OFF
ON
Boxed
Vianočné tradície prežívajú: Ktoré z nich dodržiavate vy?

Vianočné tradície prežívajú: Ktoré z nich dodržiavate vy?

Slovensko ako malá to krajina v srdci strednej Európy má svoje zvyklosti a tradície, ktoré nepochybne patria k našej kultúre. Hoci sme si mnohé tradície „poslovanštili“, stali sa naším pokladom. Preto i vianočné tradície majú svoje čaro. Mnohé sa z domácností vytrácajú, no my sme pre vás pripravili niekoľko tradícií, z ktorých niektorú určite dodržiavate aj vy.

Cesnak a med na stole

Začneme tradíciou, ktorá nechýba u väčšiny rodín pri štedrovečernom stole. Cesnak je znakom zdravia a ide o najúčinnejší prírodný liek. Práve preto je tradíciou, že cesnakom si potriete oblátku, pokvapkáte medom a zjete. Alebo si odkrojíte plátok cesnaku, zajete oblátkou a nakoniec si dáte aj pár kvapiek medu.

Druhou alternatívou tejto tradície je možnosť, že strúčikom namočeným do medu vám gazdiná urobí na čele krížik. Ten má byť znakom zdravia.

Jablko a orechy

Na stole by nemalo chýbať jablko, ktoré sa rozreže priečne na polovicu. V jeho strede by sa mala objaviť hviezdička, ktorá značí šťastie a zdravie pre celú rodinu. Následne sa jabĺčko nakrája a zje. Ak sa v strede hviezdička neobjaví, značí to chorobu alebo nešťastie.

Orechy v rohu miestnosti sú známou tradíciou. Mnoho Slovákov túto tradíciu dodržiava. Orechy, ktoré sú na stole, sa hádžu do rohu miestnosti a mali by zabezpečiť hojnosť po celý rok ako na Vianoce.

Tanier pre pocestného

Hoci ste pri štedrovečernom stole štyria či piati, nemal by tam chýbať aj ďalší tanier. Ten je určený pre náhodného pocestného. Mnohí tento tanier navyše vnímajú ako znak spolupatričnosti pre zosnulých členov rodiny.

Modlitba a prípitok

Či ste kresťan alebo nie, táto tradícia je v skutku posvätnou. Ak sa na to človek nechce pozerať skrz cirkevný obrad, nech modlitbu berie ako hymnu Vianoc. K štedrej večeri jednoducho patrí.

Táto časť tradície teší Slovákov azda najviac. Ešte predtým, ako sa začnú jesť oblátky s medom a potreté cesnakom, po modlitbe by hlava rodiny mala ponúknuť všetkým pri stole prípitok. Po správnosti by malo ísť o domácu liehovinu.

Žiadne plytvanie

Ak ste si na tanier naložili jedlo, nič nesmelo na tanieri ostať, resp. nič z toho sa nemohlo vyhodiť. Každá omrvinka, ktorý vyšla na zmar, uškodila dobytku. Ak bola celá rodina najedená, dobytok bude zdravý.

Šupina z kapra

Tá by už na začiatku večere mala byť pod obrusom. Šupina z kapra je symbolom hojnosti a predstavuje peniaze. Mnoho ľudí si šupinu z kapra vloží po štedrej večeri aj do peňaženky, aby sa peniaze množili. Kiežby to fungovalo.

Samozrejme, v repertoári slovenských vianočných tradícií sa nájde ešte mnoho zvyklostí, ktoré sa počas štedrej večere praktizujú. Iný kraj, iný mrav. A práve to je na týchto zvykoch a tradíciách to krásne.

Šťastné a veselé praje redakcia ZdolaHore.sk

 

Autor

d.ruscak@gmail.com'
Chuť neustále na sebe pracovať a posúvať sa vpred. Jeho motto je inými slovami mottom portálu ↓ZdolaHore↑. Písanie o všetkom, čo stojí za zmienku, zaujímavosti, šport, cestovanie, politika alebo kvalitná reklama... Obľubuje šport, cestovanie a takisto rád načrie do histórie. Cudzia mu však nie je ani oblasť technológií a podnikania. Ku všetkému pristupuje zodpovedne a s pokorou. Práve disciplína je preňho slobodou!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

*

 Najviac komentované 

Pil C- raper, ktorý si podmaňuje slovenskú scénu

Áno, naša rapová scéna je momentálne totálne presýten..

Seriál: Príbehy ikonických fotografií z histórie #2 – Horiaci mních

Seriál webmagazínu zdolahore.sk – Príbehy ikonick..

Vieš koľko ľudí tento rok zabila marihuana? Výsledok ťa prekvapí!

Všetkých odporcov legalizácie marihuany nasledujúca info..

Voľby 2016: Facebook volí Kollára, Fico opäť premiérom…

SME Rodina sa dostane do parlamentu, Sloboda a Solidarita n..