Nie je tomu tak dávno, čo bol v Spojených štátoch zaznamenaný prípad úmrtia mladého muža na záhadné ochorenie pľúc. Práve toto ochorenie malo byť vyvolané fajčením E-cigariet. Záhadná pľúcna choroba má v USA medzičasom už minimálne šesť obetí a zaznamenaných je viac ako 190 ďalších prípadov. India sa ako prvá krajina E-cigarety oficiálne rozhodla zakázať.
Predajcovia a distribútori elektronických cigariet tak prídu o trh s viac ako 100-miliónmi fajčiarov. Svetová zdravotnícka organizácia uvádza, že po Číne je India na druhom mieste v rebríčku s najväčším počtom fajčiarov. V krajine podľahne ročne ochoreniam spôsobených fajčením cigariet, viac ako milión ľudí ročne. Zákaz predaja a výroby schválilo i americké San Francisco.
Medzi spoločnosti, ktoré prídu o veľkú časť ziskov patrí svetoznáma značka IQOS či u nás menej známa, no vo svete populárna značka Juul. Agentúra Reuters informovala, že India okrem úplného zákazu, zavedie i finančné tresty. V prípade, že budete na území Indie vo fajčení E-cigariet pokračovať, hrozí vám pokuta vo výške 7 000 USD. Reguláciu v predaji plánuje zaviesť i Čína.
Varovanie prišlo skôr
Elektronické cigarety a náplne, ktoré sa predávajú, nepodliehajú žiadnej špeciálnej regulácii a výrobcovia tak majú voľnú ruku. Dôkazom sú rôzne príchute náplní a rozličné chemické aditíva. Práve rôzne príchute lákajú mladých ľudí, aby tento druh fajčenia vyskúšali. Neskôr sa stane fajčenie návykové.
Lee Cantreall z toxikologického centra na Kalifornskej univerzite pre New York Times ešte v roku 2014 povedal, že jedna polievková lyžica E-liquidu (náplň E-cigarety), môže dospelého človeka zabiť a je len otázkou času, kedy sa tak stane. Inhalácia aerosólu pľúcami proces len zmierňuje.
Hrozí nebezpečie?
E-cigarety alebo tzv. vaporizačné zariadenia sú na trhu pomerne krátku dobu. Veľké spoločnosti sa potenciálnym zákazníkom zo začiatku prihovárali tým, že elektronické cigarety sú zdravšou formou fajčenia. Vďaka tejto rétorike sa stali trendom a špeciálne medzi mladými si našli svoje stabilné miesto.
Prečítajte si aj: Chorobné závislosti, ktorými možno trpíte aj vy
Fajčenie „neškodnej“ a voňavej vodnej pary malo byť menej zaťažujúce pre náš organizmus a zároveň malo okolie odbremeniť od typického zápachu tabaku. Preto aj mnohé podniky povolili používanie týchto zariadení v interiéroch a zákon im to umožňoval.
Nebezpečná nie je ani samotná cigareta, ale jej náplň. Tekutina a následná para, o ktorej sa hovorí, je v skutočnosti toxínom. Aerosól, ktorý sa pri fajčení produkuje, obsahuje chemikálie, ako glycerol, nikotín, propylénglykol, arómy a niekedy aj farbivá. V podstate človek vdychuje chemické laboratórium. Pri spaľovaní kvapaliny, ktorá je v náplniach, dochádza k tvorbe formaldehydu (karcinogénna – rakovinotvorná látka).
Vaporizér, inhalátor, E-cigarety
Ide o prístroj, ktorého cieľom je vyvolať dojem fajčenia skutočnej cigarety. Pri fajčení človek nevdychuje dym (decht) ale vodnú paru. Vdychovaná para elektronickej cigarety môže obsahovať rôzne druhy E-liquidu. Ten môže mať rozličné príchute. Fungovanie E-cigarety zabezpečuje nabíjateľný akumulátor. Zahrievaním náplne sa E-liquid premieňa na vodnú paru, ktorú človek inhaluje.
Bailey