dobu. Colníci ani len netušili o tom, že sa do USA pašujú drogy a že odberatelia si pre ne chodia dokonca priamo do Kolumbie. Toto všetko sa v tom čase dialo bez akéhokoľvek povšimnutia colných úradov či iných štátnych orgánov. Escobar už v tom čase využil svoju inteligenciu a obchody robil veľmi šikovne. Podiely z kokaínu na ním vypravené ďalšie lietadlo do USA predával totiž vždy dopredu. Do svojho obchodu samozrejme zapojil veľkú časť miestnej elity – politikov, poslancov, štátnych úradníkov sudcov, vojakov či policajtov. To bol vlastne začiatok jeho takmer neobmedzenej moci v krajine. Ak sa niekto do jeho biznisu náhodou odmietol zapojiť, nečakal ho práve najkrajší osud. Už v tých časoch si budoval nie príliš lichotivé meno. Vo svojich najlepších časoch kontroloval 80% všetkých obchodov s kokaínom na svete.

Výsledné skóre jeho násilných trestných činov sa pohybovalo okolo 4000 mŕtvych. K tomu treba pripočítať jedno vybuchnuté dopravné lietadlo, zabitého kandidáta na prezidenta či dokonca útok s tankami na ministerstvo spravodlivosti resp. na kolumbijský najvyšší súd, kde bolo jeho cieľom zničiť dokumenty a odstrániť sudcov, ktorí mu šliapali na prsty. To sa mu v konečnom dôsledku aj podarilo. V tom čase bol on sám silnejší než celý štát.

K cti mu však slúži, že za svoje peniaze dal v štáte vystavať viaceré nemocnice, školy, futbalové ihriská a všeličo iné. Stále si chcel medzi ľuďmi udržať imidž dobrého človeka. V tom čase dokonca začal flirtovať s politikou. Dokonca sa stal poslancom. Medzi politikmi sa však našlo zopár odvážlivcov, ktorí ho verejne prehlasovali a obviňovali z priekupníctva drog.

Pablo_Escobar_graffitti

Jeho zlaté časy sa pomaly končili, keď si ho na paškál zobrala vláda USA, pre ktorú predstavoval Escobar obrovskú hrozbu. Onedlho sa začala v Kolumbii krvavá vojna – štát verzus Escobar! Štát zapojil do operácie na dolapenie Escobara všetky ozbrojené zložky, ktoré boli k dispozícii. Od vojakov a policajtov, až po amerických spojencov. Escobar veľmi nezaostával, keďže jeho vplyv v krajine bol stále obrovský. Dal vyhlásiť, že za každého policajta alebo vojaka, ktorého hocikto zastrelí dostane odmenu 500 dolárov, čo bola vtedy pre miestnych obrovská suma. Svoje slovo aj dodržal. V krajine nastalo neskutočné krviprelievanie, ktoré v histórii nemá žiadnu obdobu. Jeho syn dokonca prehlásil, že v čase pobytu niekde v horách urobil, vatru z dvoch miliónov dolárov len preto, aby ohrial svoju dcérku, keďže bola veľmi uzimená. Aj podľa toho môžeme vidieť, že Escobarovo bohatstvo muselo byť naozaj nesmierne veľké. Také si len málo z nás vie predstaviť

V roku 1991 sa Escobar naoko vzdal vláde, keďže ho už nebavilo stále unikať a na výsmech celému Kolumbijskému štátu si postavil sám vlastnú väznicu – obrovský luxusný dom s mrežami. Bola to väznica iba naoko, keďže svoje kšefty stále riadil spoza jej múrov a taktiež si ju opúšťal kedy sa mu zachcelo. Onedlho urobil pravdepodobne najväčšiu chybu vo svojom živote. Kvôli dlhom a peniazom zabil svojich dvoch najvernejších spoločníkov. Keď sa o tom dozvedeli ostatné rodiny a gangy, povedali si, že keď zabil ich, prečo by nešiel aj po nich. Začali sa proti nemu spájať takmer všetky gangy v Kolumbii, čo bol začiatok jeho konca. Začali mu zabíjať blízkych ľudí, rodinu, ničiť jeho gigantické vily ruka v ruke s ozbrojenými zložkami štátu a USA. Na konci svojho pôsobenia ostal Escobar úplne sám. Utekal taxíkmi v prestrojení, aby ho nikto nespoznal. Hon na Escobara sa skončil v roku 1993, keď ho zastrelili priamo vo vlastnom úkryte.

Vláda a USA si konečne vydýchla!  Čo sa však podarilo Escobarovi, to sa nepodarilo zatiaľ nikomu inému z jeho kruhov – celý život zostal v očiach obyčajných Kolumbijčanov národným hrdinom, niečo ako Robin Hood. Na jeho pohreb prišli neuveriteľné masy plačúcich obyčajných ľudí, čo bolo v očiach americkej verejnosti úplne neakceptovateľné. Veľa ľudí ho obdivuje doteraz.

Nech už si myslíme čokoľvek, tento človek bol jednoznačne najväčší drogový priekupník a gangster všetkých dôb. Nechytajú sa na neho ani mená ako Al Capone, ktorého majetok v čase jeho najväčšej slávy bol niekoľkonásobne menší ako ten Escobarov.

Mug Shot of Gangster Al Capone

 

AL Capone 

Al_Capone

 

Al Capone

 

Autor

Mladý, aktívny spoluzakladateľ projektov zdolahore.sk, generaciarapu.sk, kryptotrejder.sk. Študent práva a vizionár venujúci sa sebarozvoju a sebazdokonalovaniu. Svoje poznatky rád zdieľam s ostatnými :)

1 comment

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

*

 Najviac komentované 

Pil C- raper, ktorý si podmaňuje slovenskú scénu

Áno, naša rapová scéna je momentálne totálne presýten..

Seriál: Príbehy ikonických fotografií z histórie #2 – Horiaci mních

Seriál webmagazínu zdolahore.sk – Príbehy ikonick..

Vieš koľko ľudí tento rok zabila marihuana? Výsledok ťa prekvapí!

Všetkých odporcov legalizácie marihuany nasledujúca info..

Voľby 2016: Facebook volí Kollára, Fico opäť premiérom…

SME Rodina sa dostane do parlamentu, Sloboda a Solidarita n..