Ak máte voľné peňažné prostriedky alebo ste sa pevne rozhodli, že časť peňazí chcete nejako zhodnotiť, investovanie je logickou možnosťou. Samozrejme, môžete ich nechať aj na bankovom účte, no ak vám môžu zarábať, prečo by ste to robili?
V prvej časti o investovaní peňazí ste sa mohli dočítať o hlavných zásadách investovania. Takisto ste sa mohli dozvedieť o tom, čo to je investičné riziko alebo aké sú možnosti investovania. Samozrejme, zoznam pojmov pri investovaní peňazí je bohatší, no berieme do úvahy aspoň základnú finančnú gramotnosť. Cieľom je vám predstaviť možnosti investícií. Čo okrem kúpy nehnuteľnosti je v hre?
Prečítajte si aj: Investovanie peňazí v roku 2019. DO čoho sa (ne)oplatí vraziť peniaze? Časť 1.
Podielové fondy sú veda
Pre mnohých je slovíčko fond okamžite strašiakom. Investovať do podnikových dlhopisov je rovnako výhodné ako rizikové. Na rozdiel od individuálnej investície však podielový fond zahŕňa nie dlhopisy jednej firmy, ale dlhopisy desiatok firiem. Ak sa tak hodnota podielového listu zníži, hodnota celého fondu sa neprepadne tak výrazne.

Z dlhodobého hľadiska sú výhodnejšie ako termínované vklady, ktoré Slováci obľubujú a banky im ich s radosťou ponúkajú. Oplatí sa pravidelne investovať aj menšie sumy, napríklad každého pol roka alebo ročne. Nevýhodou podielového fondu sú správcovské poplatky. Ročné náklady sú približne 2 – 2,5 % z výšky investície. Niektoré fondy vyžadujú i nevratný vstupný a výstupný poplatok. Treba byť preto obozretný, do akého fondu investujete.
ETF fondy s nízkymi nákladmi
ETF – Exchange – Traded Funds sú skvelou alternatívou klasických podielových fondov. Ročná nákladovosť je pri nich na úrovni do 0,5 %. Pri väčších investíciách je to už značná suma peňazí, ktorú na poplatkoch ušetríte. Výhodou ETF fondov je, že v podstate kopírujú istú skupinu akcií či dlhopisov na trhu.
ETF fondy sú ľahko dostupné i pre slovenskú verejnosť. Napríklad je tu spoločnosť Finax, ktorá však účtuje poplatok za správu vo výške 1 % + DPH. A čo je ďalšie plus? Po jednom roku neplatíte z výnosov daň! Peniaze môžete po roku vybrať a investovať do iného fondu. Investovanie v tomto segmente je pomerne variabilné.
Burzy a dlhopisov sa nebojte
Za nákup niektorých dlhopisov nezaplatíte viac ako 5 €. V zásade ide o najlacnejší (nie najjednoduchší) spôsob, ako investovať a zarobiť. Na burze obchodujete s dlhopismi a akciami z celého sveta. Holandská brokerská spoločnosť Lynx umožňuje jednoduchú orientáciu na svetovej burze. Samozrejme, musíte sa vyznať. No na druhej strane, ak ste šikovnými, analýzy a priebežný vývoj cien môžete odsledovať na vlastnú päsť a zistíte, čo dlhodobo vynáša. Avšak, neunáhlite sa.

Záhadný krypto sektor
Čo kryptomeny? Platí, že ide o veľmi rizikovú investíciu, ktorá ale od roku 2017 vystrelila veľmi vysoko. No ďalšie roky ukázali, že ich cenové výkyvy sú tak veľké, že ťažko predikovať, akým dokážu byť uchovávateľom hodnoty. Na druhej strane, risk je zisk. Vnútorná hodnota kryptomien má svoj potenciál a jeden nikdy nevie. I keď je riziko enormne vysoké, svojich investorov si nájdu a dokonca do nich ochotne investujú nemalé sumy. Ten kto vie kedy kúpiť a kedy predať, dokáže svoje príjmy znásobiť aj v tomto sektore.

Na zlate nezbohatnete
Soľ nad zlato, toho sa držte. Určite sa viac oplatí investovať do komodít (kov, drevo, keramika…), ako do zlata a iných drahých kovov. Prečo? Investovanie peňazí do burzového zlata je aktuálne veľmi nevýhodné. Investícia do zlata je drahá a pritom málo výnosná. Navyše, na Slovensku sa neoplatí dvojnásobne. U nás doma zaplatíte za nákup zlata zhruba 8 % na viac (poplatky, daň…). Navyše, ak chcete investovať do zlata, investujte do dlhopisov firiem, ktoré so zlatom obchodujú. Výnos bude omnoho vyšší.
Prečítajte si aj: Chcem podnikať, ale nemám peniaze. Aké sú možnosti?
Ani termínovaný účet ani IŽP
Do ktorej banky vojdete, tam ho dostanete. Vložiť peniaze na účet na vopred dohodnutý čas a na tom zarobiť? Banka zarobí určite. A to sa týka hypoték i úverov. Hoci je vklad do 100 000 eur chránený zákonom, a teda riziko je nulové, úroky za takýto vklad sú biedne.
Investičné životné poistenie nie je o nič lepšie. Na poplatkoch sa pripravíte v podstate o samotný výnos. Nejde pritom o nejaké sporenie. Investičné poistky majú v skutku veľmi vysoké poplatky a ponúkajú iba nízky výnos. Nenechajte sa balamutiť.
Ahoj všetci, ak ste obchodníkom s kryptomenami, investormi alebo ste noví a hľadáte, kto vás prevedie trhom s kryptomenami, ako na ňom zarobiť, kontaktujte Rony Martins a požiadajte o pomoc.
Nečakajte na rady svojej rodiny alebo priateľov, urobte krok a investujte do kryptomien a sledujte, ako sa váš život zmenil k bohatstvu.
Minimálne 250 dolárov a zárobok 3000 dolárov do 7 pracovných dní.
Minimálne 500 dolárov dáva 5 000 dolárov do 7 pracovných dní.
Minimálne 1 000 dolárov poskytne 10 000 dolárov do 7 pracovných dní.
Všimnite si toho, že váš zisk je 100% zaručený na oplátku bez akéhokoľvek zdržania, kontaktujte nás teraz a získajte ďalšie informácie na whatsapp: +15163602979
Vďaka.