OFF
ON
Boxed
Atomik! Vodka z Černobyľu má oživiť ekonomiku v Zakázanej zóne

Atomik! Vodka z Černobyľu má oživiť ekonomiku v Zakázanej zóne

Ak vás zaujala televízna – dokumentárna miniséria o Černobyle z dielne HBO, možno sa vám predstava vodky zo Zakázanej zóny bude javiť ako úplný nezmysel. Alebo? Nebojte sa, vodka Atomik je bez rádioaktívnych látok a jej projekt je vytvorený preto, aby zdvihnuté promile v krvi pomohlo regiónu sa postaviť na nohy.

Vodka vznikla v spolupráci britských a ukrajinských vedcov, ktorí strávili tri roky skúmaním tejto oblasti a vplyvu rádioaktivity na poľnohospodárske plodiny. Profesor Jim Smith z Univerzity of Portsmouth hovorí o tom, že je možné vodku vyrábať z plodín, ktoré rastú v blízkosti Černobyľu. Sám prehlásil, že ide o prospešný projekt. „Ide možno o najdôležitejšiu fľašu liehoviny na svete, pretože môže prispieť k obnove regiónu v opustenej oblasti,“ uviedol Smith.

V blízkosti Zakázanej zóny žijú stále tisícky obyvateľov, ktorí sa živa poľnohospodárstvom a pestovaním plodín pre vlastnú spotrebu. Investície do pôdy v blízkosti Černobyľu sú zakázané a poľnohospodárstvo tak nemá šancu na rozvoj.

Pre tých, ktorí by mali obavy, že Atomik môže obsahovať prvok rádioaktívneho uhlíka, uránu, grafitu či iných nebezpečných prvokov, majú producenti dobrú správu. Plodiny dopestované v blízkosti Černobyľu majú síce zvýšenú hodnotu rádioaktivity, no po destilácii obsahuje rovnaké množstvo rádioaktívnych prvkov, ako každá iná vodka.

Prečítajte si aj: Nemecký cirkus udivuje celý svet: Holografická show namiesto živých zvierat

Vodka sa bude vyrábať iba 10 km od miesta, kde sa odohrala v roku 1986 tragická havária reaktoru. Tento priestor je dnes taktiež bez rádioaktivity. Práve vedecké výskumy majú byť zárukou toho, že vodka Atomik z regiónu Černobyľ bude môcť byť produkovaná a distribuovaná. Spoločnosť bude niesť názov – The Chernobyl Spirit Company.

„Našim zámerom je vytvoriť produkt vysokej hodnoty na podporu hospodárskej oblasti v Zakázanej zóne, kde žiarenie v súčasnosti nie je rizikové,“ uvádza Smith. Ten chce až 75 percent zisku vracať späť do regiónu Černobyľ.

Výrobu bude mať pod palcom jeho zástupca Oleg Nesvit, ktorý tento zámer víta a vníma ho ako skvelý proces oživenia ekonomiky v regióne. Nápad sa mu páči aj preto, že ide o niečo tradičné – ukrajinské. Koncom tohto roka by sa vodka Atomik mohla dostať do predaja.

Tak teda: „Na zdravie.“

Zdroj: ladbible.com

Autor

d.ruscak@gmail.com'
Chuť neustále sa posúvať vpred a pracovať na sebe. Študovaný žurnalista, fanúšik činiek, milovník hôr, kvalitného jedla a zmysluplných konverzácií aj s dávkou humoru. Spracúva články na rôzne témy od marketingu, PR, zaujímavostí, motivácie, inšpirácie, ale aj z oblastí financií či realizuje zaujímavé rozhovory. Ku všetkému pristupuje zodpovedne a s pokorou. Práve disciplína je preňho slobodou!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

*

 Najviac komentované 

Pil C- raper, ktorý si podmaňuje slovenskú scénu

Áno, naša rapová scéna je momentálne totálne presýten..

Seriál: Príbehy ikonických fotografií z histórie #2 – Horiaci mních

Seriál webmagazínu zdolahore.sk – Príbehy ikonick..

Vieš koľko ľudí tento rok zabila marihuana? Výsledok ťa prekvapí!

Všetkých odporcov legalizácie marihuany nasledujúca info..

Voľby 2016: Facebook volí Kollára, Fico opäť premiérom…

SME Rodina sa dostane do parlamentu, Sloboda a Solidarita n..