OFF
ON
Boxed
Prvá pomoc pri topení. Viete, ako zachrániť život topiaceho?

Prvá pomoc pri topení. Viete, ako zachrániť život topiaceho?

Poznáte známy americký seriál z 90. rokov Baywatch? Tak naň rýchlo zabudnite, pretože tak sa topiaci ľudia rozhodne nezachraňujú. Treba si uvedomiť, že nie sme vo filme. Horúce leto, zábava, alkohol a spoločnosť vody však môžu znamenať, že sa v blízkosti topiacej osoby ocitnete aj vy. Viete, čo v takom prípade robiť?

Ročne sa utopí viac ako 360-tisíc ľudí, pričom ide o úmrtia, ktoré by sa rozhodne diať nemuseli. Najviac prípadov utopení sa pochopiteľne vyskytuje v moriach a oceánoch, následne sú to vodné nádrže, rieky, jazerá a kúpaliská. Najzraniteľnejšie sú deti do veku štyroch rokov.

Identifikácia topiaceho sa

Ak ste v tesnej blízkosti topiaceho sa, zrejme si to všimnete, no niekedy nie je úplne jednoduché určiť, či sa osoba skutočne topí alebo sa len bezhlavo zabáva. Hlavné znaky topiaceho sa sú:

  • hlava kolíše popod hladinu v určitých intervaloch, ruky smerujú do hora
  • osoba kričí a snaží sa nadychovať v krátkych intervaloch
  • plavec prestáva používať nohy, telo je vertikálne
  • osoba sa prestáva hýbať z miesta a čoraz častejšie má ramená pod hladinou

Prvé sekundy rozhodujú

  • Ako prvé je potrebné zmobilizovať ľudí naokolo a požiadať ich, aby zavolali záchrannú službu. Ak ste v blízkosti sám, ako prvé zavolajte záchrannú službu vy, až následne začnite záchrannú akciu realizovať.
  • Ak máte po ruke akúkoľvek pomôcku, konár, prázdnu fľašu, loptu a pod., hoďte ju topiacemu sa alebo mu ju podajte.
  • Ak je topiaci sa ďaleko od brehu, je potrebné zvážiť, či nie je možné sa pozdĺž brehu dostať k topiacemu sa rýchlejšie. Plávanie je pomalšie. Dôležité je myslieť na svoje bezpečie.
  • Ak sa dostanete k topiacemu, priblížte sa k nemu zozadu a následne ho za pomoci jednej ruky ťahajte smerom k brehu. Nikdy nie dvoma rukami. Predovšetkým nikdy topiaceho nechytajte za ruky. V šoku vás ľahko stiahne pod hladinu.

Na brehu konajte

Ak sa vám podarilo topiaceho vytiahnuť na breh, no záchranári ešte nie sú na mieste, konajte, sekundy môžu rozhodovať. Skontrolujte či topiaci nemá zapadnutý jazyk, pokúste sa nahmatať pulz na krku alebo predlaktí. Ak je osoba v bezvedomí, prvé, čo musíte urobiť, je uvoľniť mu dýchacie cesty a 1 minútu poskytovať dýchanie z úst do úst a snažiť sa vodu dostať z pľúc.

Následne je potrebné začať s masážou srdca. V strede hrudníka stláčate oboma dlaňami primeraným tlakom hrudník približne do hĺbky 5 cm celú minútu. Následne vykonáte dva vdychy a opäť sústredíte pozornosť na masáž srdca. Pomer by mal byť 30:2, teda tridsať stlačení a dva vdychy.

Pamätajte, že aj nedokonalá resuscitácia je lepšia ako žiadna.

 

Autor

d.ruscak@gmail.com'
Chuť neustále sa posúvať vpred a pracovať na sebe. Študovaný žurnalista, fanúšik činiek, milovník hôr, kvalitného jedla a zmysluplných konverzácií aj s dávkou humoru. Spracúva články na rôzne témy od marketingu, PR, zaujímavostí, motivácie, inšpirácie, ale aj z oblastí financií či realizuje zaujímavé rozhovory. Ku všetkému pristupuje zodpovedne a s pokorou. Práve disciplína je preňho slobodou!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

*

 Najviac komentované 

Pil C- raper, ktorý si podmaňuje slovenskú scénu

Áno, naša rapová scéna je momentálne totálne presýten..

Seriál: Príbehy ikonických fotografií z histórie #2 – Horiaci mních

Seriál webmagazínu zdolahore.sk – Príbehy ikonick..

Vieš koľko ľudí tento rok zabila marihuana? Výsledok ťa prekvapí!

Všetkých odporcov legalizácie marihuany nasledujúca info..

Voľby 2016: Facebook volí Kollára, Fico opäť premiérom…

SME Rodina sa dostane do parlamentu, Sloboda a Solidarita n..