OFF
ON
Boxed
Oslavujete v živote dobré veci? Zlé si pamätáme viac

Oslavujete v živote dobré veci? Zlé si pamätáme viac

Čo vám chýba? Čo nemáte? Čo ste mohli mať? Čo by bolo, keby… Ak sa vo svojej mysli zamýšľate iba nad takýmito otázkami, dokážete vôbec vnímať dobro? Viete oceniť úspech, viete byť vďačnými za to, čo máte a čo môžete mať? Vnímať v živote dobro je niekedy poriadne tvrdý orieŠOK.

Aj najväčší optimista môže byť skeptikom. Hlúposť?  Poznáte tých večne pozitívnych ľudí, ktorí nemajú žiadne problémy? Tí ľudia, ktorí vás pozdravia,  usmievajú sa na vás a rozprávajú o tom, aký krásny deň vás čaká? Verte alebo nie, oni svoje problémy majú a verte aj tomu, že aj ten najväčší optimista má v sebe tieňového pesimistu.

A ako voláme takýchto ľudí? Realisti. Vidieť všetko v živote negatívne sa nevypláca, no a mať nasadené ružové okuliare hraničí s naivitou až hlúposťou. Čo tak akceptovať veci také, aké sú a nájsť spôsob, ktorým aspoň z časti eliminujete to zlé, čo vo vás evokujú? Nie vždy je to možné, ale snaha je to najmenej, čo môžete vyvinúť. Pamätajte, že dobré veci rovnako ako tie zlé vás nebudú stretávať večne. Všetko závisí od nastavenia vašej mysle a vašich hodnôt.

Prečítajte si aj: Denník motivácie: Pochopil som zákon príťažlivosti

A prečo máme tendencie myslieť negatívne? Dôvodov je viac a nemožno nájsť jeden globálny. Zároveň, každého z nás dokáže dostať do agónie iný aspekt. Niekomu stačí, že si zlomí necht a niekomu deň nepokazí ani rozbité okno na aute. V skutočnosti je to naše podvedomie, ktoré má na svedomí, že negatívnych emócií a traumatických spomienok sa zbavujeme omnoho ťažšie.

Táto teória je podporená i vedcami z vedeckého inštitútu Riken Brain v Japonsku. Spolu s americkými kolegami z univerzity v New Yorku zistili, prečo si viac pamätáme zlé a dobré veci nevnímame tak intenzívne.

Svojim výskumom zistili, ako sa negatívne zážitky pretavujú do spomienok. Ideálnym príkladom je, ak vás uhryzne pes. Pri takomto zážitku sa vo vašom mozgu zvýši aktivita neurónov, ktoré vytvárajú elektrické impulzy a spôsobia tak to, že vzájomné prepojenie zážitku so spomienku je silnejšie.

Bolesť a traumatické zážitky v našom mozgu zanechávajú teda omnoho väčšie stopy ako napríklad pocit z úspechu v práci, z úspešne zvládnutej skúšky alebo z výhry v lotérií. Hoci celý proces vnímania dobrého a zlého nie je stále úplne objasnený. Zaujímavosťou je takisto fakt, že čím viac človek vie, čím viac vedomostí má, tým je väčšia pravdepodobnosť, že bude skeptikom a bude zvažovať negatívne.

Titulná foto: unsplash.com/Sidney Sims

Autor

d.ruscak@gmail.com'
Chuť neustále sa posúvať vpred a pracovať na sebe. Študovaný žurnalista, fanúšik činiek, milovník hôr, kvalitného jedla a zmysluplných konverzácií aj s dávkou humoru. Spracúva články na rôzne témy od marketingu, PR, zaujímavostí, motivácie, inšpirácie, ale aj z oblastí financií či realizuje zaujímavé rozhovory. Ku všetkému pristupuje zodpovedne a s pokorou. Práve disciplína je preňho slobodou!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

*

 Najviac komentované 

Pil C- raper, ktorý si podmaňuje slovenskú scénu

Áno, naša rapová scéna je momentálne totálne presýten..

Seriál: Príbehy ikonických fotografií z histórie #2 – Horiaci mních

Seriál webmagazínu zdolahore.sk – Príbehy ikonick..

Vieš koľko ľudí tento rok zabila marihuana? Výsledok ťa prekvapí!

Všetkých odporcov legalizácie marihuany nasledujúca info..

Voľby 2016: Facebook volí Kollára, Fico opäť premiérom…

SME Rodina sa dostane do parlamentu, Sloboda a Solidarita n..