OFF
ON
Boxed
Tajomstvo úspechu? Predsa zlyhanie

Tajomstvo úspechu? Predsa zlyhanie

Vidíte prácu, ktorú milujete, chcete ju robiť celým telom aj dušou a práve ste sa rozhodli, že idete do toho. Začnete hľadať ponuky a natrafíte na niečo, čo sa vám pozdáva. O pár dní sa chystáte na pohovor. Všetko ide podľa predstáv, po pohovore kypíte optimizmom. Ale? O pár dní dostanete odpoveď, že sa rozhodli pre iného kandidáta. Zlyhanie je na svete.

Definovať zlyhanie – nie je možné. Ide o individuálne vnímanie a prelínať ho môžeme s pojmami, ako sklamanie, neúspech alebo hnev. A to je pointa. Cítiť sa smutný a možno mierne nahnevaný je v poriadku. Ak sa niečo nevydarí, ide o prirodzenú reakciu na niečo, čo nejde podľa našich predstáv. Úspešní ľudia nikdy nedopustili, aby zlyhanie zabilo ich sny, nedovoľte to ani vy.

Prečítajte si aj: Daň za úspech? V podstate je na leasing

Posadnutosť dokonalosťou

Obranou voči neúspechu je vo svojej podstate hľadaním dokonalosti. Dokonalosť však neexistuje. Kam tým smerujeme? Nesnažte sa byť dokonalými! Perfekcionizmus je doslova a do písmena jeden z najlepších spôsobov prokrastinácie (zabíjanie času niečím, čo neprináša úžitok). Ak ste posadnutí tým, že všetko musí byť dokonalé, v skutočnosti strácate kreativitu, strácate pasiu pre veci, ktoré ste robili radi a nikdy neriskujete.

Ak ste prílišným perfekcionistom, strácate aj chuť učiť sa nové veci a skúsenosti iných sú pre vás prekážkou. Následne príde nezdar a vy sa vzdáte všetkých svojich ideálov.

Prečo je zlyhanie dobré?

Nemusíte súhlasiť, no je ingredienciou úspechu. Ten nevzniká skokom, ale postupnými krokmi. Daniel Kahneman a Amos Tversky sú dvaja psychológovia, ktorí získali Nobelovu cenu. Zistili, že pocit zlyhania je dvakrát tak lepší, ako pocit z víťazstva. Nedáva to zmysel?

To znamená, že neúspech je omnoho lepší ako úspech? Nie, znamená to, že zlyhanie je ekvivalentom úspechu. Logicky, strach z úspechu by mal byť rovnako opodstatnený ako strach zo zlyhania.

Objavte zlyhanie, pripravte sa na úspech

Zlyhanie je vo svete podnikania (i v živote) často označované za ochorenie, ale v skutočnosti je to nevyhnutná životná skúsenosť. Kto z vás ešte nemal chrípku? Možno príde zlyhanie skôr či neskôr, no ak príde nezložte sa.

Prečítajte si aj: Úspešní o neúspechu: Posolstvá, ktoré vás prinútia zamyslieť sa

Trik je v tom, že musíte rozmýšľať ako víťaz, ako niekto, pre koho je zlyhanie odrazovým mostíkom. Porážky a pády sú pre vás tým, čo buduje vašu cestu ZdolaHore. Ak ste pripravení akceptovať neúspech, ste pripravení vydať sa na cestu za úspechom.

Autor

d.ruscak@gmail.com'
Chuť neustále na sebe pracovať a posúvať sa vpred. Jeho motto je inými slovami mottom portálu ↓ZdolaHore↑. Písanie o všetkom, čo stojí za zmienku, zaujímavosti, šport, cestovanie, politika alebo kvalitná reklama... Obľubuje šport, cestovanie a takisto rád načrie do histórie. Cudzia mu však nie je ani oblasť technológií a podnikania. Ku všetkému pristupuje zodpovedne a s pokorou. Práve disciplína je preňho slobodou!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

*

 Najviac komentované 

Pil C- raper, ktorý si podmaňuje slovenskú scénu

Áno, naša rapová scéna je momentálne totálne presýten..

Seriál: Príbehy ikonických fotografií z histórie #2 – Horiaci mních

Seriál webmagazínu zdolahore.sk – Príbehy ikonick..

Vieš koľko ľudí tento rok zabila marihuana? Výsledok ťa prekvapí!

Všetkých odporcov legalizácie marihuany nasledujúca info..

Voľby 2016: Facebook volí Kollára, Fico opäť premiérom…

SME Rodina sa dostane do parlamentu, Sloboda a Solidarita n..