Poznáte známy americký seriál z 90. rokov Baywatch? Tak naň rýchlo zabudnite, pretože tak sa topiaci ľudia rozhodne nezachraňujú. Treba si uvedomiť, že nie sme vo filme. Horúce leto, zábava, alkohol a spoločnosť vody však môžu znamenať, že sa v blízkosti topiacej osoby ocitnete aj vy. Viete, čo v takom prípade robiť?
Ročne sa utopí viac ako 360-tisíc ľudí, pričom ide o úmrtia, ktoré by sa rozhodne diať nemuseli. Najviac prípadov utopení sa pochopiteľne vyskytuje v moriach a oceánoch, následne sú to vodné nádrže, rieky, jazerá a kúpaliská. Najzraniteľnejšie sú deti do veku štyroch rokov.
Identifikácia topiaceho sa
Ak ste v tesnej blízkosti topiaceho sa, zrejme si to všimnete, no niekedy nie je úplne jednoduché určiť, či sa osoba skutočne topí alebo sa len bezhlavo zabáva. Hlavné znaky topiaceho sa sú:
- hlava kolíše popod hladinu v určitých intervaloch, ruky smerujú do hora
- osoba kričí a snaží sa nadychovať v krátkych intervaloch
- plavec prestáva používať nohy, telo je vertikálne
- osoba sa prestáva hýbať z miesta a čoraz častejšie má ramená pod hladinou
Prvé sekundy rozhodujú
- Ako prvé je potrebné zmobilizovať ľudí naokolo a požiadať ich, aby zavolali záchrannú službu. Ak ste v blízkosti sám, ako prvé zavolajte záchrannú službu vy, až následne začnite záchrannú akciu realizovať.
- Ak máte po ruke akúkoľvek pomôcku, konár, prázdnu fľašu, loptu a pod., hoďte ju topiacemu sa alebo mu ju podajte.
- Ak je topiaci sa ďaleko od brehu, je potrebné zvážiť, či nie je možné sa pozdĺž brehu dostať k topiacemu sa rýchlejšie. Plávanie je pomalšie. Dôležité je myslieť na svoje bezpečie.
- Ak sa dostanete k topiacemu, priblížte sa k nemu zozadu a následne ho za pomoci jednej ruky ťahajte smerom k brehu. Nikdy nie dvoma rukami. Predovšetkým nikdy topiaceho nechytajte za ruky. V šoku vás ľahko stiahne pod hladinu.
Na brehu konajte
Ak sa vám podarilo topiaceho vytiahnuť na breh, no záchranári ešte nie sú na mieste, konajte, sekundy môžu rozhodovať. Skontrolujte či topiaci nemá zapadnutý jazyk, pokúste sa nahmatať pulz na krku alebo predlaktí. Ak je osoba v bezvedomí, prvé, čo musíte urobiť, je uvoľniť mu dýchacie cesty a 1 minútu poskytovať dýchanie z úst do úst a snažiť sa vodu dostať z pľúc.
Následne je potrebné začať s masážou srdca. V strede hrudníka stláčate oboma dlaňami primeraným tlakom hrudník približne do hĺbky 5 cm celú minútu. Následne vykonáte dva vdychy a opäť sústredíte pozornosť na masáž srdca. Pomer by mal byť 30:2, teda tridsať stlačení a dva vdychy.
Pamätajte, že aj nedokonalá resuscitácia je lepšia ako žiadna.
Dobrý deň, dovoľte mi otázku, odkiaľ ste čerpali informácie z prvej pomoci?
Ďakujem, Sisa