OFF
ON
Boxed
Vodiči pozor, chystajú sa zmeny! Na cestách budú platiť nové pravidlá

Vodiči pozor, chystajú sa zmeny! Na cestách budú platiť nové pravidlá

Hoci kilometre nových ciest na Slovensku závratným tempom nepribúdajú, výšky pokút a nové nariadenia prichádzajú akoby zo dňa na deň. V roku 2019 pravdepodobne čakajú vodičov zaujímavé zmeny, ktoré by ste ako účastník cestnej premávky nemali ignorovať.

Ak navrhované ustanovenia v rámci legislatívy prejdú v parlamente, platiť začnú už od júla tohto roka. Tak teda dávajte pozor, aby sa vám letná dovolenka príliš nepredražila.

Trikrát a dosť

Legislatíva dnes určuje, že vodič, ktorý sa v priebehu 12 mesiacov previnil spáchaním závažného priestupku trikrát a dostal pokutu minimálne 60 eur, je povinný absolvovať preskúšanie alebo navštíviť lekára (absolvovať psychotesty, pozn. red.). Po novom vám preskúšanie hrozí, ak spáchate priestupok trikrát bez ohľadu na výšku pokuty.

Telefón mimo dosah

Zákaz telefonovania za volantom už platí nejaký ten rok. Po novom už ale nebude môcť s telefónom ani manipulovať. Rovnako tak sa to týka aj iných zariadení. Pri porušení tohto predpisu vám hrozí pokuta od 100 eur vyššie.

Doklady a EVČ vám zadržia

Ak vám bola uložená pokuta, ktorú máte zaplatiť do určitého dátumu, no neurobili ste tak, v prípade, že vás zastaví policajt a zistí, že pokuta uhradená nebola, máte problém. Od júla 2019 vám totiž môže zadržať doklady a odobrať evidenčné číslo vozidla. Vozidlo pritom môže šoférovať ktokoľvek, nemusí to byť iba majiteľ. Doklady a EVČ vám budú vrátené až po uhradení dlžnej sumy.

Pojem záchranná ulička

Tento pojem sa týka jazdy po diaľnici. Vodiči budú povinní vytvárať tzv. záchrannú uličku, resp. záchranný pruh, ktorý bude umožňovať prejazd vozidlám prednostnej jazdy (polícia, záchranári, hasiči). Pri porušení tohto predpisu vám môže byť uložená pokuta až 300 eur.

Elektrická kolobežka

V rámci legislatívy pojem elektrickej kolobežky doteraz neexistoval. Po novom sa kolobežka s pomocným elektromotorom dostane na úroveň cyklistu.

Začiatočníci pod drobnohľadom

Šoféri, ktorí vlastnia vodičské oprávnenie menej ako dva roky, si budú musieť dávať poriadny pozor. Bude im totiž plynúť dvojročné skúšobné obdobie. Dôvodom je fakt, že veľké množstvo dopravných nehôd spôsobujú práve vodiči, ktorí vlastnia vodičské oprávnenie menej ako dva roky.

Ak počas prvých dvoch rokov spáchajú závažný priestupok alebo prekročia najvyššiu povolenú rýchlosť, budú povinní absolvovať opätovne preskúšanie na polícii, absolvovať psychotesty a takisto doškoľovací kurz.

Zmien sa chystá ešte niekoľko. Týkať sa budú aj cyklistov či parkovania na chodníkoch.

Autor

d.ruscak@gmail.com'
Chuť neustále sa posúvať vpred a pracovať na sebe. Študovaný žurnalista, fanúšik činiek, milovník hôr, kvalitného jedla a zmysluplných konverzácií aj s dávkou humoru. Spracúva články na rôzne témy od marketingu, PR, zaujímavostí, motivácie, inšpirácie, ale aj z oblastí financií či realizuje zaujímavé rozhovory. Ku všetkému pristupuje zodpovedne a s pokorou. Práve disciplína je preňho slobodou!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

*

 Najviac komentované 

Pil C- raper, ktorý si podmaňuje slovenskú scénu

Áno, naša rapová scéna je momentálne totálne presýten..

Seriál: Príbehy ikonických fotografií z histórie #2 – Horiaci mních

Seriál webmagazínu zdolahore.sk – Príbehy ikonick..

Vieš koľko ľudí tento rok zabila marihuana? Výsledok ťa prekvapí!

Všetkých odporcov legalizácie marihuany nasledujúca info..

Voľby 2016: Facebook volí Kollára, Fico opäť premiérom…

SME Rodina sa dostane do parlamentu, Sloboda a Solidarita n..