OFF
ON
Boxed
Investovanie peňazí v roku 2019. Do čoho sa (ne)oplatí vraziť peniaze? Časť 1.

Investovanie peňazí v roku 2019. Do čoho sa (ne)oplatí vraziť peniaze? Časť 1.

Poznáte tie reklamy v televízii, kde hlavnú rolu finančnej rozhodkyne hrá Petra Polnišová, kde sa hrá na „bossa“ Fantomas a symbolom múdrych rozhodnutí ako investovať je biela sova? Tak na tieto marketingové žvásty okamžite zabudnite. Toto nie sú produkty, kde by mal Slovák zvažovať investovanie svojich peňazí. Nie, ten rozumný.

Do čoho by mal teda rozumný Slovák investovať naozaj? Toto je v skutku náročná otázka a neexistuje jednoduchá odpoveď. Omnoho jednoduchšie by bolo odpovedať na to, do čoho neinvestovať. Hovorí to i finančný odborník Michal Vyletelka, ktorý v oblasti investícií vidí bohatý sortiment, čo paradoxne situáciu komplikuje. Prečo? Pretože pre bežného investora alebo panica v tejto oblasti je vybrať správny investičný nástroj veľmi komplikované. Nepomáha tomu ani naša slabá finančná gramotnosť.

Pravidlá rozumnej investície

Pri investovaní vždy platia dve základné pravidlá. Prvé: „Vyšší zisk znamená väčšie riziko,“ druhé znie: „Vyšší zisk možno zabezpečiť investovaním na viacerých frontoch.“ Nikdy teda nedávajte všetko na jednu kartu. Ďalej sa držte zásad:

Prečítajte si aj: Multi level marketing: Pyramída klamstiev alebo zaručený zisk?

  • Nikdy sa pri investovaní nenáhlite
  • Investujte iba do toho, čomu rozumiete
  • Určite si váš kapitál, s ktorým budete operovať
  • Stanovte si o koľko môžete maximálne prísť
  • Buďte trpezlivým investorom, nerobte laxné rozhodnutia

A okrem týchto pravidiel investovania, je dobré spraviť si poriadok i vo vlastnom dvore:

  • Urobte si prehľad o príjmoch a výdajoch
  • Uistite sa, že máte splatené všetky dlhy
  • Vytvorte si železnú rezervu

Možnosti investovania

Investovanie je v rámci ekonomiky proces, kedy investujete peniaze, čím obmedzíte ich spotrebu na úkor potenciálneho výnosu v budúcnosti. Zisk z investície je teda v podstate odmenou za čakanie. Investovanie môžeme rozdeliť do troch hlavných kategórií:

Investovanie v rámci reálnych aktív – tým chápeme nehnuteľnosti, umelecké diela, drahé kovy či komodity (suroviny).

Investovanie do nehmotných aktív – možno ich chápať ako sporenie, ktoré je u Slovákov obľúbené. Ide o termínované vklady, stavebné alebo doplnkové dôchodkové sporenia.

Investovanie na kapitálovom trhu – burzový alebo mimoburzový trh s cennými papiermi, fondmi a dlhopismi.

Investičné riziko

Ako ho charakterizovať? Najlepšie asi tým, že ide o neistotu spojenú s budúcim výnosom, resp. stratou. Toto riziko je spojené s hodnotou investície a neistotou očakávaného výnosu. Emóciami vyjadrené, ide o pocit možného sklamania. Tento faktor možno vnímať neutrálne, obávať sa ho alebo rátať s tým, že riziko je vyslovene v hre.

Preto je dôležité stanoviť si hodnotu rizika, do ktorého sme ochotní ísť. Pre predstavu? Najbezpečnejšou investíciou sú štátne dlhopisy, ktoré sú vydávané centrálnou bankou. Pohoríte, iba ak by štát zbankrotoval. Naopak, vysokým stupňom rizika je napríklad investovanie peňazí pri nákupe cenných papierov s vysokou hodnotou. Kedy je v hre skutočne mnoho. V praxi však bezriziková investícia neexistuje.

Prečítajte si aj: Freelancer – Kto je to? Čo robí?

Kúpa nehnuteľnosti

Veľmi obľúbená taktika, ktorá produkuje pasívny príjem. Investovať do reálneho aktíva, rozumej teda nehnuteľnosti, má svoje výhody, no i úskalia. Ak máte k dispozícii nehnuteľnosť z dedičstva alebo daru, ste vo výhode. Nečaká váš vysoké investičné riziko. Opačný prípad však nastáva, ak na kúpu využijete hypotéku. Tu ide o dvojsečnú zbraň.

Požičali ste si totiž peniaze z trhu, ktoré podľa kalendára pravidelne splácate. Ak sú ceny domov vyššie ako úroky, zisk narastá. Ak stúpnu úroky a ceny bytov klesnú, situácia sa zhoršuje. Aj táto investícia so sebou prináša riziko. A nezabúdajte na náklady spojené s nehnuteľnosťou, údržba, rekonštrukcia, poistenie či daňové zaťaženie. Stále však ide o pomerne stabilné investovanie peňazí. Rovnako tak sa to týka i pozemkov.

Do čoho (ne)investovať ďalej?

Pokračovanie nájdete tu!

 

 

Autor

d.ruscak@gmail.com'
Chuť neustále sa posúvať vpred a pracovať na sebe. Študovaný žurnalista, fanúšik činiek, milovník hôr, kvalitného jedla a zmysluplných konverzácií aj s dávkou humoru. Spracúva články na rôzne témy od marketingu, PR, zaujímavostí, motivácie, inšpirácie, ale aj z oblastí financií či realizuje zaujímavé rozhovory. Ku všetkému pristupuje zodpovedne a s pokorou. Práve disciplína je preňho slobodou!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

*

 Najviac komentované 

Pil C- raper, ktorý si podmaňuje slovenskú scénu

Áno, naša rapová scéna je momentálne totálne presýten..

Seriál: Príbehy ikonických fotografií z histórie #2 – Horiaci mních

Seriál webmagazínu zdolahore.sk – Príbehy ikonick..

Vieš koľko ľudí tento rok zabila marihuana? Výsledok ťa prekvapí!

Všetkých odporcov legalizácie marihuany nasledujúca info..

Voľby 2016: Facebook volí Kollára, Fico opäť premiérom…

SME Rodina sa dostane do parlamentu, Sloboda a Solidarita n..