OFF
ON
Boxed
Zrušia na nórskom ostrove čas? Za polárneho dňa vraj nemá zmysel

Zrušia na nórskom ostrove čas? Za polárneho dňa vraj nemá zmysel

Čas nehrá žiadnu rolu. Spieva sa v jednej z pesničiek. A to sa možno stane skutočnosťou na jednom z nórskych ostrovov v regióne Západné Tromsøza, ktoré leží za polárnym kruhom. Ľudia žijúci na ostrove Sommarøy tvrdia, že za polárneho dňa čas nemá zmysel. Táto myšlienka je pre profesora filozofie menom Truls Egil Wyller, ktorý o koncepte času napísal niekoľko publikácií, celý nápad považuje za fascinujúci. 

Predstavte si miesto, kde neexistuje čas. Miesto, kde sú vám hodinky zbytočné a kde je nekonečné leto. Presne tým smerom sa chce pohnúť ostrov ležiaci v Nórsku, ktorý nesie meno Sommarøy. Miestni tam totiž už od 18. mája nevedia, čo je tma. Čas tam nemá zmysel, tvrdia ľudia.

Obyvatelia spomínaného ostrova v súčasnosti zažívajú polárny deň a slnko tam až do konca júla nezapadne. Miestni teda tvrdia, že pre nich čas nemá zmysel. A samozrejme s tým chcú niečo urobiť. Navrhujú, aby sa čas zrušil. Sci-fi? Možno áno, ale…

Ostrov Sommarøy sa nachádza v regióne Západné Tromsø a leží za polárnym kruhom. Miestni obyvatelia od 18. mája do 26. júla nezažijú tmu. Momentálne sa nachádzajú zhruba v polovici polárneho dňa. Polárna noc, ktorá trvala od novembra do januára, kedy slnko vôbec nevychádza je opakom polárneho dňa. V tomto období si naopak Slnko obyvatelia užívajú 24 hodín denne, 7 dní v týždni.

Stále je tu svetlo a my sa správame podľa toho. Uprostred noci, čomu obyčajní ľudia hovoria napríklad, dve ráno ‘, môžete vidieť deti hrať futbal, dospelých natierať svoje domy alebo kosiť trávu. Tínedžeri zase chodia plávať,” povedal pre CNN Ove Hveding, ktorý je jeden z troch stoviek obyvateľov ostrova Kjell.

Práve Ove Hveding stál na čele ľudí zo Sommarøya, ktorí odovzdali nórskemu parlamentu petíciu, v ktorej žiadajú, aby sa u nich oficiálne vytvorila “zóna bez času”.

Podľa slov Hvedinga chcú dať niečo, čo praktizujú už generácie aj formálne na papier.

Fascinujúci nápad

Určite ste aj vy pri potulkách svetom narazili na mosty, kde si turisti zamkli kladky lásky. Na ostrovčeku, ktorý leží na severe Nórska je však zvyk trochu iný. Miesto zámkov lásky tam na moste ľudia nechávajú hodinky, akoby si ich pri spoznávaní tejto dychberúcej destinácii ako zbytočný artikel odložili.

Miestni, ktorí sa pod petíciu podpísali dúfajú, že hodinky časom natrvalo odložia. Veria, že ich iniciatíva sa stretne s pochopením a ich nápad sa pretaví do zrušenia tradičných otváracích hodín. Do školy a práce chcú začať chodiť tak, ako sa im to bude hodiť.

Deti a mladí ľudia budú musieť chodiť do školy aj naďalej, ale bude tu priestor pre flexibilitu. Nie je potrebné, aby nás škola alebo pracovný čas obmedzovali,” uviedol líder celej tejto kampane pre nórsku televíziu NRK.

Miestni by sa tak vedeli zbaviť stresu, ktorý čoraz viac v súvislosti s časom pohlcuje mnohé miesta na Zemi. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

*

 Najviac komentované 

Pil C- raper, ktorý si podmaňuje slovenskú scénu

Áno, naša rapová scéna je momentálne totálne presýten..

Seriál: Príbehy ikonických fotografií z histórie #2 – Horiaci mních

Seriál webmagazínu zdolahore.sk – Príbehy ikonick..

Vieš koľko ľudí tento rok zabila marihuana? Výsledok ťa prekvapí!

Všetkých odporcov legalizácie marihuany nasledujúca info..

Voľby 2016: Facebook volí Kollára, Fico opäť premiérom…

SME Rodina sa dostane do parlamentu, Sloboda a Solidarita n..